Shimano BBRLC original vs. copie

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
GabyM
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 04 Ian 2009, 23:13

Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de GabyM » 24 Mar 2009, 23:31

Salutare tuturor. Mi-am vandut mulinetele Daiwa si as dori sa-mi cumpar Shimano BBRLC.
Am inteles ca in piata sunt si mulinete contrafacute.Va rog, daca cunoasteti diferentele dintre cele 2 variante ar fi ideal pt. a face alegerea corecta. Si unde ar fi cel mai bun pret? cel mai bun am gasit la Carpio (690 ron) si ECarp.ro (680 ron) .


Post editat -> Gor965
Evitati va rog folosirea link-urilor catre magazine on-line !

Avatar utilizator
sergiu_q
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 30 Sep 2008, 20:50

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de sergiu_q » 25 Mar 2009, 17:20

eu cred ca sunt povesti astea cu copiile :) daca le cumperi din orice magazin respectabil sunt 999.9% convins ca sunt originale.
daca vrei sa fii sigur ca nu iei teapa, cantareste una care stii ca e originala si cand mergi la cumparaturi ia cantarul cu tine. in mod normal diferenta nu ar trebui sa fie mai mare de cateva grame daca sunt diferente mai mari de 30-40g cred ca poti sa investighezi mai bine sursa mulinetelor
-------------------------------
InsaneCarpTeam
-------------------------------

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de nando » 25 Mar 2009, 20:58

vezi ca scrie pe ele made in MALAESIA
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de Neamtul » 26 Mar 2009, 00:16

La BBTRLC nu cred ca exista contrafacute.Cei de la Shimano au facut cateva modificari la Big Baitrunner.Era la inceput Big Baitrunner M,apoi BBLC negru cu plastic la galet,apoi varianta verde(actuala)cu galet modificat,complet din metal.Acum cea mai noua modificare este tamburul.Am cumparat 3 buc in ianuarie de la un renumit magazin online din tara si am constatat ca am primit mulinete care erau pe stoc de vara trecuta.Nu e niciun bai,merg ca ceasurile elvetiene.Singura diferenta intre mulinetele alea si aia ce am cumparat-o chiar azi,este ca difera tamburul.De anul trecut se livreaza cu un tambur dintr-un aliaj mai bun si au un luciu mai puternic si lipseste si acea greutate reglabila din interiorul tamburului.O alta diferenta este frana,care a devenit putin mai silentioasa prin schimbarea unui arc micut.Mulineta e 100% identica cu cele din seria veche,doar ca exista acele mici diferente la tambur.Un ochi nepriceput nu cred ca reuseste sa faca diferenta(mai ales cand tamburul e incarcat cu fir).
Poate multi care sustin ca exista BBTRLC contrafacute se refera la faptul ca nu toate sunt la fel,ele fiind imbunatatite pe parcurs.
PS:Toate 4 BBLC-urile mele sunt facute in aceiasi fabrica in malayzia si au aceleasi specificatii si cutii si garantii.
Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji.Spor la cumparaturi. :) >:)

Avatar utilizator
GabyM
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 04 Ian 2009, 23:13

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de GabyM » 26 Mar 2009, 00:38

Multumesc frumos pentru informatii. Un amic ,discutand pe aceeasi tema , mi-a spus ca cea originala scrie longcast pe corpul mulinetei, este adevarat?

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de Neamtul » 26 Mar 2009, 00:59

Nu stiu exact ce scrie pe cele vechi(parca chiar scria long cast) dar pe astea verzi(tot originale)scrie Big Baitrunner LC pe corp si Big Baitrunner Long Cast pe tambur.Am spus eu ca le-au mai modificat pe parcurs dar cred ca in bine si sincer sa-ti spun,nu prea ma-ntereseaza ce scrie pe ele in momentul in care am garantie si pe piciorul mulinetei este stantzat tara de provenienta si e identica(inclusiv la interior) cu primele serii aparute.Cumpara mulinetele de la un magazin de profil si te asigur ca vei cumpara modelul original,actual.
PS:Cumpara-ti ca se scumpesc si ramai cu buza umflata. :D

Avatar utilizator
sergiu_q
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 30 Sep 2008, 20:50

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de sergiu_q » 26 Mar 2009, 20:37

GabyM scrie:Multumesc frumos pentru informatii. Un amic ,discutand pe aceeasi tema , mi-a spus ca cea originala scrie longcast pe corpul mulinetei, este adevarat?
de aceiasi inscriptie m-am speriat si eu anul trecut cand le-am cumparat dar dupa un timp m-am convins ca toate astea mai noi difera inscriptia.
nu cred ca se mai scumpesc, poate eventual se mai ieftinesc ! :)
-------------------------------
InsaneCarpTeam
-------------------------------

Avatar utilizator
sergiu_q
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 30 Sep 2008, 20:50

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de sergiu_q » 26 Mar 2009, 20:40

damn , acum am vazut preturile postate de tine. acum o luna la carpio erau 615 si la bigfish 650 :)
-------------------------------
InsaneCarpTeam
-------------------------------

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de Neamtul » 27 Mar 2009, 14:17

La carpio costa deja 680lei,iar la un alt magazin costa deja 730lei.Am vb cu cineva de la carpio si mi-o spus sa-mi cumpar din alta parte ca ei nu mai aduc pana prin aprilie si ca se mai scumpesc.Am incercat sa cumpar de la Bigfish,Senzor,Totalfishing,Fisela dar nu mai au pe stoc.Singurul loc unde au este Fishline dar pretul....
Vor urma scumpiri si la ceilalti deci,daca mai aveti de unde,va sfatuiesc sa va cumparati.


PS:NU am vrut sa fac reclama pro/contra vre-unui magazin prin cele scrise de mine.

Avatar utilizator
GabyM
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 04 Ian 2009, 23:13

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de GabyM » 28 Mar 2009, 00:06

E clar, cu cat le cumpar mai repede se pare ca e cu atat mai bine.Multumesc pt informatii.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de marian_popescu » 30 Mar 2009, 19:23

acum vreo 3 saptamani le-am vazut in bucuresti la big fish cu 650 de lei, de atunci nu am mai dat pe-acolo, insa sunt cu siguranta in ploiesti cu acelasi pret
ATENTIE>>>se stia ca anul asta energofish nu va mai importa shimano. am auzit de la un distribuitor ca nici gipo nu a mai semnat cu shimano pt anul asta. se pare ca in curand vom merge la vecinii unguri daca vom dori ceva de la aceasta firma, daca nu vom mai apuca ce a mai ramas pe stoc in magazinele romanesti
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
MIKEGABI
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 28 Noi 2008, 01:53
Localitate: focsani
Contact:

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de MIKEGABI » 02 Apr 2009, 01:15

sa stiti ca in focsani e aceeasi poveste ,,shimano'' nu se mai distribuie pe la magazine

Avatar utilizator
razvy20_bv
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 29 Apr 2012, 17:31

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de razvy20_bv » 29 Apr 2012, 17:56

cine stie cat de lata este talpa de prindere la bblc-uri?

Avatar utilizator
crazycrap
senior
senior
Mesaje: 270
Membru din: 04 Iun 2011, 01:25
Localitate: turda.cluj
Contact:

Re: Shimano BBRLC original vs. copie

Mesaj de crazycrap » 03 Mai 2012, 00:38

razvy20_bv scrie:cine stie cat de lata este talpa de prindere la bblc-uri?
la care model??cel vechi sau cel nou??

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”