Fire textile - pareri , idei

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de coool_marius » 13 Oct 2010, 23:29

SALUT !
la scrumbie iti recomand sa folosesti monofolament nu textil (se freaca destul de repede si textilul costa destul de mult fata de mono si se mai si suceste de te ia duretrile de cap)
la avat depinde unde dai pe dunare in general tot mono 0,25-0,35(max.) iti recomand(daca nu dai la din barca la Tiganasi ,PF1 sau PF2)
si la scrumbie si la avat iti spun din experienta[/quote]


mi-amluat un Power Pro greenMos de 0,19 si-un Whiplash de 0,06 ( 0,12 defapt ) .
ambele sunt f bune . Se comporta f bine printre pietre . Intr-adevar , se freaca , si asta se vede pe ele , insa rezistenta ramane f ridicata .
La scrumbie /avat , de pe mal , folosesc un bat de spin ...15-45 g f usor ( Trabucco Capture Black Knight - 125g ) . Daca folosesc mono de 25...30 , tre sa pun automat bat lung ( greu ) si plumb de peste 60 g , pentru a ajunge la distantele de 70 ..80 m , de unde se scot scrumbii klumea ... in cazul meu cu whiplash`ul de 0,12 ( 10 kg rezistenta ) si un plumb de 35...40 g , trec lejer de aceste distante .
Asemenea la avat , unde uneori tre sa bati la suta de metri , de pe mal , pentru a ajunge la exemplarele mai serioase . Plus ca intervine si portanta firului ... una este un 0,12 ... sau apropiat si alta este 0,35 , care pe langa distanta mai scurta de aruncare , intervine si faptul ca este mai repede purtat de curent , naluca ( pilkerul / taparina ) ajungand pe fundul apei dupa un timp mai indelungat si nu in locul in care ar trebui pentru a acoperi o anumita zona de pipaiala .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
danut212000
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 22 Feb 2009, 23:30
Localitate: iasi

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de danut212000 » 18 Ian 2011, 20:48

am si eu o intrebare....ce se intampla daca folosesc un textil de 0,10 pentru lanseta de match??
un pescar pe prut

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de coool_marius » 18 Ian 2011, 22:01

danut212000 scrie:am si eu o intrebare....ce se intampla daca folosesc un textil de 0,10 pentru lanseta de match??
NU STIU CE INELE AI LA EA ... DAR E POSIBIL SA SE "SCAMOSHEZE FIRUL SAU SA SE TAIE INELELE DACA NU SUNT FACUTE SA REZISTE LA FRECAREA CU UN FIR TEXTIL .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
LEOO
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iun 2012, 00:31
Localitate: Bucuresti

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de LEOO » 06 Iun 2012, 01:17

SALUTARE TARE TUTUROR ,
Va cer si eu un sfat intr-o problema : vreau sa merg la Dunare la rapitor ( avat,biban,salau eventual .. ) si sint incepator la capitolul asta . ce vreau eu sa va intreb este ce sa pun pe mulineta , fir textil sau monofilament ?? ca am vazut ca parerile sint cam impartite pe aici . nu visez la capturi capitale sau trofee , doar ca nici nu as vrea sa rida pestii de mine . asa ca va rog , in masura in care se poate , sa-mi recomandati ce as putea sa folosesc sa nu ma lase la greu ( peste greu ) ... multumesc.

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de coool_marius » 06 Iun 2012, 10:40

AVAT - Fir Mono , maxim 0,25 mm ( Energoteam Power Spin - folosesc eu , f bun - 0,25 mm ) . In cazul firelor textile se spune ca avatu urmareste naluca dar ezita sa o atace .
Salau - fir textil max 10 lbs ( 0.15 mm ) - ( Berkley whiplash crystal - un fir excelent - e super reducere la ele la Total Fishing ) . Daca apa este foarte limpede , pui intre textil si naluca un fir de 1,5 m - mono fluorocarbon .
Biban - Acelasi textil de la berkley ( 0.06 mm )

Acum tu hotarasti cum impaci si capra si varza . in mod normal ar trebui sa ai o lanseta + molin + fir de salau , senzitive - ; una de avat ceva mai tzeapana si una light de biban .. fiecare cu molineta si firul ei ...
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
LEOO
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iun 2012, 00:31
Localitate: Bucuresti

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de LEOO » 06 Iun 2012, 18:58

multumesc frumos pentru sfaturi !!

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de zamfi » 17 Iun 2012, 22:42

coool_marius scrie:AVAT - Fir Mono , maxim 0,25 mm ( Energoteam Power Spin - folosesc eu , f bun - 0,25 mm ) . In cazul firelor textile se spune ca avatu urmareste naluca dar ezita sa o atace .
Salau - fir textil max 10 lbs ( 0.15 mm ) - ( Berkley whiplash crystal - un fir excelent - e super reducere la ele la Total Fishing ) . Daca apa este foarte limpede , pui intre textil si naluca un fir de 1,5 m - mono fluorocarbon .
Biban - Acelasi textil de la berkley ( 0.06 mm )

Acum tu hotarasti cum impaci si capra si varza . in mod normal ar trebui sa ai o lanseta + molin + fir de salau , senzitive - ; una de avat ceva mai tzeapana si una light de biban .. fiecare cu molineta si firul ei ...
Eu as inlocui la salau firul cu Power Pro de 10 lbs .Mult mai rezistent pe Dunare.Chestie de gust :D

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de viorelb73 » 26 Iul 2012, 19:27

La avat cand am folosit mono am luat, cu textil foarte rar. Am renuntat la textil la pescuitul la avat. Un 0,18 - 0,2 clar sau maroniu (daca e apa mai tulbure) e bun.
La salau, textil POWER PRo fara nici un alt comentariu !!!
Respect la toti
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de coool_marius » 26 Iul 2012, 19:37

Am achizitionat si eu de vreo 3 luni , din Polonia, noul Super Slick 8 de la Power Pro ... varianta verzui , pe rola de 270 m ... este exceptional, sincer .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Fire textile - pareri , idei

Mesaj de zamfi » 05 Aug 2012, 09:53

Pentru somn ,la spinning, dau cu Stren Sonic Braid de 40 lbs , 0,25 mm.Excelent.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”