NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Moderatori: Qnyx, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Iun 2012, 09:16

Dl Dan, pentru feeder nu aveti nimic in plan ? :d
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 01 Iun 2012, 10:33

alinuu scrie:Dl Dan, pentru feeder nu aveti nimic in plan ? :d
Momentan nu. Poate la iarna . Atunci este timp mai mult ... :)

Avatar utilizator
suspectu2
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 13 Mar 2012, 10:18

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de suspectu2 » 01 Iun 2012, 14:33

va salut pe toti , as vrea sa stiu daca vartejul care intra in momitor trebuie sa ramana la locul lui pentru autointepare, sau sa culisese momitorul cu totul ? si a doua intrebare, aca vartejul sta in momitor.. mai are rost sa pun stoper de cauciuc deasupra tijei momitorului??

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de georgemarian » 01 Iun 2012, 15:53

suspectu2 scrie:va salut pe toti , as vrea sa stiu daca vartejul care intra in momitor trebuie sa ramana la locul lui pentru autointepare, sau sa culisese momitorul cu totul ? si a doua intrebare, aca vartejul sta in momitor.. mai are rost sa pun stoper de cauciuc deasupra tijei momitorului??
Momiorul nu trebuie sa se miste,daca vrei 'autointepare,baga vartejul in momitor(asta daca sunt momitoarele de la Dan mitranescu)
Opritorul de cauciuc nu mai are ce cauta acolo,daca il pui nu o sa mai intre vartejul in momitor!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de osc1or » 01 Iun 2012, 16:01

daca vrei ca tija sa fie culisanta pe fir folosesti opritorul
Critic echilibrat

Avatar utilizator
suspectu2
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 13 Mar 2012, 10:18

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de suspectu2 » 01 Iun 2012, 16:25

nu sunt de la domnul dan, as vrea sa iau vreo 3-4 nu stiu insa cum, sunt momityoare normale... de la un magazin de pescuit din ploiesti, dar am inteles ideea, multumesc, o sa fac cateva poze sa le postez pentru pareri, sper sa nu deranjez pe nimeni

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de georgemarian » 01 Iun 2012, 19:09

suspectu2 scrie:nu sunt de la domnul dan, as vrea sa iau vreo 3-4 nu stiu insa cum, sunt momityoare normale... de la un magazin de pescuit din ploiesti, dar am inteles ideea, multumesc, o sa fac cateva poze sa le postez pentru pareri, sper sa nu deranjez pe nimeni
Nu deranjezi pe nimeni **==

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Madalin Dirla » 02 Iun 2012, 00:08

Daca nu sunt de la Dan M. pune deasupara tijei un stoper siliconic si vei avea autointepare ;) !!
suspectu2 scrie:nu sunt de la domnul dan, as vrea sa iau vreo 3-4 nu stiu insa cum, sunt momityoare normale... de la un magazin de pescuit din ploiesti, dar am inteles ideea, multumesc, o sa fac cateva poze sa le postez pentru pareri, sper sa nu deranjez pe nimeni

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de eden » 03 Iun 2012, 13:00

mai degraba un varf de scobitoare infipt in tija... cu stopperul am incercat si de obicei fuge inapoi pe fir destul de mult daca pescuiesti la distanta mai mare...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Costi P » 04 Iun 2012, 12:23

eden scrie:mai degraba un varf de scobitoare infipt in tija... cu stopperul am incercat si de obicei fuge inapoi pe fir destul de mult daca pescuiesti la distanta mai mare...
Pune doua !
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Ion Mironov » 04 Iun 2012, 20:36

eden scrie:mai degraba un varf de scobitoare infipt in tija... cu stopperul am incercat si de obicei fuge inapoi pe fir destul de mult daca pescuiesti la distanta mai mare...
si in caz de ruptura?eliberarea pestelui nu se mai face?
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Iun 2012, 00:14

jonny_23 scrie:
eden scrie:mai degraba un varf de scobitoare infipt in tija... cu stopperul am incercat si de obicei fuge inapoi pe fir destul de mult daca pescuiesti la distanta mai mare...
si in caz de ruptura?eliberarea pestelui nu se mai face?
Nu "eliberarea in caz de ruptura " este problema pentru ca scobitoarea iese pana la urma ...
Altceva este deranjant : La impactul cu apa atunci cand folosim saculet solubil acesta trage de ac si lungeste firul pana la plumb ( cam cat se muta opritorul ). Problema este ca in situatia scobitorii acest fir lung de la ac ramane asa ,fara sa poata fi intins de catre swinger ca in cazul opritorului. Mai mult nici nu se poate observa acest lucru deoarece pe recuperare plumbul poate sa vina in pozitia normala langa vartej. In ambele cazuri "autoanteparea este compromisa .

Am sa incerc sa explic avantajul plumbilor cu tija in pastrarea autoantepariii:
Atunci cand plumbul are locas special pentru infigerea vartejului si totodata este prevazut cu tija , la impactul cu apa saculetul solubil nu poate intoarce plumbul pentru a scoate vartejul deoarece tija rigida se opune acestui lucru. In cazul in care folosim varnis antitangle plumbul se intoarce la intrarea in apa sub efectul de parasuta creeat de saculetul solubil si astfel vartejul iese din conector eliminand autoanteparea.

Daca mai pun si cei cativa metrii castigati in aruncare cat si eliminarea totala a riscului ca montura sa se incurce stabilesc motivul pentru care folosesc intotdeauna plumbi cu tija prevazuti cu sistem autoantepare . ;)

Daca plumbul nu este prevazut cu sistem autoantepare de infigere a vartejului intr-un conector , nici opritorul pe fir si nici scobitoarea nu rezolva nimic deoarece maleabilitatea firului permite trecerea acestuia prin plumb indiferent de situatie , sub actiunea sacului solubil.
Vartejul nu iese din conector deoarece este tras in sens invers de catre sacul solubil la impactul cu apa ( in situatia cand exista tija).

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 28 Feb 2013, 14:26

Pretul plumbilor ramane neschimbat pe anul 2013 , iar pretul momitoarelor vopsite scade la 3 lei / buc .

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de arhanghelu » 01 Mar 2013, 14:32

Dan Mitranescu scrie:Incepand cu luna Martie sunt disponibili si plumbii ecologici pentru plantat sau ape curgatoare .
Vopseaua este aceeasi ca la modelele anterioare , deja cunoscute.
130g - 3,10 lei
160g - 3,50 lei
180g - 3,90 lei
220g - 4,40 lei

http://danmitranescu.ro/209-698/PLUMBI- ... LANTAT.php
Plumbi pentru plantat de 90-100g nu aveti???

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Mar 2013, 11:49

arhanghelu scrie: Plumbi pentru plantat de 90-100g nu aveti???
Cum arata plumbii pentru plantat ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Dan Mitranescu”