Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucian fiat
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 12 Apr 2008, 16:01

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de lucian fiat » 14 Mai 2012, 23:05

Pentru pescuitul crapului la distanta, mai ales atunci cand se folosesc monturi cu autointepare, nu este neaparat sa folositi o lanseta destinata pescuitului la feeder, chiar si o lanseta pentru crap de 3lb va semnaliza pe varf trasatura unui ciortan intepat.
Pescuitul la feeder se defineste prin finete si precizie, urmarinduse crearea unui pat de nada pe o suprafata cat mai redusa in vederea adunarii unei densitati cat mai mari de peste in zona carligului.
Pescuitul la distanta, cu lansetele de feeder, exclusiv la crap este un pescuit de interceptie si nu unul de precizie.
www.pescuitlafeeder.ro

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 18 Mai 2012, 15:04

Buna ziua!Mi-am achizitionat feederul sygnum despre care am intrebat pareri.Am fost la o partida de o zi cu el unde am pescuit cu monturi pentru crap cu fir de par cu care am avut succes.Tresaturile in care am prins crap de aproximativ 2 kg(acestia fiind cei vizati)au fost clar evidente datorita varfului de 4oz.
Avand oarecum o frica pentru greutatea cu care se arunca cu acest feeder m-am hotarat sa pun un plumb de 110g si sa fac cateva aruncari cu el.M-am acomodat rapid cu el si am lansat constant 50m,sunt constient ca batul poate mai mult dar trebe sa exersez mai mult si sa prind curaj.
Acum 2 saptamani am facut "botezul" batului intr-un concurs de crap unde am participat cu feederele.Am vrut sa particip la acel concurs, am gasit un partener si am pescuit la 4 feedere 48 de ore a fost superb.Sunt foarte multumit de el,am prins crap de 3,5 kg si s-a comportant excelent atat in dril cat si la lansari.Pentru doritori pot sa pun linkul cu pozele?
Varfuri cat mai indoite,pe curand!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 18 Mai 2012, 15:08

Sigur ca poti.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 19 Mai 2012, 17:50

Multumesc frumos linkul este acesta:
https://picasaweb.google.com/1041987682 ... ZonaBrasov
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Vizitator

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Vizitator » 19 Mai 2012, 19:50

Felicitari pentru capturi
Este bine ca ai inceput cu dreptul.

Te poti baga mai bine in lanseta fara frica, numai sa ai grija sa nu incurci firul principal dupa varf inaintea lanseului.

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 20 Mai 2012, 13:05

Multumesc.De fiecare data inainte de lansare verific varful si deja am inceput sa imi dau seama daca firul nu culiseaza inseamna ca trebuie verificata linia.
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
syyd
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 13 Noi 2010, 20:42

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de syyd » 28 Mai 2012, 19:39

Am vazut acolo la tine ca amestecai de zor la nada.
Ne spui si noua "secretul" succesului?

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 29 Mai 2012, 20:15

Nu este nici un secret secretos...Am avut 2 amestecuri de nada:unul bazat numai pe seminte si altul din nada propriuzisa in care am avut Super Carssio Black si Supermix Carpa in care am pus si niste praf de robin red,atat nu ne-am complicat cu sofisticaturi si se pare ca am avut succes.
Desii am pescuit singura echipa la feeder din acel concurs,toata lumea se minuna,le-am aratat celorlalte echipe o lectie despre feeder si frumusetile lui si multi ne-au felicitat pentru curaj.Multumesc pentru vizulalizarea pozelor si promit ca voi revenii cu alte poze la fel de reusite:).
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
syyd
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 13 Noi 2010, 20:42

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de syyd » 01 Iun 2012, 11:03

Simplu si eficient. Felicitari...si asteptam si celelalte fotografii.

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 17 Iun 2012, 13:40

Buna ziua!Nu a mai iesit nimeni la pescuit cu feederul??eu sunt in priza cu licenta si nu am timp de loc .....Ma gandeam la prima iesire sa merg pe lacul Pleasa cu 2 feedere.Daca a mai fost cineva astept pareri si sfaturi.Multumesc!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de Allen Besnovich » 17 Iun 2012, 18:01

Noi mai iesim, dar nu postam :))
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 17 Iun 2012, 18:41

Ce urat pai de ce :-S ??ce parere aveti de o partida pesuit la pleasa cu feederele?oare trebe sa le ancorez sa nu ma trezesc cu ele in balta... :?: :?:
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 18 Iun 2012, 21:53

Haide bre, da ce mastodonti luati voi la Pleasa? Am fost sambata noaptea la Siutghiol, 21:00 - 13:00. Nu singur, mai erau cativa prieteni pe acolo. 6 baterii de 4 buc si 2 pe picheti - 26 lansete in total. S-au luat 5 babuscute la 200 gr bucata si 1 caras la 400 gr. Noi cautam mustaciosul, dar nu a vrut!!! La crap am avut 2 pe tiger nuts si doua pe porumb. M-a ocolit, din pacate!!!
La feeder am incercat cu 1 lanseta, m-au rupt babuscuta mica, guvidele si caraselul cat degetul mare de la mana. Le-am dat drumul, dar partida a fost frumoasa. Am folosit porumb cu miere, vanilie si porumb fiert. Nada - mix amur de la Lantos - mi s-a parut bun.
Respecte si ---<>< la toti!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 24 Iun 2012, 15:12

Imi cer scuze ora o simpla intrebare ma gandeam ca a fost acolo cineva la pescuit la feeder.Eu sunt din Brasov si am vorbit cu niste prieteni poate sa mergem acolo sa invatam mai multe despre pescuitul la feeder la pesti mai mari....dar pana la urma probabil ca voi face o partida de pescuit in alta parte.
Varfuri indoite !!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 10 Iul 2012, 21:50

Nu a mai iesit nimeni cu feederele?Voi face o partida de 24 h la Fagaras duminica,abea astept,voi revnii cu poze si detalii..Saptamana usoara!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”