hagiesti 1 si 2

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

hagiesti 1 si 2

Mesaj de zaky » 04 Iun 2012, 19:01

am pescuit de simbata de la 14 pina duminica la ora 17,4 lansete plantate cu navomodelul cautat cele mai bune locuri cu sonarul din dotare incercat toate momelile posibile rezultate 0,nici o miscare nimic apa curgea ca la o cascada din 30 de pescari pe balta mica sau luat 6 crapi la 1,5 kg de ceilanti de pe balta mare nu mai zic nimic,la cita reclama se face la acesta balta nu se merita sa dai 150 24 ore si sa nu ai nici macar o trasatura ,multa mizerie pe mal si aviz amatorilor de senzati tari care totusi va incumetati sa mergeti pe aceasta balta se FURA scule si tot ce se prinde lasat pe afara noapte ,simbata noaptea pe la ora 4 dimineata 3 insi cu o masina au venit sub pretexul ca cauta locuri au vazut care e treaba au urcat masina pe un deal si au coborit pe jos sa vada ce pot fura dar le-am cam incurcat eu planurile find in masina si vazind toata treaba asa ca mare atentie

Avatar utilizator
Issey
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mai 2010, 15:44

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de Issey » 04 Iun 2012, 19:16

Hagiesti - unde dintre locatiile horror din apropierea Bucurestiului!!! Stati departe de aceasta balta si daca vreti ca o mica observatie personala stati departe de majoritatea baltilor care si fac reclama cu frenezie pentru ca sincer va spun locaitiile bune nu au nevoie de reclama online aceasta fiind facuta in mod gratuit de pescarii multumiti. Fir intins!

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de zaky » 04 Iun 2012, 19:37

Issey scrie:Hagiesti - unde dintre locatiile horror din apropierea Bucurestiului!!! Stati departe de aceasta balta si daca vreti ca o mica observatie personala stati departe de majoritatea baltilor care si fac reclama cu frenezie pentru ca sincer va spun locaitiile bune nu au nevoie de reclama online aceasta fiind facuta in mod gratuit de pescarii multumiti. Fir intins!
sunt sigur ca sunt mult mai multi useri ai acestui forum care au luat teapa cu aceste balti dar din nu stiu ce motive nu posteaza impresi ,doar postind comentari despre baltile pe care pescuim o sa ajungem sa ne ferim de astfel de balti si sa nu ne cheltuim bani aiurea si sa facem oameni niste nesimtiti care isi bat joc de noi(care daca le spui ceva de pestele din balta lor spun ca nu sti sa prinzi domne peste,dar ai nu stiu eu sa prind dar chiar toti pescari de pe balta nu stiu,doar comentind pe forum partidele de pescuit ajungem sa ne ferim de sarlatani de patroni de asa zise balti de crap ~x(

Avatar utilizator
Issey
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mai 2010, 15:44

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de Issey » 04 Iun 2012, 20:24

Zaky... navomodel, sonar imi suna a investitie masiva in echipamente iar daca tot ai facut pasul asta iti recomand sa tii steagul sus **== in continuare iar baltile de genul celor cu 50,70,100 de lei taxa si peste inclus in banii astia sa le eviti pe cat posibil si iti spun asta din propria experienta. inca ceva! nu te lasa pacalit de reclama si in special de cea asunsa sub postarile anumitor personaje regasita pe alta siteuri de specialitate. daca vrei sa pescuiesti mergi pe baltile care impun catch&release la preturi acceptabile gen 30-60 ron (si aici daca ai recomandare pentru unele) dar daca vrei sa si gatesti un peste prins de tine atunci mergi la baltile care cer 150-200 de lei pe partida cu maxim 5kg de peste inclus si acolo ai garantia ca vei fi lasat sa prinzi peste si ai sanse sa prinzi peste... baltile accesibile cu peste inclus in taxa nu exista asta e o certitudine despre care tot astazi am mai scris si inspre care se indreapta foarte multi pe acest forum daca vei citi topicurile Balti de evitat in 2012 si Noutati (unde am pescuit). hagiesti, movilita, lilieci, fundulea etc. sunt intr adevar atragatoare prin taxe insa conditiile si capturile sunt jalnice. pe astfel de balti sunt de parere dupa ce am tocat multe multe multe sute de lei in partide nereusite ca daca se prinde vreun peste notabil asta se datoreaza doar norocului chior de genul celui care te face sa castigi la loto :)) pacat de investita ta! renunta la astfel de balti! fir intins!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de Laurentiu » 04 Iun 2012, 20:39

Acum nu tin partea nimanui, dar v-ati dus si voi o data la hagiesti si nu ati prins nimic. Pai sa traiesc eu atatia ani de cate ori nu am prins nimic cand am fost la pescuit! :)) Plus ca nu vad reclama agresiva la aceasta balta. Reclama agresiva obs la fundulea 2, podari, belciugatele livada, movilita, etc. Hagiesti nu este balta mea preferata din mai multe motive: mizerie, patron cam mitocan, drum de acces prost si din principiu nu platesc mai mult de 60 lei/12 ore aici fiind 70 lei, dar e cam singura balta de catch and portbagaj unde mai gasesti capturi capitale de crap sau ten, plus ca mai gasesti salau, stiuca, biban si nu accidental.

Panarama poti spune de movilita, sunt de acord, reclama agresiva si peste nema; de lilieci nu stiu, ma abtin.

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de zaky » 04 Iun 2012, 20:42

nu sunt un pescar incepator si la capitolu investitie in scule stau destul de binisor si cam stiu cu ce se maninca pescuitul la crap,inceputurile mele in pescuitul exclusiv la crap le am petrecut pe balti c&r si in continuare 70% din partidele la crap le fac pe astfel de balti dar nu o sa permit ca restul partidelor de pescuit sa ma las calcat in picioare sau sa tac si sa las sa fie calcati si alti colegi de suferinta de astfel de nesimtiti de patroni care nu vor decit sa se imbogateasca peste noapte,se intimpla si pe balti cunoscute ca avind o populatie mare de peste sa nu prinzi, dar daca ai putina experienta iti dai seama ca altele sunt motivele ca nu ai prins nu stai cu gindul ca tia facut "manevra" nesimtitul de patron cum se intimpla pe majoritatea baltilor mai ales la sfirsit de saptamana

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de Laurentiu » 04 Iun 2012, 20:51

Hai sa-ti spun ceva referitor la "manevrele" patronilor de balti.
1. nu sta nimeni sa dea drumul la apa din mai multe motive. In primul rand trebuie sa fie de acord si cel din aval si vecinul lui din aval si uite asa lantul slabiciunilor. Apoi trebuie sa primesti apa din amonte e la fel ca la dat drumul. Sper ca ai inteles exprimarea mea. Plus ca sa nu mai manace pestele ca scade apa, dupa cum aud de zeci de ani, trebuie sa scada mult intrun timp scurt, nu 10 cm in 12 ore. Asta e fix pix. Chiar am fost martor la hagiesti acum vreo trei ani cand s-a prins primavara devreme la apa foarte mica teni de 4-5 kg la undita, si mai era si superscazuta apa dupa ce o navodise de chinez si ceva ten.
2. Treaba cu pastilele de azot, alta tampenie. In primul rand costa mult o pastila si ca sa racesti ditamai lacul de 20-25 de hectare, tre sa dai cateva mii de euroi.

Voi ati prins o zi proasta, perioada asta au fost niste fluctuatii atmosferice destul de mari si bruste, facand pestele sa se hranesca foarte putin sau de loc; sau s-a hranit bine intro perioada foarte scurta de timp. Ce s-a mai prins acolo unde dai pestele la o parte sa iei o galeata de apa sau unde colcaie de ciortani mici si infometati, e altceva. Si eu am furato saptamana trecuta, nu am avut un piu la senzori 12 ore si daca nu as stii ca nu e peste acolo, as injura.
Asta e pescuitul..

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de Laurentiu » 04 Iun 2012, 21:02

Insa treaba cu imbogatitul peste noapte sunt de acord. :)

Avatar utilizator
Issey
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mai 2010, 15:44

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de Issey » 04 Iun 2012, 21:24

Salut Laurentiu! Doamne ajuta sa fie asa cum zici! Ciudat la baltile Hagiesti este faptul ca in feicare week-end cand e full de pescari apa curge. Daca nu afecteaza in nici un fel pescuitul de ce oare patronul nu ar lasa apa nemiscata macar odata? Ar trebui sa faca asta si asa ar demonta multe din acuzele care i se aduc. Adica pentru ce ar mai misca apa daca asta nu i ar aduce nici un beneificiu? mai ales ca toata lumea il blameaza pentru asta si multi d'alde mine nu mai pun piciorul pe balta si nici bani in al sau buzunar tocmai din acest motiv. cu stima!

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de zaky » 04 Iun 2012, 21:52

laurentiu,nu te contrazic ca nu ar fi crap in hagiesti,din ce am vazut pe sonar ar cam fi ceva pesti maricei,dar cum dracu se face ca in cursu saptamani prind 3 4 pescari citva crapi iar cind vine sfirsitul de saptamina si vin mai multi pescari pe balta, brusc se schimba "frontul atmosferic" si incepe sa mai curga si apa dar asta doar simbata si duminica cind e lume multa pe balta,si daca nici pe hagiesti nu are cum sa plimbe apa cum vrea patronul avind 3 bazine la dispozitie unul dupa altul atunci inseamna ca sunt un pescar prost si acum caut scuze pt un esec,am avut si eu partide pe alte balti fara peste,dar cum am mai zis am destula experienta in pescuitul crapului astfel incit sa imi dau seama daca esecul e din vina mea sau a vremi sau cind m ia traso un nesimtit de patron

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de Laurentiu » 04 Iun 2012, 22:13

Stiti si voi cum e in weekend...lume multa, galagie, manele, gratare, betivi, cocleti, douajdemii de lansete in garla, cateva tone de nada, etc..cum dreaq sa mai prinzi peste..? Si apa daca daca nu ar curge permanent, nu s-ar mai oxigena si ar face mazga aia verde de te dispera pe fir.
Eu, de exemplu, am cam doi ani de cand nu mai pun lanseta pe cracane in weekend si sarbatori legale tocmai din cauza aglomeratiei. De cativa ani incoace tot romanul s-a facut pescar; care cum il auzi se duce la sfarsit de saptamana la pescuit sa mai faca si un gratar si o berica. Normal ca baltile s-au aglomerat, patronii lor au inceput sa-si frece mainile de bucurie ca poate sa iasa un castig gras. La ora actuala, una dintre cele mai de succes afaceri cu investitie minima si fara controale prea multe este sa concesionezi o balta , sa bagi primavara (cu filmare pe youtube) 2-3 tone de ciortan la un kil jumate cu maxim 2 euro kilu' adus la balta, ceva caras sa tiuie senzorul, cateva sute de kile de african sa tremure fraierul cu el in undita, tocmesti doi trei tarani cu 5-600 lei pe luna, faci taxa 60 lei/12 ore si mai departe socotiti voi. Aduci saptamanal 200 kile de ciortan cu care o populezi si il umfli pe net la o tona, mai faci doua trei poze la pescarii care au prins cateva bucati, pui pe net sa agati gascanul si castigul e garantat. In weekend incasari de mii de euro.
Simplu.

Avatar utilizator
Issey
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mai 2010, 15:44

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de Issey » 04 Iun 2012, 22:29

Laurentiu ai spus tot ce trebuia spus... pacat ca toate baltile s-au cam dat si din pacate doar foarte putine catre oameni seriosi care inteleg pasiunea celor ca noi. in jurul bucurestiului sunt zeci de balti pe o raza de 50 de km insa nu cred ca poti gasi 5 locatii accesibile si rezonabile din punct de vedere al capturilor. de vreo 2 ani tot caut caut si iar caut tocand banii timpul si nervii degeaba... daca ti permiti sa pescuiesti in cursul saptamanii esti boier! majoritatea suntem fortati sa ne limitam la astea 2 zile in care toti vor sa iasa din case unii pentru a pescui altii doar pentru a i deranja pe primii :). bine zici... simplu!

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de zaky » 04 Iun 2012, 22:44

tocmai ca reusesc sa mai pescuiesc si in cursul saptamani pot face diferenta de ce se intimpla pe baltile din romania concesionate de nesimtiti la sfirsitul de saptamina cind e lume multa,in legatura ca ar fi presiunea mai mare asupra pestelui,da mi voie sa nu fiu de acord cu lucrul asta,ma gindesc ce sar intimpla la un concurs unde sunt multi pescari si se nadeste cu cantitati mari de nada,si nu cred eu ca se da asa multa nada incit sa sature pestele sa nu mai manince

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de sorin1362 » 04 Iun 2012, 22:48

Asa se intampla, domnilor, cand piscicultura se faca dupa ureche ... cand administratorul e strain de meseie. Individul (patronul) ar trebui sa aiba o evidenta clara a pestelui existent, a pestelui capturat (dus acasa), ... si, implicit, a necesarului pentru repopulare. Insa, patronii, dornici de imbuibare rapida, recurg la diverse siretlicuri menite ca pescarii sa nu captureze mai nimic, iar ei sa-si incaseze taxa. Oare protectia consumatorului nu poate actiona si in acest caz ? :-?
PS : In Ungaria se face recensamantul si in apele salbatice !!! Gospodari ... nu ca noi.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: hagiesti 1 si 2

Mesaj de Laurentiu » 04 Iun 2012, 23:16

zaky scrie:in legatura ca ar fi presiunea mai mare asupra pestelui,da mi voie sa nu fiu de acord cu lucrul asta,ma gindesc ce sar intimpla la un concurs unde sunt multi pescari si se nadeste cu cantitati mari de nada,si nu cred eu ca se da asa multa nada incit sa sature pestele sa nu mai manince
Concursurile se tin de obicei numai pe balti suprapopulate, deci cam dispare fenomenul de presiune, de nadit se nadeste destul de mult, sa mai urmaresti ce declara participantii (o sa fii uimit ca si cantitate nadita), dar se nadeste cu stiinta, tehnica si strategie; nu deloc, cu navo la interceptie sau dampulea cum nadesc 99% din pescarii de duminica.

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”