Despre pescuitul la Feeder

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 10 Iul 2012, 22:43

Pe Siutghiol e apa ciorba de-a gata. 5 zile stat pe balta si nici o ciupitura!!! ~x( ~x( ~x( Cam ...foarte nasol.
La feeder m-a rupt guvidele si babuscuta. Poate da vreo ploaie!!!
---<>< la toti!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 11 Iul 2012, 23:01

Felicitari eu am fost la o partida mica pe Olt sa pacalesc niste mrenute si scobari.....din lipsa aditivului de cascaval am pus ceva pe baza de scoica si am avut ceva activitate.Astept partida de pescuit din wekend,voi incerca sa pacalesc lin si crap, voi revenii cu poze!

Varfuri cat mai indoite!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de eden » 14 Iul 2012, 00:07

eu am fost la o relaxare pe solacolu. din pacate carasul a devenit carasel (maxim ca palma) dar emotiile frumoase le dadeau ciortanasii la kil- kil si ceva care intrau la bonduelle. de distrat m-am distrat, ca de la jumatea partidei aveam frecventa de 1 peste la 2-3 minute. oricum pe feederul light de 3.6cu varful de 20 gr totul e distractiv :) varfe-ntinse :D
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de florentiniuga » 16 Iul 2012, 12:02

Si eu am fost la o partida de 24 de ore pe Fundulea 1. Din pacate, acolo nimic nu e distractiv, la nimeni. Absolut NIMIC!!!
:-q >:) X-( >:) :-q X-( >:) X-( :-q
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 16 Iul 2012, 22:10

Pacat, au distrus-o si pe asta, ca pe multe altele (a se vedea ca exemplu Tibrin, Zarguzon, Enisala, 6 Martie, Jurilovca...etc.), doar ca sa se capatuiasca peste noapte. Ia sa-i lasam fara contributia noastra din taxe si sa faca bors. Eu am ales ca anul acesta sa nu merg la nici o balta cu taxa si sa vedem ce o sa fie.
Respect!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 18 Iul 2012, 15:56

Buna ziua,dupa cu am spus am fost la o partida de pescuit la feeder si am facut ceva poze.Tin sa mentionez ca am folosit cateva ore clopotei si bambine pentru ca am avut treaba pe langa undite si pentru ca crapii sunt foarte rai am zis sa fim precauti daca nu vedem sa auzim.Sper sa va placa pozele,pe curand.
https://picasaweb.google.com/1041987682 ... eql-cTRlgE#
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 18 Iul 2012, 16:14

Am gasit din greseala aceasta poza cu montura din imagine.Este o montura cu power gum destinata oare crapilor?Nu am mai vazut asemeanea monutra poate stie cineva si ne spune.Multumesc!
Fişiere ataşate
270965_3397688944312_324278254_n.jpg
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 18 Iul 2012, 19:08

Bravo Tache!
Frumoase momente! Eu sunt atat de ocupat cu serviciul ca am si uitat cum arata malul apei. Vineri plec pe mare ... s-a dus si acest sfarsit de saptamana. Mi-am luat permisul de la ANPA si nu am avut parte nici macar de 1 zi de pescuit pe sezonul acesta in apele salbatice. Dar speranta nu moare!!!
Interesanta montura cu power gum, cred ca este pentru aruncare la distanta si pentru pesti mari (plumb greu, power gum rezistent, deci ...). Si banuiesc ca este vreo creatie de-a lui Dome Gabor, ptr ca este marca Haldorado !!!
Respect la toti
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 19 Iul 2012, 00:06

Va multumesc frumos.Si eu trebuie sa merg sa imi vizez permisul trebuie sa pacalesc niste mrene sau scobari mai mari cu feederele,abea astept adrenalina pescuitului pe rau.
Legat de montura si mie imi pare la fel pentru pescuitul crapului mare si la distanta.Nu am mai folosit de mult power gum,trebuie sa insist mai mult pe aceasta montura sa vad ce rezultate am.
Eu voi merge la un concurs de alergare montana in Bucegi deci va salut de la cota 2500,vreme frumoasa la mare!
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 19 Iul 2012, 21:02

Bafta multa si sa iesi primul. La mare este canicula, ..jde mii de turisti, aglomeratie, trafic infernal, fiţe, şmecheri de prin toată ţara, preţurile au luat-o razna... ~x( ~x( ~x( ~x( , abia astept sa vina toamna sa ne mai linistim pe aici.
Sper sa ai clipe minunate pe râu la mreana si scobar (nu am mai prins o mreana de 8 ani, cand eram in UK, iar scobar nu am prins niciodata)!
Respect si ---<><
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
obtaylor
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 11 Mar 2012, 12:15

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de obtaylor » 22 Iul 2012, 08:13

Salutare la toti PESCUITORII cu lanseta feeder!Cand am auzit in tineretea mea un pescar batran ca la fiecare pescar i se potriveste cate un stil de pescuit,am zis ca bate campii.La ultima partida am ajuns sa-i dau dreptate.Am fost la balta Domneasca si am avut o partida superreusita.Doua lansete feeder,capturi si driluri nemaipomenite.E,aici apare problema,una personala zic eu!O zi dupa partida vedeam in fata ochilor numai varfurile rosii ale lansetelor,iar durerile de spete m-au spart(unde am stat incotopenit in scaun o zi).Adoua zi ma miscam ca Robocop negresat.Mentionez ca am doua lansete feeder MTX estul de heavy,aruncari super si se comporta excelent in drill.Fericiti sunt cei ce practica acest superstil de pescuit,si au rabdarea necesara.Din pacate nu este pt mine.Mai mult ca sigur o sa ma gasiti la ,,vanzari,,cu sculele.Salutare si varfuri zbuciumate la feederisti!!!

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 26 Iul 2012, 14:39

Intradevar pescuitul la feeder nu este pentru oricine,dar este unul dintre cele mai frumoase stiluri de pescuit,care iti "injecteaza" o daza mare de adrenalina pe tot parcursu partidei.Ma bucur ca ati avut ocazia sa pescuiti la acest stil de pescuit si ati ramas cu o amintire placuta.
Domnul Viorel ce faceti?multumesc frumos de incurajari....nu am iesit pe primul loc dar ne-am imbunatatit timpul de anul trecut,ceea ce reprezinta un progres.Ce ziceti wekendul acesta stergem praful de pe feedere si mergem pe rau??venim cu ceva poze noi??
Un sfarsit de saptamana usor pentru toata lumea!
PS:Sper ca nu va prins furtuna de nisip de pe litoral!(pt.domnul Viorel)
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de viorelb73 » 27 Iul 2012, 21:05

Bravo, Tache!

Cat despre Contanta ...nu va puteti imagina ce fel arăta soseaua la intrarea din Mamaia, in zona hotel Malibu ... Sahara, frate! Vantul groaznic, nori de nisip care iti intra si-n ... (peste tot), valurile marii au facut si victime (ati vazut la stiri cati s-au inecat pe aici ... pacat ca nu au ascultat de sfaturile salvamarilor!!!). Pescuitul a fost o provocare pentru cei care au incercat. In plus, caldura a fost groaznica, apa din Siutghiol este ciorba, in afara de guvide, oblete, rosioara si babusca ... nu prea am vazut nimic.
Problemele de serviciu de anul acesta m-au capiat si sezonul meu este compromis total in tara. In toamna plec pe mare vreo 3 luni si poate am acolo parte de ceva "de poza"! Sper ca de la anul sa am alt serviciu si sa tin mai mult Cormoranele la balta (setul meu de feeder are 2 bete heavy 3,90 si 2 mulinete Black Master Feeder - toate de la Cormoran). Sper sa reiau drumetiile in Delta (cate 5-6 zile pe la Mila 23, Crisan, ... etc.) de la anul!
---<>< si distractii frumoase!!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
tache
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 20 Dec 2008, 20:22
Contact:

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de tache » 04 Aug 2012, 14:56

Am fost din nou la pescuit pe o balta in sistem C&R din jurul Brasovului.Am "aburit"inca doi prieteni care si-au achizitionat cate 2 lansete de feeder si ne-am pus pe pescuit.
Am facut nada,le-am explicat despre lansari,pozitionarea batului corect,montura etc. iar dupa putin timp am inceput sa prindem crapi.Unul dintre ei a fost prima oara cand a prins crap si a fost foarte incantat de feeder si de acest stil.A fost foarte frumos,baietii au putut sa exerseze lansari,au vazut diferentele dintre tresaturile de crap si cele de platici,carasi.
Ca nada am avut 2kg TTX,1kg Dovid Feeder Dulce,1kg pelete,porumb si nelispsita faina de peste.Cum vam obisnuit am avut o nada simpla cu care am avut rezultate in total 15 crapi si carasi frumosi,platica.Tin sa mentionez ca am folosit un carlig nr.8 de la awa-shima pe care l-am legat fir de par.
In continuare cateva poze..

https://picasaweb.google.com/1041987682 ... 92/Pescuuu

Imi cer scuze,dar imi este mai usor sa pun pozele asa.Va multumesc,wekend placut!!!! ---<><
Prinde un peste si ... fa-l mare !

Avatar utilizator
ticairlandezu
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Ian 2012, 14:34

Re: Despre pescuitul la Feeder

Mesaj de ticairlandezu » 19 Aug 2012, 11:42

Elasticele din poza nu sunt Power Gum, ci pur si simplu elastic Hollo de rubesiana, estimat de mine la 2,2mm cel galben si 2,4mm cel portocaliu(cred ca sunt de la firma Vespe, dupa culori, si atunci am nimerit sigur diametrele).Rolul este chiar triplu.Adica amortizeaza la lansare...amortizeaza la tractiunea unui peste mai mare...dar si ajuta la autointeparea,mai ales ca se vede din poza ca este o montura fixa.
Mai mult ca sigur este o "smecherie" derivata din metoda englezeasca " the method".Ai aici un filmulet pentru edificare...

http://www.youtube.com/watch?v=hY_fh9LsfNU

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”