Un mix pentru arcul naditor?

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
elby_82
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 04 Dec 2007, 13:12
Localitate: Bucuresti

Un mix pentru arcul naditor?

Mesaj de elby_82 » 21 Ian 2009, 21:38

Are cineva o reteta simpla si eficienta pentru arc? Arcul naditor este metoda mea preferata de a nadi. Dar nu am gasit reteta cu dispersie buna.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Un mix pentru arcul naditor?

Mesaj de gor965 » 22 Ian 2009, 01:07

Eu amestec mamaliga (reteta propie) cu un mix din comert (Proffesional Big Carp ori Maros Mix Red Carp) ,mai adaug granule (concentrat) ptr. pasari sau boiliesuri sparte ,putina faina de peste ,un aditiv si seminte preparate (hrana complexa ptr. porumbeii voiajori) . Acum cred ca as putea la fel de bine sa folosesc orice nada method feeder de-a gata ,dar imi place sa stiu ca mi-am facut singur nada si pot prinde peste cu ea ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: Un mix pentru arcul naditor?

Mesaj de cris71tian72 » 25 Ian 2009, 10:12

Eu am pescuit 2 ani [aproape]numai la arcuri naditoare foloseam urmatoarea reteta [daca ii pot spune asa]2 paini feliate le framantam cu csl ,lapte de porumb, aroma si orice altceva mai vrei tu.Apoi adaugam boabe de porumb,griu,cinepa care au stat la umflat 48 ore. Cu faina de porumb sau gris sau pesmet legam ''pasta ''pina la consistenta dorita la final adaugam 2 miini de pelete[cit mai mici]

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Un mix pentru arcul naditor?

Mesaj de Alexandru » 25 Ian 2009, 10:48

Eu folosesc pe arcul naditor un amestec din mamaliga mai moale cu un groundbaits, o aroma si obligatoriu spartura de ce pun in cirlig.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Un mix pentru arcul naditor?

Mesaj de mircea13 » 25 Ian 2009, 21:37

Salut.Toata lumea o sa iti spuna ca trebuie sa folosesti nada speciala pentru feeder.Cu ani de zile in urma si eu credeam ca nada pentru feeder trebuie sa stea tare si sa reziste in curet cat mai mult timp. GRESIT ! Pentru a face o nada buna pe care sa o folosesti la feeder trebuie sa tii cont de faptul ca aceasta trebuie sa se imprastie pe o suprtafata de cel putin 1metru patrat in aval de cosulet aici ma refer la ape curgatoare.In acest spatiu se gaseste carligul cu momeala.Daca pescuiesti in lac unde nu sunt curenti de apa nada v-a ramane langa cosulet iar forfacul trebuie sa fie mai scurt. In ape curgatoare nada trebuie sa se desfac treptat din cosulet si la recuperare acesta trebuie sa fie gol. Daca ramane nada in el aceasta nu e buna deoarece nu lucreaza normal fiind mai lipicioasa. In lacuri nada trebuie sa se desfaca din cosulet la contactul cu apa pentru a avea posibilitatea sa cada ca o ploaie si sa se imprestie pe suprafata unde cade cosuletul.nadind astle locul de pescuit.Deci mamaliga facuta tare si lipicioasa nu e buna pentru feeder,fiindca nu se imprastie ca sa nadeasca locul de perscuit.Daca totusi vrei sa folosesti mamaliga aceasta trebuie sa fie cat mai putin lipicioasa ca sa se poata desface usor din cosulet.Incearca sa folosesti nada speciala pentru feeder. Studiaz-o si vezi cam ce contine si incearca sa faci si tu ceva asemanator dar inedit pentru tine( diverse combinatii de fainuri)Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”