O parere va rog in alegerea unei mulinete pentru crap

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan burlacu
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 25 Iun 2012, 01:47
Localitate: Botosani/Iasi
Contact:

O parere va rog in alegerea unei mulinete pentru crap

Mesaj de razvan burlacu » 03 Iul 2012, 20:22

Vreau sa achizitionez 2 mulinete pentru crap si sunt putin confuz in alegerea lor.Vreau sa imi spuneti ce parere aveti despre ele si daca sunt ok ca si pret/calitate...si daca isi fac treaba,ce puncte slabe dar si forte au,cum se comporta in drill?
Marcile pe care le-am ales sunt de la firma shimano.Care ar fi cea mai ok din cele de mai jos?Pescuiesc pe prut dar si pe lac.

Shimano Baitrunner 6000 DL
Shimano Baitrunner DL - 4000FA
Shimano Baitrunner DL - 4000FA
Shimano Baitrunner DL - 2500 FA

Multumesc!Fire intinse! >:)

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: O parere va rog in alegerea unei mulinete pentru crap

Mesaj de Neamtul » 04 Iul 2012, 12:28

1. Ceea ce ai enumerat tu acolo sunt modele de mulinete iar Shimano este Marca.
2. Alegerea e foarte simpla, Baitrunner 6000 DL ! Celelalte sunt mulinete marunte si merg eventual la feeder. Ai vazut mulinetele astea vre-odata sau te iei numai dupa pozele de pe internet ? Nu de alta dar intre 6000 DL si celelalte este o diferenta colosala, ca dimensiuni e de doua ori cat celelalte.
Spor la cumparaturi!

Avatar utilizator
razvan burlacu
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 25 Iun 2012, 01:47
Localitate: Botosani/Iasi
Contact:

Re: O parere va rog in alegerea unei mulinete pentru crap

Mesaj de razvan burlacu » 04 Iul 2012, 16:02

Nu le-am luat in mana ca nu sunt in magazinele de profil de unde pot ajunge eu..tocmai de aceea am cerut pareri de la cei care cunosc.
Am specificat: Marcile pe care le-am ales sunt de la firma shimano
Multumesc pentru informatii!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: O parere va rog in alegerea unei mulinete pentru crap

Mesaj de marian_popescu » 08 Iul 2012, 23:04

am avut shimano super baitrunner 10000 ra, asemanatoare ca design, dar cu vreo doua clase peste dl ca materiale/performanta (intra in discutie doar marimea 6000, celelalte sunt mult prea mici). manivela dubla nu lasa deloc impresia de forta (iar pe Prut s-ar putea sa ai nevoie de asa ceva) din cauza levierului prea scurt. tambur destul de ingust, nu permite lanseuri la distanta

desi sunt mulinete recomandate pescuitului la crap, nu cred ca sunt facute pentru apele de la noi
recomand doar pentru feeder

eu m-as orienta catre ceva second hand. poate gasesti vreun set de navi model vechi (xta sau xsa), sunt mulinete de calitate, valabile in orice situatie
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
razvan burlacu
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 25 Iun 2012, 01:47
Localitate: Botosani/Iasi
Contact:

Re: O parere va rog in alegerea unei mulinete pentru crap

Mesaj de razvan burlacu » 09 Iul 2012, 16:08

Multumesc pentru informatii dl Marian...am observat prin sondajele de pe la noi ca multi pescari folosesc okuma..stie cineva ceva despre seria okuma powerliner baitfeeder 1060 sau 1065?Sunt mai okey decat cele specificate de mine?sunt mai okey decat shimano 6000dl?ca si pret am vazut ca nu e diferenta mare.
Multumesc! :">

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: O parere va rog in alegerea unei mulinete pentru crap

Mesaj de marian_popescu » 10 Iul 2012, 16:00

daca pescarii romani folosesc mai mult okuma decat shimano (sondajul de pe forum e relevant doar pentru membrii forumului, sunt sigur ca sunt mai multi posesori de okuma decat cei inscrisi aici), nu este pentru ca okuma face mulinete mai bune, ci mai accesibile

dezavantajul modelelor shimano enumerate de tine este legat de pamburul ingust
nu stiu sigur daca as da atatia bani pe o okuma, cred ca pot gasi si alte variante second mai bune
parca vazusem niste tica abyss undeva in 300 d elei bucata pe un bazar online
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”