Amurul

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Amurul

Mesaj de kamasan » 20 Noi 2007, 13:39

Amuri prinsi pe crisul alb.
Fişiere ataşate
DSCN1348-1.jpg
DSCN1346.jpg
DSCN1298.jpg
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
babi_albi
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 30 Dec 2007, 21:24
Localitate: Dumbraveni 555500
Contact:

Mesaj de babi_albi » 30 Dec 2007, 21:49

La amurii albi

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Mesaj de MISU » 05 Ian 2008, 18:24

Ce monturi,ce momeli,ce cirlige se folosesc la prindererea amurului?

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 05 Ian 2008, 19:10

MISU scrie:Ce monturi,ce momeli,ce cirlige se folosesc la prindererea amurului?
Depinde si unde pescuiesti. Momeala e...bineinteles...porumbul, pe "fir de par", cu bob flotant(sau spuma) lipit de cirlig, nr 4-8...
Montura e in functie de locul unde pescuiesc: substrat, distanta... :wink: :wink: :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Mesaj de MISU » 05 Ian 2008, 19:16

Cu momitor sau cu plumb?
Cirlige mai subtiri sau mai groase?
Pe lac la distanta plantat.
Ultima oară modificat 05 Ian 2008, 19:20 de către MISU, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 05 Ian 2008, 19:19

Pe cris.....DA :wink: :mrgreen:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Mesaj de MISU » 05 Ian 2008, 19:28

Pe cris :idea:

Avatar utilizator
teacher64
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 20 Ian 2008, 20:32
Localitate: Timisoara

Mesaj de teacher64 » 21 Ian 2008, 14:14

MISU scrie:Ce monturi,ce momeli,ce cirlige se folosesc la prindererea amurului?
Am crescut pe o balta unde 90% din pestele mare ( peste 5-6kile) era amur. Noi ii ziceam "chinez", sau "Ciu-en-Lai" :D In anii '70-'80 nu se pescuia cu fir de par, iar cu ...boilies, nici atat. Doar ca in anii(!!) dormiti pe balta, in vacante sau...chiulind, am invatat sa selectam "chinezul" in defavoarea ciortanului ( cui ii place sa intre la plantat noaptea, pe frig, pentru un solzos de 2 kile? :oops: ).
Deci: cat mai putin porumb in lapte ca nada. Porumbul uscat, fiert cu "dulcegarii" si arome de fructe ( puneam siropuri naturale). Carlige mari, nr 1-2. Momeala, 3-4 boabe pe carlig ( daca e porumb verde, obligatoriu BOABA INTREAGA, nu taiata). Mai nou, pe fir de par, dar SCURT, boabele aproape lipite de tija, amurul nu "soarbe" hrana ca "romanestii". La bile? Obligatoriu dulci, pe baza de arome vegetale sau fructe.
Reversul: cand ai o balta cu amur marunt ( sub 3 kile), pot fi tinuti la distanta cu bile picante ( boia, piper, etc), care in schimb atrag crapii mari.
Montura (unde e preponderent amurul) o prefer cu plumb culisant, autointeparea care face baza pescuitului la "romanesc", cu montura plumb-fix, elicopter, etc, nu prea functioneaza la cten. Dar sa asteptam si alte pareri.

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 22 Ian 2008, 20:19

La mine in balta intra amurul ca prostul la o singura boaoa de porumb be conserva s-au cel mult 2 boabe.
Cind ii liniste si cald afara prind amurul si pa frunze de papadie la suprafata apei. ---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Mesaj de CRYSTYAN » 23 Ian 2008, 19:01

in privinta prinderii "chinezului"eu am prins foarte bine la porumb uscat fiert si lasat 1,2 zile in apa in care l-am fiert.bineinteles ca am plantat caci altfel nu mi-au tras.in aceiasi balta am prins si romanesc si oglinda dar la altfel de porumb tot uscat ,dar dupa reteta batrinului meu.am pescuit peste tot cu tot felul de retete de boilies,pelete etc. dar sincer cele mai mari capturi le-am avut la retetele batrinului ,alea vechi cum i-mi place mie sa-l supar.anul trecut am disperat doi pescari atotstiutori cum credeau la DUNARE.a luat batrinu vreo 4 bucati la 8-9 kg de au plecat aia de linga noi.apropo batrinu este un prieten.

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Mesaj de CRYSTYAN » 23 Ian 2008, 19:06

as vrea sa te rog domnule kamasan sa-mi spui si mie cum a mers MURESul anul trecut caci as dori sa merg si eu anul acesta vreo doua saptamini la voi la pescuit.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 23 Ian 2008, 23:39

1.-fara "domnule" ca toti sintem pescari :mrgreen:
2._ depinde unde vrei sa mergi si la ce. Aici s-ar putea sa te pot ajuta. Anul trecut fata de alti ani a fost destul de slab pt mine, ca nu am putut iesi prea multam fost plecat din tara citeva luni). Acum a inceput sa mearga scobarul si batca. Despre crap....mai vedem. Anunta-ma pe unde ai vrea sa mergi si la ce peste vrei sa dai, si poate iti pot da mai multe informatii.
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

amurul

Mesaj de miska » 24 Ian 2008, 13:42

kamasan astia mai zic si eu ca sunt pesti de pozat sper ca iai eliberat sau papica uite eu pescuiesc numai cu bolonieza si fixa de 7m aici in italia binenteles ca fac si karpfishing dar cand ies pe rau simt ca pescuiesc prind in 5 ore peste 50 de kg de peste aici eu nam vazut cum arata o rosioara sau un caras prind numai scobar mreana clean crap sturion media de 1.5-2 kg bineneteles ca ii eliberez la noi stai 10 zile pe rau sa prinzi un crap mai ales pe mures si nici atunci nu stiu dacal prinzi pt ca toata lumeal duce acasa si dupa aia plingem ca nu avem peste in rauri sau baltamias dori sa poata pescuii fiecare pescar romin macar o zi in italia sa vada ce inseamna pescuit adevarat

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Mesaj de CRYSTYAN » 25 Ian 2008, 17:49

i-ti multumesc ptr. raspuns ,iar cind voi merge la MURES am sa-ti cer sfatul ptr. ca eu nu am mai fost niciodata.

Avatar utilizator
Laviniu
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 04 Dec 2007, 01:45
Localitate: Timisoara

Re: Amurul

Mesaj de Laviniu » 16 Feb 2008, 01:10

CRYSTYAN imi spui te rog daca ai fost anul trecut pe balta de la liebling , cum a mers , ai avut rezultate bune ? mersi

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”