SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mario_kempes10
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 12 Dec 2007, 23:52
Localitate: Otelu Rosu - Caras Severin

SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Mesaj de mario_kempes10 » 02 Dec 2009, 15:48

Rog pe cei care au folosit sau folosesc aceasta mulineta , sa-mi dea mai multe detalii. Mentionez faptul ca vreau sa o folosesc la pescuitul crapului , dar nu la feeder. Ma intereseaza daca se preteaza pentru aruncari la distanta , fiabilitate , modul de lucru al franei , etc.
Orice sfat este binevenit de la toti cei care ma pot ajuta in legatura cu aceasta mulineta.
Multumesc anticipat si anexez cateva date tehnice care le-am gasit si o poza.

SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Rulmenti 5
Material carcasa –carbon,
System de franare Baitrunner in tambur
Rotati 4.8;1
Greutate 520gr
Material tambur –aluminiu
Mat. Tamb. Rezerva –aluminiu
wormshaft oscillation system,
capacitate tambur 030-450mt,
al doilea tambur mai plin 025-250mt

Pret: 315,00 RON

Imagine
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Avatar utilizator
odsec
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 01 Oct 2008, 23:21

Re: SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Mesaj de odsec » 02 Dec 2009, 17:57

eu am vazut un test facut pe un site unguresc,a aparut in septembrie cred ca nu se poate spune multe >:D<

Avatar utilizator
Incepator
Veteran
Veteran
Mesaje: 602
Membru din: 22 Feb 2009, 12:36
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Mesaj de Incepator » 03 Dec 2009, 10:54

George te rog opinia ta despre aceasta mulineta :-@
si pe mine ma intereseaza :-??

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Mesaj de nastase » 03 Dec 2009, 14:18

nu cred ca are nimeni modelul asta asa ca, e doar frumoasa :))

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Mesaj de gor965 » 03 Dec 2009, 17:25

Incepator scrie:George te rog opinia ta despre aceasta mulineta :-@
si pe mine ma intereseaza :-??
Nu cunosc mulineta si daca-i un model 2010 nici nu cred ca se poate spune prea multe despre ea . Din datele tehnice pe care le citesc , imi pare mai mult o mulineta hibrid decat una speciala de feeder...ce nevoie sa am la feeder de 420 m de fir de 0.30 si de baitrunner ? :-? In afara de rezerva de tambur cu capacitate redusa din aluminiu si baitrunnerul din tambur nu gasesc nimic deosebit care sa ma convinga spre exemplu sa nu-mi iau in locul unei mulinete de-asta , 3 mulinete Cormoran XD - 5000 (tot special feeder ,tot in 5 rulmenti ,tot cu wormshaft ,cu tambur aerocast ,greutate mai mica ,raport de recuperare asemanator,etc.) .

P.S
De curand mai vazusem pe net o mulineta cu baitrunner in tambur (model 2010)...surprinzator, pretul ei este de 169 euro...ma intreb cine se risca sa-i testeze fiabilitatea cand ai la dispozitie mulinete Shimano excelente in banii aia !.. ii se mai spune BMW-ul mulinetelor ...ptr. ca e argintie si are corpul din aluminiu ! :D
Fişiere ataşate
Dam Quick Mad FSX.JPG
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Mesaj de Amstel » 03 Dec 2009, 17:38

mario_kempes10 scrie:Rog pe cei care au folosit sau folosesc aceasta mulineta , sa-mi dea mai multe detalii. Mentionez faptul ca vreau sa o folosesc la pescuitul crapului , dar nu la feeder. Ma intereseaza daca se preteaza pentru aruncari la distanta , fiabilitate , modul de lucru al franei , etc.
Orice sfat este binevenit de la toti cei care ma pot ajuta in legatura cu aceasta mulineta.
Multumesc anticipat si anexez cateva date tehnice care le-am gasit si o poza.

SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Rulmenti 5
Material carcasa –carbon,
System de franare Baitrunner in tambur
Rotati 4.8;1
Greutate 520gr
Material tambur –aluminiu
Mat. Tamb. Rezerva –aluminiu
wormshaft oscillation system,
capacitate tambur 030-450mt,
al doilea tambur mai plin 025-250mt

Pret: 315,00 RON
"Diepe aluminium long-cast spoel..."
producatorii (olandezi :P ) spun ca mulineta are un tambur adanc long-cast, din aluminiu..., deci ar trebui sa se preteze la aruncari la distanta. Mulineta este prezentata la raionul "Karp" :) si nu la spinning

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 12 Dec 2007, 23:52
Localitate: Otelu Rosu - Caras Severin

Re: SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Mesaj de mario_kempes10 » 03 Dec 2009, 17:48

Am aflat ca s-ar vinde la noi in tara , la Arad (Fishline).
Daca este vreun coleg pescar din Arad si ar vrea sa mearga la acest magazin sa o "pipaie" putin , ar putea sa ne dea mai multe detalii. **==
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Mesaj de nando » 03 Dec 2009, 18:27

intra aici : pescuitstationar.ro

Post Editat -> Gor965
Incalcati regulamentul postand link-uri catre alte sit-uri de interes general !
Acest lucru este permis doar in semnatura si fara a abuza de aceasta facilitate !
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Mesaj de Laurentiu » 03 Dec 2009, 19:39

Dau si eu copy/paste la o traducere facuta de cineva pe alt forum despre aceasta mulineta.

==Nu am tradus tot articolul,numai ce am considerat ca-i mai important:aceasta mulineta a fost conceputa pentru mai ales pescarii de feeder.Ca o nouate absoluta,a fost introdus baitrunnerul in tambur cu frana micrometrica.baitrennerul se activeaza cu ajutorul unui comutator,sau buton,mai bine spus,in forma de steluta,pe care tre sa invarti la dreapta ca sa se activeze baitrunnerul,asta fiin pe tambur!!cica iti trebuie un pic de exercitiu pentru a dezactiva baitrunnerul in cazul unei trasaturi!!!!!!!!Frana cica lucreaza foarte fin,ca ex la basia sau aero technium,cica oun sfert sau o jumatate de invartire de tambur ajunge pentru a slabi frana!!!Foarte interesant!!!Cica tipul asta de baitrunner o sa faca istorie in urmatorii ani si o sa lase in urma mulinetele cu baitrunner separat.Se vinde cu doua tipuri de tambur,ambele din aluminiu forja t la rece,unul mai adanc si celalalt mai mic pentru aruncari nsuper-long cast.Mulineta asaza firul foarte bine,are un pick-up super gros,manivela din aluminiu..diametrul maxim al tamburului are 62mm si dintro manivela recupereaza 90cm de fir.cam asta ar fi in general...
Hm ..sa stiti ca suna interesant dupa ce am citit si eu..in romana.. :mrgreen: :mrgreen:
Ps;o sa mai caut si pe alte siteuri cand o sa am un pic de timp.eu zic ca curand o sa apara si la noi la energo,la vreo 250 de lei...==

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Mesaj de nando » 03 Dec 2009, 19:55

scuze am vrut sa i trimit P.M. si din greseala am bagat aici
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: SPRO Aeronium Special Feeder 555 NEW 2010

Mesaj de coool_marius » 31 Iul 2012, 08:29

mario_kempes10 scrie:Am aflat ca s-ar vinde la noi in tara , la Arad (Fishline).
Daca este vreun coleg pescar din Arad si ar vrea sa mearga la acest magazin sa o "pipaie" putin , ar putea sa ne dea mai multe detalii. **==

Pana la urma a achizitionat / folosit cineva aceasta molineta ? Cum se descurca ? Isi merita banii ? As vrea sa achizitionez una pentru pescuit la feeder , atat pe Dunare la scobar , mreana , platica cat si ptr pescuit pe balti la crap .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”