Cartoful o momeala uitata?

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Hoynarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 09 Iul 2012, 12:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Cartoful o momeala uitata?

Mesaj de Hoynarul » 22 Iul 2012, 23:38

Cartofii o momeala uitata ?




De la aparitia boiliesurilor si a pescuitului modern la crap o multime de momeli traditionale au fost date uitarii. O fi bine? N-o fi bine? Asta nu va ramane decat dvs sa o judecati si sa o incercati.

In cartile vechi de pescuit o momeala aparea recomandata preponderent alaturi de porumb, CARTOFUL. Crud sau fiert, cartoful poate fi in multe cazuri o momeala extraordinara. Nu putine sunt baltile pe malul carora abunda culturile de cartofi, odinioara pescarul lua un cartof, il curata de coaja, il taia cubulete si tinea babaroasele intr-o galetusa cu apa sa nu se inegreasca. Un cubulet de cartof infipt in carlig era momeala la care se prindeau exemplare frumoase de crap.
Maestrii pescuitului din acele vremuri recomandau insa fierberea cartofilor in cateva clocote, aceasta desigur ii face mai moi, mai usor de furat (sau de cazut) din carlig dar si atractia asupra crapului este mai mare. Cartofii fierti bine, framantati cu mamaliga si paine sau numai chiar cu paine si garnisita bine cu niste boabe de porumb in lapte era o pasta �secreta� de pus pe arc.

Pe malul Dunarii inca mai vezi batrani pescuind cu cubulete de cartofi, uneori ii mai vad si prinzand ceea ce ma face sa cred ca totusi cartoful nu ar trebui dat uitarii, poate ar trebui sa-i mai acordam o sansa.

Oare ce ar fi un cartof fiert bine intr-o coca de boilies? Sau o nadire masiva cu cartofi fierti, vara, cand crapul trage in special noaptea?

Ce ziceti? Merita incercat?
Nu uita spune STOP BRACONAJULUI
Si in rest Fir intins !

Avatar utilizator
Hoynarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 09 Iul 2012, 12:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: Cartoful o momeala uitata?

Mesaj de Hoynarul » 22 Iul 2012, 23:40

Oare sa fie asa?
Ati incercat vreodata?
:-??
Nu uita spune STOP BRACONAJULUI
Si in rest Fir intins !

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Cartoful o momeala uitata?

Mesaj de Laurentiu » 23 Iul 2012, 11:50

Nu e uitata, dar sunt destule ingrediente la preturi accesibile, zic eu, mult mai bune decat cartoful.
In 1997 a fost la tv o emisiune de pescuit, habar n-am cum se numea, pe tvr1, unde a dat o reteta de boilesuri. Pe atunci nema internet decat la niveluri inalte, deci rapid am scris-o pe o hartie. Era o reteta din faina cu malai fin, cartof, oua, zahar, sare si ceva arome. Sa stii ca am facut-o de cateva ori, dar rezultate am avut pe Dunare.
Bagam bila pe rig pana la tija carligului si apoi atasam rigul de momitor sau plumb. :)

Avatar utilizator
Hoynarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 09 Iul 2012, 12:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: Cartoful o momeala uitata?

Mesaj de Hoynarul » 23 Iul 2012, 13:49

Laurentiu reteta ce ai luat-o pe atunci e secreta sincer as vrea sa o testez si eu daca se poate!
Si apropo sincer nu am incercat nici cu cartof dar cred ca o sa incerc sa vad rezultatele.
Poate inca mai merg momelile clasice.
Cine stie o sa vedem.
Nu uita spune STOP BRACONAJULUI
Si in rest Fir intins !

Avatar utilizator
Hoynarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 09 Iul 2012, 12:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: Cartoful o momeala uitata?

Mesaj de Hoynarul » 23 Iul 2012, 13:50

Daca poti imi trimiti te rog un PM cu reteta din 1997 ?
Ms mult !
Nu uita spune STOP BRACONAJULUI
Si in rest Fir intins !

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Cartoful o momeala uitata?

Mesaj de Laurentiu » 23 Iul 2012, 15:50

Nu e niciun secret doar ca au trecut 15 ani si am uitat reteta. Nu am mai folosit-o de atunci din cauza ca rezultate nu am avut decat pe Dunare la crap, deoarece bila era mare pt carasi si platici si nici nu cadea din carlig.
Era ceva de genul: o parte faina, trei parti malai cernut foarte fin, o parte cartofi piure, dar nu mai stiu cat zahar si oua. Stiu ca pe langa aromele de atunci gen anason, vanilie si chiar rom, puneam si sofran galben sau rosu pt colorarea bilei.
Ideea era ca gasisem un loc de crap si colcaia si carasul la greu si nu prea avea loc crapul de el. Atunci am bagat bile d'astea pe fir si am inceput sa prind. Nu mai mari de 3 kg si scoteam destul de putini la cate trasaturi aveam din cauza ca trageam repede de ei sa nu intre in craci si pomii din apa. Asa ca ori isi rupeau gura sau firul ori intrau in pomi. Putini scoteam si din cauza malului f abrupt si adanc si nu aveai loc de manevrat minciocul.
Nu imi aduc aminte sa fi existat pe atunci in putinele magazine pt pescuit materiale pt facut bile acasa. Sau nu stiam eu..
Eu puneam numai porumb fiert, uscat sau in lapte, patratica cu cartof sa stea bine in carlig si primavara momeli vii.

Avatar utilizator
Hoynarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 09 Iul 2012, 12:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: Cartoful o momeala uitata?

Mesaj de Hoynarul » 23 Iul 2012, 23:55

A da dar am crezut ca o ai scrisa undeva si ca o folosesti inca. Dar mai nou sincer nu mai prea sti cu ce sa dai la crap sa-l prinzi asta ma refer pe ape curgatoare nu balti unde este plin de el :-?? .
Oricum asa pretentios a devenit in ultima vrea !
Sau am avut eu ghinionul ala sa nu dau de el :-?? cine stie se poate si asta .
Nu uita spune STOP BRACONAJULUI
Si in rest Fir intins !

Avatar utilizator
Hoynarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 09 Iul 2012, 12:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: Cartoful o momeala uitata?

Mesaj de Hoynarul » 23 Iul 2012, 23:58

Careva din voi a avut ceva rezultate bune pe ape curgatoare :?:
Eu pescuiesc in general pe Mures :!:
Aveti ceva sfat sa imi dati :?:
Nu uita spune STOP BRACONAJULUI
Si in rest Fir intins !

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Cartoful o momeala uitata?

Mesaj de Laurentiu » 24 Iul 2012, 09:33

Nu a devenit pretentios pe ape curgatoare! A devenit foarte rar din cauza braconajului, poluarii, etc...

Avatar utilizator
Hoynarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 09 Iul 2012, 12:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: Cartoful o momeala uitata?

Mesaj de Hoynarul » 24 Iul 2012, 11:04

Din pacate cred ca ai dreptate sunt prea multi braconieri :-S
Nu uita spune STOP BRACONAJULUI
Si in rest Fir intins !

Avatar utilizator
Hoynarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 09 Iul 2012, 12:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: Cartoful o momeala uitata?

Mesaj de Hoynarul » 24 Iul 2012, 11:06

Oricum pentru noi va ramane tot un pescuit sportiv o:-)
Iar pentru alti un sport periculos si la asta ma refer la electricieni de ape @-)
Nu uita spune STOP BRACONAJULUI
Si in rest Fir intins !

Avatar utilizator
tuby 68
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 28 Feb 2009, 01:29

Re: Cartoful o momeala uitata?

Mesaj de tuby 68 » 13 Aug 2012, 00:29

Hoynarul scrie:Din pacate cred ca ai dreptate sunt prea multi braconieri :-S
Nu cumva ai uitat sa specifici sursa articolului?Regulamentul forumului permite si chiar recomanda specificarea originii articolelor pt. descurajarea braconajului de tip Ponta si altii <:-P

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”