P -ASTA, ATI VAZUT-O ?

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

P -ASTA, ATI VAZUT-O ?

Mesaj de bujor marius » 21 Ian 2009, 01:47



FARA COMENTARI...PRAPADITUL DE CRAP........ :-w

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de Coleman » 21 Ian 2009, 02:06

Nu inteleg la ce te referi,arata pur si simplu cum se hranesc crapii si ce reactie are ,un crap , cand este ''intepat''.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de Qnyx » 21 Ian 2009, 08:00

Foarte frumos; crapii aia sunt uriasi de'a dreptul !
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de IULIAN C » 21 Ian 2009, 11:08

coleman scrie:Nu inteleg la ce te referi,arata pur si simplu cum se hranesc crapii si ce reactie are ,un crap , cand este ''intepat''.
Cate sunt de invatat din acel video....mama-mama!
Hai sa tragem concluziile,eu am cam inteles urmatoarele:
1-modul de hranire-crapii mari dupa cum se observa,cauta intai in gropane si canale,apoi urca pe platou;(lucru observat de mine,pe balta,dar credeam ca mi se pare mie!)
2-mecanica monturii-se observa foarte clar,ca la acea montura pe care reusesc s-o expulzeze mai multi crapi,boabele de porumb fiind trase pe firul de par pana(prea) sus pe carlig,nu-i lasa spatiu de manevra carligului si acesta este practic teapan,nu-i permite sa se rasuceasca,si implicit sa intepe...decat dupa mai multe atacuri!
3-Aproape 100% falsa teoria conform careia daca intepi un crap nu mai ai trasatura vreo ora ca restul se sperie!!!Dupa cum se observa,chiar daca cel intepat face valuri si transmite semnale...ceilalti nu se sinchisesc prea tare...!!!
Nu stiu daca ma insel cu ce concluzii am tras eu,insa as vrea sa vad mai multe pareri,combinate sau argumentate cu notitele luate pe balta de voi vis-a-vis de acest video cu comportamentul dulapilor mustaciosi!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de Teddy » 21 Ian 2009, 11:47

Un film extraordinar, asa cum banuiam, oare de cate ori nu au luat crapii carligul nostru fara sa se agate? Aici se vede ce inseamna cu adevarat mecanica monturii, si la ce ajuta. Asta schimba multe...asa cum am invatat si din seria Underwater de la Korda. Si nu numai...

Iulian, ai inteles foarte bine ,ma asteptam sa iti dai seama, mai ales dupa partidele de anul trecut dupa MV.
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de gor965 » 21 Ian 2009, 13:18

Ramane intrebarea daca si in habitatul natural se comporta la fel ! Din cate stiu eu filmarea nu a fost facuta in loc natural ...dar poate ma insel ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de STAN MIHAI » 21 Ian 2009, 14:06

gor965 scrie:Ramane intrebarea daca si in habitatul natural se comporta la fel ! Din cate stiu eu filmarea nu a fost facuta in loc natural ...dar poate ma insel ! :)
si eu cred ca nu a fost facuta filmarea in balta.ati observat pozitia verticala a liniei? eu cred ca era in acvariu :D
Imagine

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de mirceaognean » 21 Ian 2009, 21:43

Mihai dar ce zici daca a pescuit din barca deasupra pestilor???? Cum ar fii stat montura?? :-/

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de IULIAN C » 21 Ian 2009, 23:28

mirceaognean scrie:Mihai dar ce zici daca a pescuit din barca deasupra pestilor???? Cum ar fii stat montura?? :-/
Din barca sau..de ce nu,de pe un mal inalt,mi-aduc aminte de unul din filmele korda cand era deasupre apei cu vreo 5-6 metri,deci...cum statea linia?ca arunca la 20 m in fata,dar cel mai probabil e sa fie plantata din barca si tinuta pt filmare!!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de Lucian Nagy » 21 Ian 2009, 23:44

am gasit filmuletul pe youtube,,si am citit comentariile,,Pot sa va spun ca e filmat pe apa naturala,Charles river,,linga Boston,si a fost filmat de pe un perete vertical,asa explica autorul.pestii sint cam de 3-5kg,sper ca am lamurit niste detalii,, :)

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de bujor marius » 22 Ian 2009, 00:26

dar ati vazut de cate ori s-au plimbat pe langa porumb si nici nu l-au bagat in seama..............putem ssta noi langa lansete si zicem k nu sunt pesti in apa :)) :)) :)) ............eu ma refeream si la intelepciunea crapului :-?

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de STAN MIHAI » 22 Ian 2009, 12:03

mirceaognean scrie:Mihai dar ce zici daca a pescuit din barca deasupra pestilor???? Cum ar fii stat montura?? :-/
:D ..........si tu ai dreptate........
Imagine

Avatar utilizator
kamsin
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 10 Ian 2009, 20:41
Localitate: Carei

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de kamsin » 22 Ian 2009, 17:03

Se mai vede in filmulet cat de important e naditul cu ceea ce avem pe carlig. Unde pe fund mai era mancare acolo se adunau crapii gramada.In alta ordine de idei, intr-adevar e important a lasa un spatiu de miscare a boabelor pe firul de par si carlig. Eu deobicei folosesc carlige hayabusa indoite (cu curbura in unghi) si las pe firul de par un spatiu liber de un bob si jumatate de porumb intre carlig si primul bob. Pun cam 2-3 boabe si are destul de mare joc firul de par ca sa nu fie scuipat de crap. Oricum, si carligul indoit ajuta. Parerea mea ...

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de Alexandru » 22 Ian 2009, 20:20

Frumos si cu multe invataminte pt cine are ochi sa vada si sa observe.

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: P ASTA ATI VAZUT-O

Mesaj de cris71tian72 » 22 Ian 2009, 21:06

Foarte frumos filmul dar cind vad ''dulapi'' mi-se pare ca iarna nu se mai terminaaaaaaaaaaa X-(

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”