Lacuri de crap in sistem prinzi si eliberezi in Ardeal

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Lacuri de crap in sistem prinzi si eliberezi in Ardeal

Mesaj de MISU » 13 Dec 2007, 20:41

In afara de Vadu Rosu(linga Brasov)si Livada(linga Oradea) mai sunt?

Avatar utilizator
vasile miclea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 07 Dec 2007, 22:01
Localitate: Oradea

Mesaj de vasile miclea » 13 Dec 2007, 23:24

Cetariu ,linga Oradea. :wink:

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Mesaj de MISU » 13 Dec 2007, 23:29

Am citit AVP si mi-a facut o impresie buna.Daca poti sa oferi si alte detali te rog? In primavara vreau sa fac o iesire.

rares1984

Mesaj de rares1984 » 17 Dec 2007, 14:25

MISU scrie:Am citit AVP si mi-a facut o impresie buna.Daca poti sa oferi si alte detali te rog? In primavara vreau sa fac o iesire.
livada de bihor-este un lac frumos fara praguri si agataturi,
eu anul asta am facut 10-12 partide pe livada si pot spune ca sunt multumit de ce am reusit sa prind.
pe acest lac e bine sa ai un fir reistent si scule cat decat bune,daca sti cum ,poti sa-ti dobori recordul personal.
iar paznicii si admin sunt foarte cumsecade(nota 10).
iar cetariu,la fel este un lac f bun dar cu capturi mai mici ca pe livda,dar o cantitatea de peste din lac este mai multa si in primavara am inteles ca se va ma i popula cu cateva tone.
despre doripesco nu am ce sa va spun,decat ca sa fiti odihniti bine inainte sa incepeti pescuitul la crrap :D

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Mesaj de MISU » 17 Dec 2007, 18:16

Multumesc.Pana la primavara mai este timp pt a ma hotar unde sa fac prima iesire.

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Mesaj de MISU » 17 Dec 2007, 18:23

MISU scrie:Multumesc.Pana la primavara mai este timp pt a ma hotar unde sa fac prima iesire.
In jurul clujului ai fost anul asta?

rares1984

Mesaj de rares1984 » 18 Dec 2007, 11:39

nu,din pacate am renuntat la pescuitul in jud.cluj pt acest an.
anul trecut mergeam pe lacurile din geaca si crede-ma ca mia fost sila sa mai merg pt ca veneau multi"pescari"si incepeau ba un chef,ba lansau la batjocura,ba urlau si se certau intre ei.si de atunci am constatat ca, clujul nu are f multi pescari adevarati si si acei care sunt merg in afara cj.tocmai pt a avea parte de un pescuit asa cum ne dorim.
sincer imi pare rau pt cele spuse mai sus,dar este o parere a mea,constatata si traita live.

Avatar utilizator
MISU
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 01 Dec 2007, 20:29
Localitate: CJ-AG

Mesaj de MISU » 19 Dec 2007, 01:01

Sunt de acord cu tine.Aceas experienta am avut si eu .

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 02 Ian 2008, 20:19

In acest sistem [prinzi si eliberezi] doresc sa amenajez o balta in Hunedoara .
Acuma are 2,2 ha cu adincimea 1,5-2,5 m apa trebuie sa mai creasca inca 1m cind va avea 2-3 m.
Deocamdata am crap intre 1-3 kg/ bucata , amur intre 3-7 kg/ bucata novac intre 5-8 kg/ bucata , singer 1,5 kg/ bucata, caras ceva rosioara,caracuda, lin si 100 de bucati de pastrav curcubeu.
Doresc sa populez anul acesta cu crap koi si cu caras rosu si aproximativ1-1,5 to de crap mare 8-12 kg/ bucata.
Dar am o mare nedumarire , nu stiu cit sa fixez taxa de pescuit????? poate ma ajutati voi.
Fiind pescar si stiind ce inseamna sa mergi la balta si sa nu prinzi nimica doresc sa creez conditii deosebite de pescuit :roll: :twisted: :lol: :wink:

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 12 Dec 2007, 23:52
Localitate: Otelu Rosu - Caras Severin

Lacuri de crap in sistm prinzi si eliberezi in Ardeal

Mesaj de mario_kempes10 » 02 Ian 2008, 23:48

Te felicit pentru aceasta initiativa si-ti doresc succes.Eu am fost la doua balti cu sistem prinzi si eliberezi:una in Timis cu taxa de 15 ron de la 06 la 20 si la una in Bihor cu 10 ron pe zi si 10 ron pe noapte.Cine dorea sa duca peste acasa il cumpara cu 10 ron/kg.
Dar unde anume in Hunedoara este balta,ca eu am mai fost Uroi,Orastie si Romos?

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 03 Ian 2008, 00:28

Balta inca nu am terminato de amenajat , este aproape de Hunedoara

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 03 Ian 2008, 00:34

Daca nu vrei sa faci o afacere foarte profitabila, poti pune o taxa decenta, dar incearca sa fie numai c&r...stiti voi de ce!!!! :wink: :wink: :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
teacher64
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 20 Ian 2008, 20:32
Localitate: Timisoara

Mesaj de teacher64 » 21 Ian 2008, 14:51

APSHD scrie: Dar am o mare nedumarire , nu stiu cit sa fixez taxa de pescuit????? poate ma ajutati voi.
Pescuitul C&R e inca in fasa in Romania, multi vor sa puna si in tigaie o parte din ceea ce prind. Cei din Vest au avantajul ca nu mananca crap, e mai simplu. Nici eu nu mananc, dar nu inseamna ca-s din Vest! :D :wink:
Oricum, trebuie un compromis. De ex, Sacos ( TM), are taxa 15 RON/zi +10 Ron/kg de crap. Cam asa sunt majoritatea baltilor private din Timis (Fibis, Alios, Berini, etc). Partea urata? Interzis noaptea, or asta nu-i pescuit de crap! :oops:
Cetariu, Bihor, era 50RON/24 ore ( 30 RON/12 ore), si poti lua acasa 3 kile de ciortan si oricat caras. La C&R, taxa pe jumatate. Crapul peste 4 kile/buc se elibereaza neconditionat. Mi se pare de bun simt. Adica o taxa de 20-30 RON/24 ore, pentru C&R,(bineinteles, pentru pescarii cu permis...) cu eventuale reduceri pentru abonati, grupuri organizate, etc. Daca e mai mult...mergem in Ungaria, e ieftin, civilizat, si se prinde si peste. Trebuie mizat mult pe constiinta pescarului, dar si cel care a calcat pe bec ( furat peste, etc), trebuie exclus fara mila si pus la panou! :D E singura solutie ca si copiii nostri sa vada peste si in alta parte decat pe Discovery!Oricum, pentru pestele mare trebuie OBLIGATORIU practicat C&R, altfel Ardealul va ramane vesnic in urma Regatului.
Asteptam vesti, si un eventual concurs de inaugurare, pentru prieteni si promotori! :wink:

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 21 Ian 2008, 20:00

Fiind si eu pescar ma tot gindeac cum sa fac sa fie multumiti toti pescarii.
In zona noastra toate fermele piscicole vind crapul cu 12 lei kg. Cu transport cu tot ajung la 14 lei pe kg. Este un pret aberant practicat de crescatorii.
Vedeti care este dilema :?:
Ce taxa sa pun si cit peste sa poata sa duca fiecare acasa :?: :?: :?:
Tot mai mult ma bate gindul sa fac un fel de club cu un numar limitat de membri care practica C&R cu o taxa anuala iar in aceasta taxa sa intre o cantitate de peste , iar exemplareae peste 2 kg se elibereaza.
In cadrul asociatiei noi facem mereu concursuri acolo dar se elibereaza tot pestele prins :roll: :twisted: :P ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
floringula
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 01 Ian 2008, 15:46
Localitate: deva

Re: Lacuri de crap in sistm prinzi si eliberezi in Ardeal

Mesaj de floringula » 03 Feb 2008, 18:16

ai muncit mult la balta aia si e frumoasa dar eu zic sa o lasi numai in sistem C&R pt ca e pacat de peste. ori cum daca vei face treaba cu clubul nu cred ca cei din club se vor incumeta sa duca pesti acasa pt ca cunosc o parte din ei si sunt baieti de treaba si nu cred ca vei inscrie in club mitocani
ca si taxa find sistem C&R cred ca va fi nevoie doar de o taxa de intretinere si dezvoltare pt ca mai este teren acolo si pe viitor cine stie poate mai faci una spor la munca in continuare

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”