Operatie reusita .....pacientul....vad la vara

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescarusul63
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 03 Apr 2008, 19:35

Operatie reusita .....pacientul....vad la vara

Mesaj de pescarusul63 » 25 Ian 2009, 15:47

Va salut pe toti.ieri am facut pentru prima data boilies solubil.copozitie mix:malai 50%,gris 30%,faina de soia 10%,robin red 20 gr,betaina hc1 2 gr,lichide :lapte de porumb ,aroma.Dupa o framintare asa hotarita mi-a iesit o pasta ceva asemanator ca plastilina dar putin mai crohos [cred ca am scapat prea mult mix la urma]la final aceasta am lasato vreo ora si apoi am facut-o cirnaciori si de aici am taiat-o cilindri mici .am lasat o parte asa cum au iesit de la taiat [cilindri ]alta parte am rulato in palma bile..rezultatul:2 ore aprox.1 kg bile.le-am pus pe un plastic undeva in camera la uscat .astazi am pus o bila intr-un pahar cu apa rece .bila a inceput sa se desfaca cam dupa o juma de ora.dupa 3 ore a mai ramas din ea cit un bob de mazare .uitasem sa spun ca le-am facut in diametru de 18 mm.ce ziceti despre ceea ce am facut ?sunt sanse sa-l pacalesc pe domnul crap?.stiu ca la partea lichida imi mai lipseste ceva dar momentan nu am avut . :-?? .va multumesc daca imi raspundeti sau comentati acest subiect.Fire intinse la toti pe 2009. :-h

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Operatie reusita .....pacientul....vad la vara

Mesaj de carprom » 25 Ian 2009, 16:10

Salut,
cum spuneai si tu, rezultatele sa vor vedea la vara. Si daca vrei sa aflii procentuajele de hidrati de carboni, proteina etc..uite aici, aste sunt cele din mixul tau

Proteina 12,7 %
Hidr.de Carbon 62,6 %
Grasime 4,3 %
Fibre brute 3,6 %

Parerea mea, este ca nu este un mix echilibrat, dar s-ar putea sa ai rezultate doar vara cu el, primavara si toamna,
crapul are nevoie de proteina, ceea ce c-am lipseste in acest mix.

Fir Intins
Imagine

Avatar utilizator
pescarusul63
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 03 Apr 2008, 19:35

Re: Operatie reusita .....pacientul....vad la vara

Mesaj de pescarusul63 » 25 Ian 2009, 16:22

Unde ar trebui sa umblu ?sau ce sa completez ?

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Operatie reusita .....pacientul....vad la vara

Mesaj de carprom » 25 Ian 2009, 16:30

pescarusul63 scrie:Unde ar trebui sa umblu ?sau ce sa completez ?
Pai de umblat nu ai unde sa umblii, ar trebuii sa reduci din faina de malai, si sa bagi faina de peste
de ex: faina de capelin 72% proteina, redu faina de malai la 20% si adauga 30% faina de peste

spor la treaba
Imagine

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Operatie reusita .....pacientul....vad la vara

Mesaj de LARY » 25 Ian 2009, 17:51

pescarusul63 scrie:Unde ar trebui sa umblu ?sau ce sa completez ?
La buzunar :-?
E bine sa faci la inceput astfel de experienti pe asemenea lucruri da nu e bine sa iti bati joc de bani tai.
Cu o asemenea reteta poti sa ai rezultate vara da ce te faci ca pe apa calda acele bile sar putea sa se desfaca intr-un tinp mai scurt decit in experimentul tau.
Eu te sfatuiesc sa iei un mix de la magazin (si eventual sa mai il conbini tu 30--40% cu malai,faina cu ce crezi tu).
Ori cum toate au un inceput nu are rost sa te descurajezi ori ce-ar spune lumea. FIR INTINS. =D> =D> =D>
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Operatie reusita .....pacientul....vad la vara

Mesaj de carprom » 25 Ian 2009, 18:10

LARY scrie: Eu te sfatuiesc sa iei un mix de la magazin (si eventual sa mai il conbini tu 30--40% cu malai,faina cu ce crezi tu).
Asta este ceea mai mare prostie, ce o poate face cineva. E ca si cind comanzi la restaurant o ciorba si mai torni un pahar de apa peste.
Nu e de mirare cind aud pe unii ca spun ca mixul cutare sau cutare nu e bun, daca le lungiti cu fel de fel minuni.
Imagine

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Operatie reusita .....pacientul....vad la vara

Mesaj de LARY » 25 Ian 2009, 18:20

carprom scrie:
LARY scrie: Eu te sfatuiesc sa iei un mix de la magazin (si eventual sa mai il conbini tu 30--40% cu malai,faina cu ce crezi tu).
Asta este ceea mai mare prostie, ce o poate face cineva. E ca si cind comanzi la restaurant o ciorba si mai torni un pahar de apa peste.
Nu e de mirare cind aud pe unii ca spun ca mixul cutare sau cutare nu e bun, daca le lungiti cu fel de fel minuni.
Ai dreptate ca e o prostie stiu lucrul asta, da e mai bun decit reteta lui cel putin ai o sansa in plus, (am scris in paranteza SI EVENTUAL----------- L-) .)
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
pescarusul63
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 03 Apr 2008, 19:35

Re: Operatie reusita .....pacientul....vad la vara

Mesaj de pescarusul63 » 25 Ian 2009, 20:30

carprom iti multumesc ptr raspuns si o sa tin cont de cum ai zis daca crezi ca este bun ptr vara e ok si pentru primavara-toamna o sai aduc acele inbunatatiri.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Operatie reusita .....pacientul....vad la vara

Mesaj de florentiniuga » 25 Ian 2009, 21:39

@pescarusul63
Le mai poti imbunatati si pe astea. Poti sa faci o pasta din mix de calitate si sa o pui pe bila de carlig iar pe cele de nadit sa le dai printr-un dip bun inainte de a le arunca dar sa le lasi un pic sa se usuce, altfel nu le poti da prea bine cu cobra. Mai e o varianta, sa le spargi, le dai prin dip, apoi prin mix de calitate si le bagi in punga solubila pe care o prinzi de carlig. E chiar mai bine primavara sa nu nadesti mult.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
pescarusul63
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 03 Apr 2008, 19:35

Re: Operatie reusita .....pacientul....vad la vara

Mesaj de pescarusul63 » 25 Ian 2009, 21:57

da da multumesc ptr sfaturi .

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”