lansete heavy sau h. heavy : opinii si recomandari !

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
raresvancea

lansete heavy sau h. heavy : opinii si recomandari !

Mesaj de raresvancea » 19 Mai 2012, 20:02

Va salut domnilor ! si inainte de a descrie mai pe larg subiectul acestui topic pt a putea combate pe tema lui, vreau sa va multumesc pt dorinta sau curiozitatea pe care ati avut-o de a participa la acest subiect si sa va rog daca aveti buna-vointa de a ne impartasi din cunostintele si experinta voastra in ceea ce priveste echipamentul (lansete de feeder heavy sau h. heavy) dedicat pescuitului in special al crapului atat pe ape statatoare (lacuri mici dar si mai intinse in care dorim sau suntem nevoiti sa pescuim la distante mai mari),cat si curgatoare (unde intalnim inevitabil curenti puternici si pesti asemenea) . Intrucat eu insumi dorind sa practic acest pescuit "specializat" si dorind sa-mi achizitionez un echipament bun , de calitate, de care sa ma bucur un timp indelungat(implicit si costisitor), m-am lovit de nepriceperea, lipsa mea de experienta , si frica de a-mi cumpara o lanseta scumpa care sa nu fie ce imi doresc sau mai precis sa nu poata satisface conditiile enumerate mai sus; va propun in numele meu dar si a celor care se afla in situatia mea (cu siguranta mai sunt cativa ) sa " lansam o discutie heavy" cu privire la acest tip de lansete, de tehnica de pescuit, dar NU IN ULTIMUL RAND (findca pana la urma aici vrem sa ajungem) si la anumite branduri si tipuri de lansete . Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile dumneavoastra intrucat sunt pe punctul de a-mi cumpara un astfel de echipament si contez pe voi Iar ca sa inchid (in sfarsit ) vreau sa va arat o lanseta care mie imi place si care imi face cu ochiul , si anume :
http://www.daiwa.de/dw/en/products_1/fe ... rdrows2=10

numa' bine !

raresvancea

Re: lansete heavy sau h. heavy : opinii si recomandari !

Mesaj de raresvancea » 19 Mai 2012, 20:10

se pare ca linkul anterior este invalid : http://www.daiwa.de/dw/en/products_1/fe ... rdrows2=10

despre aceasta lanseta este vorba...

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: lansete heavy sau h. heavy : opinii si recomandari !

Mesaj de mikcutu » 20 Mai 2012, 12:44

Salut,

Din cele relatate de tine inteleg urmatoarele:

1. Nu ai experienta cu sculele de feeder.
2. Intrucat ai pus un link cu un bat de pana in 200 Euro, inteleg ca pretul nu ar fi prima problema de care te-ai lovi.

Pleacand de la punctul 2, eu ti-as recomanda sa incepi cu un combo (lanseta / mulineta) medii pentru inceput, ce nu sunt asa de costisitoare. Astfel iti poti da seama care iti sunt necesitatile si care ti se potrivesc cel mai bine.

Cu timpul vei vedea in ce directie sa te indrepti si ce scule sa iti iei.

Apropos, vezi la lansatul la distanta (cand pescuiesti la crap cu feeder-ul) nu se face ca atunci cant pescuiesti cu bete normale de crap, smucind arunarea. La feeder ea trebuie sa fie cursiva astfel eviti sa ai o aruncare ratata, si sa iti cada momitorul la 10-15 metrii in fata.

:-q

Avatar utilizator
lucian fiat
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 12 Apr 2008, 16:01

Re: lansete heavy sau h. heavy : opinii si recomandari !

Mesaj de lucian fiat » 26 Iun 2013, 15:16

nici eu nu iti recoamnd pentru inceput o lanseta scumpa
sunt lansete in clasa medie de pret, care cu siguranta sunt potrivite pentru partidele pe care vrei sa le faci in cautarea crapului atat pe rau cat si pe lac
trei din modelele pe care ti le recomand sunt urmatoarele:
http://www.pescuitlafeeder.ro/magazin/f ... 150gr.html
http://www.pescuitlafeeder.ro/magazin/f ... 150gr.html
http://www.pescuitlafeeder.ro/magazin/f ... 120gr.html

cu sigranta aceste lansete vor face fata situatiilor pe care le vei intalni in partidele pe care vrei sa le faci pe viitor
recomand cele de 3.90 deoarece la aceasta lungime vei avea un avantaj in pescuitul pe rauri
www.pescuitlafeeder.ro

Avatar utilizator
chinaman
Veteran
Veteran
Mesaje: 1370
Membru din: 18 Ian 2012, 17:02
Localitate: Bucuresti Ghencea
Contact:

Re: lansete heavy sau h. heavy : opinii si recomandari !

Mesaj de chinaman » 09 Iul 2013, 19:45

Uite ce iti recomand eu:
http://ffb.ro/ffb.ro/pescuit_la_station ... .okr.42763
Este o lanseta super adevarata!!!!
De pret nu mai zic nimic!!!!
NIMENI NU E DESTUL DE INTELIGENT CA SA-L POATA CONVINGE PE UN PROST CA E PROST!

Avatar utilizator
Urbanx
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 20 Apr 2012, 21:49
Localitate: Ploiesti

Re: lansete heavy sau h. heavy : opinii si recomandari !

Mesaj de Urbanx » 12 Iul 2013, 14:11

chinaman scrie:Uite ce iti recomand eu:
http://ffb.ro/ffb.ro/pescuit_la_station ... .okr.42763
Este o lanseta super adevarata!!!!
De pret nu mai zic nimic!!!!
Asa este! :x

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: lansete heavy sau h. heavy : opinii si recomandari !

Mesaj de LARY » 18 Iul 2013, 22:37

Lui cine? ce ii recomandati ma voi?
Anuntul e de un an si jumatate =)) =)) iar utilizatorul e PA :)) :))
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: lansete heavy sau h. heavy : opinii si recomandari !

Mesaj de mikcutu » 19 Iul 2013, 11:42

Domnul "Partener" LARY, cui va adresati dumneavoastra cu "ma"? Fiecare din noi avem si zile mai grele dar nu trebuie sa folosim apelative care ar putea sa ii deranjeze pe unii, nu credeti?

Legat de subiect, orice comentariu asupra unui subiect este bine-venit, chiar daca este vechi de un an. Poate cineva un user nou citeste acest topic si il gaseste interesantp; poate pentru el este o informatie necesara. Intrucat informatia a fost publicata pe un topic public, atunci inseamna ca este de interes larg, altfel era trimisa pe mesageria privata.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lansete heavy sau h. heavy : opinii si recomandari !

Mesaj de florentiniuga » 19 Iul 2013, 17:07

mikcutu scrie:Domnul "Partener" LARY, cui va adresati dumneavoastra cu "ma"? Fiecare din noi avem si zile mai grele dar nu trebuie sa folosim apelative care ar putea sa ii deranjeze pe unii, nu credeti?

Legat de subiect, orice comentariu asupra unui subiect este bine-venit, chiar daca este vechi de un an. Poate cineva un user nou citeste acest topic si il gaseste interesantp; poate pentru el este o informatie necesara. Intrucat informatia a fost publicata pe un topic public, atunci inseamna ca este de interes larg, altfel era trimisa pe mesageria privata.
Good point! ;)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
chinaman
Veteran
Veteran
Mesaje: 1370
Membru din: 18 Ian 2012, 17:02
Localitate: Bucuresti Ghencea
Contact:

Re: lansete heavy sau h. heavy : opinii si recomandari !

Mesaj de chinaman » 20 Iul 2013, 15:33

mikcutu scrie:Domnul "Partener" LARY, cui va adresati dumneavoastra cu "ma"? Fiecare din noi avem si zile mai grele dar nu trebuie sa folosim apelative care ar putea sa ii deranjeze pe unii, nu credeti?

Legat de subiect, orice comentariu asupra unui subiect este bine-venit, chiar daca este vechi de un an. Poate cineva un user nou citeste acest topic si il gaseste interesantp; poate pentru el este o informatie necesara. Intrucat informatia a fost publicata pe un topic public, atunci inseamna ca este de interes larg, altfel era trimisa pe mesageria privata.
Aveti dreptate domnule "mikcutu"!!!
Imi cer scuze in numele domnului "Partener" Lary care de altfel este colegul meu de pescuit de prin 1997 si sunt foarte convins ca si-a permis sa foloseasca apelativul "ma" deoarece in mare parte el se adresa mie :D :D :D !
Nu este genul de om care sa jigneasca pe cineva cu intentie sau nefondat....
Stima si fir intins tuturor pasionatilor!!!
Marius Arameanu.
NIMENI NU E DESTUL DE INTELIGENT CA SA-L POATA CONVINGE PE UN PROST CA E PROST!

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: lansete heavy sau h. heavy : opinii si recomandari !

Mesaj de LARY » 20 Iul 2013, 16:11

Good point :)) :))
Tel0762.865.274

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”