intrebare!!

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
turboslider
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 25 Mar 2012, 20:51

intrebare!!

Mesaj de turboslider » 27 Iun 2012, 10:05

salut, in urma cu 1 saptamana am pus intr-un borcan boabe de porumb semifierte, ,iar peste ele am turnat scopex aditiv de la senzor,, in primele zile mirosea foarte dulce ,bine si acum dar parca se duce mirosul spre spirt ,sau vopsea ceva de genu imi dau seama ca mai fermenteaza dar sambata plec la pescuit si vreau sa stiu daca mai sunt bune!! si inca o intrebare pentru plantare am facut la fel am fiert un tuci de boabe dar nu foarte mult leam lasat mai tari putin si am turnat un bidonas de scopex, pe balta e si carasel este mai bine sa las boabele putin mai tari ??sau trebuiesc fierte mult? O ZI BUNA

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: intrebare!!

Mesaj de georgemarian » 27 Iun 2012, 10:31

turboslider scrie:salut, in urma cu 1 saptamana am pus intr-un borcan boabe de porumb semifierte, ,iar peste ele am turnat scopex aditiv de la senzor,, in primele zile mirosea foarte dulce ,bine si acum dar parca se duce mirosul spre spirt ,sau vopsea ceva de genu imi dau seama ca mai fermenteaza dar sambata plec la pescuit si vreau sa stiu daca mai sunt bune!! si inca o intrebare pentru plantare am facut la fel am fiert un tuci de boabe dar nu foarte mult leam lasat mai tari putin si am turnat un bidonas de scopex, pe balta e si carasel este mai bine sa las boabele putin mai tari ??sau trebuiesc fierte mult? O ZI BUNA
Cel mai bine e sa incerci si sa vezi daca o sa ai rezultate,acum daca cineva de aici iti zice ca nu sunt bune tu arunci un tuci de boabe?eu zic ca o sa mearga...unde ai tinut boabele?la soare?

Avatar utilizator
turboslider
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 25 Mar 2012, 20:51

Re: intrebare!!

Mesaj de turboslider » 27 Iun 2012, 13:37

nu deci sa ne intelegem. Cel mai mult asta ma intereseaza !! - in urma cu 7 zile am selectat vreo 40-50 de boabe de porumb uscat pentru a le folosi pe firul de par. Le-am fiert dar nu foarte mult dupa care leam pus intr-un borcanel mic si am turnat aditiv scopex peste ele pana lea acoperit ,si leam lasat asa pana astazi. Nelamurirea este --Cand desfac borcanelu miroase putin a spirt ,sau mai degraba a vopsea dar si a scopex, si asta vroiam sa stiu daca asta e vreo problema sau asa e normal sa miroasa dupa anumit timp? !!! iar dupa prepararea porumbului este de dorit sa se tina la frigider pentru o perioada mai lunga? sa traiti

Avatar utilizator
bogdu 38
senior
senior
Mesaje: 429
Membru din: 08 Dec 2011, 20:03
Localitate: timis

Re: intrebare!!

Mesaj de bogdu 38 » 27 Iun 2012, 18:17

daca nu le-ai stors bine dupa fierbere si nu au fost tinute la rece, nu neaparat la frigider, debara era suficient, au inceput sa fermenteze, din cauza asta au miros de spirt. parerea mea e ca te-ar ajuta mai mult primavara devreme decat in perioada asta.
din om , reusesti sa faci pescar(si vanator), dar din pescar(si vanator) om, NICIODATA !

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”