Reteta de porumb

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
butuc_alexandru
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 05 Ian 2009, 00:58
Contact:

Reteta de porumb

Mesaj de butuc_alexandru » 25 Ian 2009, 18:16

Buna ziua.
Am tot urmarit discutile pe fe forum si vreau sa incerc urmatoare reteta de preparare a porumbului pt ac sau pt fir de par
- sa pun porumbul gaurit la fiert
- sa pun porumbul intr-un borcan( cam 3/4 ) la care sa adaug: Lapte de porumb diluat 1/1; CSL; betaina; GLM( extras de scoica cu buza verde); aroma de Squid&Octopus si un atract tot pe baza de Squid&Octopus
- sa inchid ermetic borcanul si sa-l pun la "fiert" intr-o oala

Aceste boabe doresc sa le combin cu o nada ce contine Red robin, betaina,spartura de porumb, diverse fainuri etc. Nada aceasta de asemenea va avea atractanti si arome pe baza de S&Q

Ce parere aveti despre aceasta combinatie??
Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
augustyn
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 27 Sep 2008, 08:19

Re: Reteta de porumb

Mesaj de augustyn » 26 Ian 2009, 18:19

Mai bine il pui la inmuiat 48h, dupa il fierbi si nu mai trebuie sa il gauresti,intra destul de usor croseta in el.

Avatar utilizator
comysaru
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 25 Ian 2009, 20:52

Re: Reteta de porumb

Mesaj de comysaru » 09 Feb 2009, 23:38

da ai dreptate,dupa ce le fierbi poti adauga arome, uleiuri ,ce vrei tu !!!!

Avatar utilizator
Bestie
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 16 Mar 2011, 23:39

Re: Reteta de porumb

Mesaj de Bestie » 19 Feb 2012, 11:30

Azi am am pus niste borcane cu porumb, sa va zic cum am facut si sa-mi spuneti daca e bine . Am fiert porumbul 1 h si am gaurit cam o mana ca nu am avut rabdare sa-l gauresc pe tot si l-am pus in borcane intr-un borcan de 500 ml plin am pus 20 ml e CSl si 2 ml de atractant am pus bine?? trebuie sa mai pun sau am pus prea mult la 500 ml? Tin sa mentionez ca porumbul nu l-am gaurit tot, pot sa-i dau gaura cand il pun pe carlig ? Doza care am puso la un borcan de 500 ml e buna? Ms, Am luat un CSL si atractant de capsuni. Astept un raspun

Avatar utilizator
desa
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 20 Feb 2012, 18:19

Re: Reteta de porumb

Mesaj de desa » 06 Mar 2012, 17:37

poi daca l/ai fiert de ce l/ai mai gaurit?ca doar dupa ce e fiert e moale.si cred ca iti intra croseta in el mai ales daca sta in dip.m/i se pare cam putina parte lichida la un borcan asa mare mai lungeste partea lichida sa stea tot porumbul in ea nu doar boabele de pe fund..ps.asta e pararerea mea nu stiu daca e buna sau proasta:))

Avatar utilizator
mulinescu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 22 Iun 2011, 10:13
Localitate: Bucuresti

Re: Reteta de porumb

Mesaj de mulinescu » 07 Mar 2012, 16:25

cea mai simpla reteta de preparara a porumbului si pana acum cea mai eficienta pentru mine este: se fierbe porumbul pana cand poate fi strapuns cu o scobitoare; scot boabele si le aleg pe cele intregi si mai frumoase pe care le pun in borcan si peste ele torn dip; aroma dipului dupa gustul si preferintele fiecaruia, iar marca dipului dupa buzunar; se pot pune si boabe din plastic laolalta cu cele naturale;
fir intins!

Avatar utilizator
suspectu2
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 13 Mar 2012, 10:18

Re: Reteta de porumb

Mesaj de suspectu2 » 13 Mar 2012, 10:21

salut, pentru inceputul sezonului, sper ca din luna aprilie, doresc sa fac niste boabe de porumb pentru carlig si ptr nadit, si din ce am citit trebuie facut putin mai aromat decat in mod obisnuit , pentru ca peste nu prea circula foarte mult si trebuie atras intr-un fel, si anume printr-o aroma puternica, acum intrebarea mea este ce aroma pe baza de alcool sau ester sa caut? ma refer la ceva acesibil calitate pret.. poate ceva de la senzor..am un magaizn in ploiesti care comercializeaza produse senzor si nu stiu ce sa cumpar, banuiesc ca ceva dulce cum ar fi casuna, sau mierea sau vanilia??!

Avatar utilizator
desa
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 20 Feb 2012, 18:19

Re: Reteta de porumb

Mesaj de desa » 13 Mar 2012, 11:45

eu am avut rezultate la capsuna ,vanilie sau anason.poti sa pui aroma de care crezi si apoi torni rachiu peste rachiul face sa se disperseze aroma mai repede in apa

Avatar utilizator
suspectu2
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 13 Mar 2012, 10:18

Re: Reteta de porumb

Mesaj de suspectu2 » 13 Mar 2012, 12:27

multumesc de raspuns, o sa incerc cu tuica

Avatar utilizator
catalinSM
membru activ
membru activ
Mesaje: 71
Membru din: 25 Feb 2012, 16:55

Re: Reteta de porumb

Mesaj de catalinSM » 22 Mai 2013, 19:55

60-70 kg de porumb de tara (nu din ferma ca are tot felul de dracovenii in el) lapte de vaca muls cu mana nu cu aparat (e prea steril si nu fermenteaza asa repede) cat sa-l acopere cu vreo 2 palme si cand il suge pe tot pui apa de balta. il lasi la soare vreo 3 saptamani, cumperi manusi de cauciuc din alea groase si un polonic mai mare si gata.
Se pot pune si alte seminte mai mici gen grau, triticale dar nu canepa ca aia se strica repede si se duce draq tot butoiul.
Ai grija la transport, daca versi pe bancheta o schimbi ca nu iese mirosul nevar:))

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: Reteta de porumb

Mesaj de adrian1 » 17 Mar 2014, 14:54

am pregatit si eu iarna aceasta porumb pt fir de par .
am lasat porumbul la inmuiat 2-3 zile in apa apoi l-am scos,l-am gaurit si l-am pus in 2 borcane de 250ml (200ml apa si 50ml aroma).intr-un borcan am pus colorant rosu si aroma de capsuna si scortisoara iar un borcan fara colorant si aroma de vanilie.acuma astept prima iesire sa le testez
E bine ce am facut ? :D
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”