intrebare

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Rolly89
senior
senior
Mesaje: 239
Membru din: 19 Feb 2012, 22:22

intrebare

Mesaj de Rolly89 » 09 Aug 2012, 07:16

salutare, am si eu o intrbare referitor la pescuitul la feeder si anume: credeti ca s-ar impaca bine o lanseta de feeder ET Excalibur cu o mulineta Okuma LB40 sau poate stiti dumneavoastra alta mulineta cu care as putea sa-mi echipez lanseta?
astept raspunsurile dumneavoastra, multumesc!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de Allen Besnovich » 09 Aug 2012, 09:45

Okuma LB40 are 450g. In principiu, pentru un fedeer medium, greutatea maxima a mulinetei este 350 iar marimea tamburului sa nu fie mai mare de 40.
Acum depinde ce feeder ai tu, daca ai ceva heavy, merge si lb40. Eu zic ca cel mai bine poti sa vezi tu singur daca se imperecheaza bine dupa ce pui mulineta pe bat.

Eu personal am un feeder medium si mulineta shimano catana 4000FA (355g) si merge de minune.
Dar am pescuit la feeder si cu ultegra xtb fara probleme :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Rolly89
senior
senior
Mesaje: 239
Membru din: 19 Feb 2012, 22:22

Re: intrebare

Mesaj de Rolly89 » 09 Aug 2012, 11:39

mersi de raspuns! eu am o lanseta ET Excalibur cred ca este medium de aceea si intrebarea despre mulineta, cat despre echipatul cu mulineta insine nu cred ca imi permite vreun magazin sa merg cu lanseta si sa o echipez acolo si sa vad cam cum ar merge, am sa incerc si varianta asta. mersi inca odata!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de florentiniuga » 09 Aug 2012, 13:07

Rolly89 scrie:mersi de raspuns! eu am o lanseta ET Excalibur cred ca este medium de aceea si intrebarea despre mulineta, cat despre echipatul cu mulineta insine nu cred ca imi permite vreun magazin sa merg cu lanseta si sa o echipez acolo si sa vad cam cum ar merge, am sa incerc si varianta asta. mersi inca odata!
Ba eu cred ca orice magazin care se respecta ar trebui sa-ti permita, ba chiar sa te ajute cu recomandari in privinta echilibrarii, doar au nevoie sa castige un client, nu sa-l tina la usa. Chiar sa ne spui daca cineva iti refuza acest test.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Rolly89
senior
senior
Mesaje: 239
Membru din: 19 Feb 2012, 22:22

Re: intrebare

Mesaj de Rolly89 » 13 Aug 2012, 08:08

M-am razgandit, imi voi lua mulinetele de la cormoran BR 5piF super jet 3000, am impresia ca sun mai potrivite pentru feeder decat longbow 40. Daca cineva stie ceva mai mult despre mulinetele cormoran, astept sa-mi dea si mie cateva sfaturi.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: intrebare

Mesaj de Neamtul » 27 Aug 2012, 16:49

Nu mai bine iei tu o Catana sau Alivio de 4000 ? Longbow e prea grea pentru ceai tu si Cormoranul....,Cormoran stau bine la bete dar la mulinete... :-?
Mai bine o Daiwa ieftina de 3000(Sweepfire, Crossfire).

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: intrebare

Mesaj de viorelb73 » 05 Ian 2013, 02:42

Eu am pus mana pe Cormoran BR 5piF super jet 3000, dar nu am fost prea multumit de ele.
Am luat in schimb Cormoran Black Master 6PiF Feeder, care vine cu tambur de rezerva din aluminiu, tip LC si sunt foarte multumit de ele. Am echipat 2 Cormoran Heavy Feeder 3,90 m si sunt foarte bine echilibrate.

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de Allen Besnovich » 05 Ian 2013, 05:53

Bravo , nu ai luat longbow o mulineta consacrata si putin mai usoara , dar in schimb ai luat altceva de calitate mai slaba si de 535 grame.
La urma urmei, daca tie ti-a placut asta, s-o stapanesti sanatos si sa ai fire cat mai intinse!
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: intrebare

Mesaj de viorelb73 » 05 Ian 2013, 20:59

Nu imi place forma mulinetei Longbow. Nu stiu de ce, dar nu mi-a placut din prima clipa.
Am pe bateria de crap 4 Okuma PL860, de care sunt foarte multumit, dar Longbow... nu m-a atras deloc!
Asta e, stii treaba cu gusturile...!
Am ales combinatia de feeder dupa mai multe probe. Optasem initial pentru betele Cormoran cu 2 Shimano Catana 4000, dar nu mi-a placut echilibrul dintre bat si mulineta. Am incercat cu BR 5Pif (dar nu mi-a placut cum mergea mulineta, parca nu era echilibrata cum trebuie...a avut ceva ce mie nu mi-a placut), o mulineta de la Energoteam, dar in final am ales Master feeder-ul de la Cormoran.
Asta am facut eu, poate multi ar spune ca era mai buna combinatia cu Catana 4000 (si mai ieftin, desigur), dar totul tine de cum "simti" lanseta in mana. Iar pentru mine aceasta a fost combinatia cea mai buna!
De aceea spun ca trebuie sa probezi combinatiile bat/mulineta, sa vezi cum "simte" bratul tau combinatia!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de Allen Besnovich » 05 Ian 2013, 21:34

Da, pai eu folosesc catana de 4000, si mie se pare perfect ansamblul. Si toti prietenii mei ma sustin :))
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: intrebare

Mesaj de viorelb73 » 06 Ian 2013, 21:26

Exact cum am spus, tine de fiecare pescar in parte.
Sa le folosesti sanatos (cel mai important) si cat mai mult in anii ce vin!
Sper sa avem ce pescui pe viitor, ca pe an ce trece este tot mai rar pestele in zona Constanta!

Respect si numai bine!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”