Fir textil pe mulineta

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
edy13
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 22 Noi 2011, 21:01

Fir textil pe mulineta

Mesaj de edy13 » 21 Mai 2012, 19:37

Buna seara. Am o nelamurire,imi poate spune cineva care sunt dezavantajele daca incarc mulineta numai cu fir textil? Multumesc.

Avatar utilizator
crazy crap
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Mar 2011, 19:51
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Fir textil pe mulineta

Mesaj de crazy crap » 21 Mai 2012, 19:51

Salut. Nu cred ca este un dezavantaj sa ai pe tambur fir textil atat timp cat pescuiesti platat la distante mari si ai nevoie sa intepi ferm plus ca nu trebuie sa il schimbi de pe tamburi atat de des cat un mono obisnuit; eu personal cred ca la aruncat mono te avantajeaza mai mult si este si mai ieftin de inlocuit in fiecare an. numai bine **==

Avatar utilizator
edy13
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 22 Noi 2011, 21:01

Re: Fir textil pe mulineta

Mesaj de edy13 » 24 Mai 2012, 08:59

Multumesc de raspuns, credeam ca folosirea numai a firului textil duce la uzarea mai rapida a inelelor lansetei.

Avatar utilizator
gabicarp
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 14 Feb 2011, 14:26

Re: Fir textil pe mulineta

Mesaj de gabicarp » 24 Mai 2012, 11:08

depinde de inelele lansetei . inelul din varf este cel mai solicitat si daca nu este de calitate il deterioreaza textilul .
una este sa fie inaintas de 8-9 m si alta sa ai 300 m de textil .
te costa si de te rupe .

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Fir textil pe mulineta

Mesaj de viorelb73 » 24 Mai 2012, 19:40

Inele uzate, firul se scamoseaza, elongatie zero, galetul de la mulineta se toceste prematur. Eu am crezut ca fac o investitie super daca pun textil pe mulinete. Dupa 3 partide am inlocuit totul cu monofilament si am last doar inaintasul din textil!
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
edy13
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 22 Noi 2011, 21:01

Re: Fir textil pe mulineta

Mesaj de edy13 » 30 Mai 2012, 00:03

Am pus deja firele pe mulinete, o sa fiu foarte atent sa vad ce se intampla daca se uzeaza ceva prematur o sa schimb firele . Multumesc.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Fir textil pe mulineta

Mesaj de viorelb73 » 06 Iun 2012, 22:52

In plus, la mulinare scoate un zgomot ciudat textilul, zgomot care apoi se propaga in apa si... eu am renuntat la el definitiv ca fir principal.
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Fir textil pe mulineta

Mesaj de vali003 » 21 Ian 2013, 01:29

O postare pe care nu o vazusem ,eu pescuiesc de 11-12 ani numai cu fir textil ,de la 40 lb. la 80 lb. Nu am avut nici o problema cu inelele de la lanseta ,nici cu tamburii de la mulinete ,am folosit doua tipuri de textil ,SpiderWire invisibraid ,Powerpro ultraslik iar pentru sezonul viitor Daiwa Samurai .Daiwa pare cel mai bun pentru lansari la distanta ,un 40 lb. are o grosime de 0,28 echivalent la nylon .Nici un textil pe care l-am folosit nu sa scamosat ,dupa fiecare doua sezoane ,trag firul din nou pe mulinete ,adica partea folosita intra prima pe tambur , il schimb la 3-4 ani , pe zone cu stinci si scoici folosesc un inaintas de 80 lb. mai lung , 15-20 m. .

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Fir textil pe mulineta

Mesaj de Madalin Dirla » 21 Ian 2013, 02:04

Nu recomand textilul pe mulineta decat ca inaintas(7m-8m) indiferent de pescuit plantat sau aruncat din mana ---<><

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Fir textil pe mulineta

Mesaj de viorelb73 » 21 Ian 2013, 10:12

Vali, poate ai lansete si mulinete pentru textil, ca daca nu ai inelele speciale de textil ti le taie firul. Apoi, daca a prins un şant cat de mic pe inel ... iti scamoseaza si firul. Acum, stii cum este, fiecare cum îi place!

Eu merg tot pe mana lui Madalin!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Fir textil pe mulineta

Mesaj de Driscu Radu » 21 Ian 2013, 10:27

Am folosit textil linie principala circa un sezon si jumatate pe un ansamblu mediu respectiv lanseta kkarp dreamer 3,6m/3,5lbs cu banax helicon 5600 nf.Nu am vazut probleme majore la uzura inelelor sau a galetului de la mulineta.Am pescuit aproape in exclusivitate pe ape fara agatatura dar cu praguri.Nu am folosit acest sistem decat de 2-3 ori la plantat (peste 150m-Oancea-Galati), frana mulinetei trebuie sa o lesi mult mai moale ca la nailon.Recomand acolo unde se poate folosi si este permis textilu doar daca se pescuieste la distante foarte mari (peste 200m),sau se doreste un control sporit al pestelui, eventual la sondare fundului lacului.

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: Fir textil pe mulineta

Mesaj de Zoran Wiener » 22 Ian 2013, 21:01

edy13 scrie:Buna seara. Am o nelamurire,imi poate spune cineva care sunt dezavantajele daca incarc mulineta numai cu fir textil? Multumesc.
Salut Edy,
nici un dezavantaj, depinde doar de stilul de pescuit, unele chiar nu necesita textil!

Sa pui banda izo pe tambur sau citiva metri de mono, pt a evita rasucirea spirelor pe tambur.

PS: daca se strica inelele, macar atunci sti ce ai cumparat...
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
madal1n
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 05 Apr 2021, 08:23

Re: Fir textil pe mulineta

Mesaj de madal1n » 05 Apr 2021, 08:34

Salut am si eu o prb cu firul textil ....am pus pe mulineta un fir de la daiwa de 0.06 si mulineta tot de la daiwa nu shtiu daca am scris corect marca dar asta e....prb mea e ca daca pescuiesc pe dunare si folosesc plumbi de peste 12g la spinig mulineta se incarca electrostatic si ma curenteaza ....am cautat pe toate forumurile si pe yputube si nu pomeneste nimeni de asha ceva sa fiu eu oare unicat precizez ca batzul e de la shimano...si ca sa fie toata treaba buna am incarcat un fir mai gros de 0.16 pe o alta muluneta shi un alt batz ...efextul e acelashi firul pare destul de ok impletit in 8 .....ma putetzi ajuta sa elucidez misterul cum fac sa scap de incarcarea electrostatica ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”