aromele din ready made-uri

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

aromele din ready made-uri

Mesaj de dani » 23 Ian 2009, 00:47

Salutare!

In ultima emisiune sunt prezentate principalele tipuri de arome - in functie de solvent, si cum se disperseaza in functie de temperatura apei.../ si care sunt recomandate pt. apa rece/calda...

Mi-am pus imediat urmatoarea intrebare(nu am studiat deloc acest aspect): Cum ne dam seama ce tip de aroma (solvent) este folosita intr-un anume ready made?

Daca aceasta informatie ar fi trecuta pe ambalaj ar fi eliminata intrebarea, dar....!

Fir intins!!!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de dani » 23 Ian 2009, 16:28

:( ... chiar nimeni nu este interesat de chestiunea asta?

...sau scrie pe ambalaj si nu am observat eu...?
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de florentiniuga » 23 Ian 2009, 18:24

...sau si ceilalti au aceeasi dilema iar producatorii nu sunt dispusi sa-si divulge reteta.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de dani » 23 Ian 2009, 18:47

Reteta pot sa o pastreze secreta...doar referitor la aroma sa faca precizari - si anume la solvent... ca sa putem folosi corect ready made-ul respectiv...

Oricum...mai bine ma apuc sa imi fac singur bilele si atunci o sa am toata informatia...!!!

P.S.

felicitari pt. emisiune D-le Florentin Iuga...si...la cat mai multe in general si de genul ultimei in special!!!
today is the yesterday that tommorow won't count

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de gor965 » 23 Ian 2009, 19:23

Pai ce vrei ,chestie de marketing ,producatorul tine sa vanda aceleasi bile pe toata perioada anului ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de Ion Mironov » 23 Ian 2009, 19:35

gor965 scrie:Pai ce vrei ,chestie de marketing ,producatorul tine sa vanda aceleasi bile pe toata perioada anului ! :D
cred ca pe toata perioada mai multor ani..... :)) X-( X-( X-( :)) :)) :)) :)) :))
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de gor965 » 23 Ian 2009, 19:44

Faceam referire la cele 4 anotimpuri si la faptul ca sunt probabil bile care merg bine intr-o anumita perioada din an ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
valetro
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 13 Oct 2008, 09:58

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de valetro » 23 Ian 2009, 22:28

A pescuit cineva folosind boilesuri cu aroma "rosehip isotonic"?

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de mihai001 » 23 Ian 2009, 23:31

Daca te referi la boiliesurile de la firma Mistral da.Au fost pina acuma 4 ani singurele ready mades care le luam pentru concursuri.Si am avut rezultate destul de bune cu aceasta aroma.Mai ales in lacurile unde se pescuieste foarte mult cu arome de fructe si crapi cunosc mai cam toate aromele poate da rezultate foarte bune.Numai atentie noi am renuntat la ele pentru ca baieti de la Mistral cam uitau sa puna aroma la ele.In 2005 din 60 de galeti de 5 kg 23 nu contineau aroma.Nimic nu e mai rau sa te trezesti la concurs cind deschizi galeata ca bilele nau nici un miros.

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de carprom » 24 Ian 2009, 10:21

dani scrie:Reteta pot sa o pastreze secreta...doar referitor la aroma sa faca precizari - si anume la solvent... ca sa putem folosi corect ready made-ul respectiv...
Salut ,
am sa incerc sa-ti raspund eu, dar asta din punctul meu de vedere.
In momentul in care ai cumparat un Boilies Ready, ce precizare ptr utilizarea corecta mai ai nevoie, un Ready e gata facut, eventual il mai bagi in Dip, si asta este. Multe firme au arome simple sau combinate dar cu denumiri extravagante, asta din motivul de a aduce ceva nou pe piata. La capitolul Arome, se poate merge la infinit, cu fel si fel de combinatii intre ele.
O alta posibilitate de a cumpara Ready, este asa cum facem si noi, de obicei oferim Readys din Mixuri pe baza de peste sau faina de ficat, fara arome, ingredientele din mixuri, au atita aroma naturala incit nu este nevoie de nimica sintetic. Dar multi clienti au preferintele lor, si de aceea ne precizeaza daca doresc o aroma preferata in boilies ,conservant, sweetner etc. Ok, firmele mari care produc tone pe saptamina, nu-si pot permite acest lucru, este de inteles.
dani scrie:Oricum...mai bine ma apuc sa imi fac singur bilele si atunci o sa am toata informatia...!!!
Aceasta este singura varianta cu care vei afla vreodata, ce contine un Boilies :D

Numai Bine
Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de vali003 » 25 Ian 2009, 17:07

Mentionez , folosesc in exclusivitate numai ready mades , nu avem de unde sa cumparam aici la Montreal mai nimic pentru pescuitul la crap , tot ce ne este necesar comandam pe net.Transportul fiind foarte scump ,ne rezumam la ce ne permitem. As avea o intrebare , am de la nutrabaits- bait soak complex , un amestec de nutramino-multimino ppc-csl-sweet cajouster-betaine , deci dupa compozitie este un dip , cit timp sa tin ready made-uri in acest dip ? Mai este nevoie sa mai adaug si ceva aroma ? Boiliesurile pe care le folosesc sint rhaja spice de la quest baits si scopex de la richworth . As putea folosi acest bait soak complex si la nada ? Nada pe care o folosesc , este un amestec de seminte , gris , pesmet , cinepa , porumb spart . Partidele pe care le fac sint scurte , 6-12 ore ,pescuiesc pe apa curgatoare cu un curent foarte slab , cite o data ca si inexistent .

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de carprom » 25 Ian 2009, 17:14

Vali,
un Ready poti tine si 1an in Dip, ca dupa ce a absorvit mirodeniile din el, ramine asa, eu nu folosesc dipuri,
dar din cite stiu, indicat este sa stea bila cel putin 2-3 zile in el (daca ma insel, scuze)
Imagine

Avatar utilizator
pescarusul63
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 03 Apr 2008, 19:35

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de pescarusul63 » 25 Ian 2009, 22:00

cum pot sa vad emisiunea mai bine ca la mine se intrerupe la fiecare 5 sec.?

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de vali003 » 25 Ian 2009, 22:04

pescarusul63 scrie:cum pot sa vad emisiunea mai bine ca la mine se intrerupe la fiecare 5 sec.?
ce legatura are topicul nostru cu intrebarea ta ????????

Avatar utilizator
pescarusul63
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 03 Apr 2008, 19:35

Re: aromele din ready made-uri

Mesaj de pescarusul63 » 25 Ian 2009, 22:08

era vorba de arome nu? astea ma intereseaza si pe mine >:D<

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”