Lichide nutritive - utile sau inutile ?

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: Preferinte arome boilies - CC More / Nutrabaits / Solar

Mesaj de arhanghelu » 04 Sep 2012, 10:25

Vlad Pavlovici scrie:
pangarici scrie: Un ultim sfat, testat pe propria-mi piele... nu te agita sa bagi multi bani in prostii de lichide nutritive fel de fel. Parerea mea...
Lichidele nutritive nu sunt prostii. Unele sunt scumpe si te poti descurca fara ele, dar de aici si pana la a sustine ca sunt prostii e drum lung. Mai degraba sunt gresit intelese si gresit folosite, caz in care pot sa para inutile, dar nu e vina lor.

Iti dau un exemplu de intelegere gresita. Lichidele de tip Minamino sunt folosite in boilies ca sursa de aminoacizi, cand in realitate procentul lor de aminoacizi e mic! Sunt alte lichide nutritive care au o doza de aminoacizi mult mai mare.

Daca pui 100ml de Minamino in boiliesuri fierte si nu observi cine stie ce efect, nu inseamna ca lichidele nutritive sunt prostii. Inseamna doar ca ai folosit Minamino in mod gresit. Pune 100ml de L030 si o sa vezi o diferenta.
Salutare.

Am si eu cateva intrebari pentru domnul Vlad Pavlovici in legatura cu lichidele nutritive, singura mentiune pe care vreau sa o fac, este ca vreau sa folosesc aceste lichide nutritive la porumb.

Intrebari:
1) Pot folosii lichide nutritive la inmuirea porumbului si de care(firma producatoare si nume produs)???
2) Lichidele nutritive se pot combina cu orice aroma???
3) Pot folosi L030 cand pun porumbul la inmuiat???

Multumesc.

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 04 Sep 2012, 11:18

(1) Poti folosi lichide nutritive la porumb, dar n-am constatat sa aiba un impact semnificativ. Am prins si cu ele, si fara ele. Poate ca depinde si de balta. Daca vrei sa pui lichide nutritive in porumb, incearca pentru inceput o combinatie de melasa si CSL, in proportii egale. Sunt lichide nutritive relativ ieftine si usor de procurat.

(2) Da, lichidele nutritive se pot combina cu orice aroma. Unele sunt universale, de exemplu Minamino merge la fel de bine cu absolut toate aromele. Altele par sa favorizeze anumite arome sau combinatii de arome, in sensul ca unele combinatii pot fi mai eficiente (la un moment dat sau pe o anumita balta) decat altele.

(3) Poti folosi L030 la porumb, dar e discutabil daca il vei face mai bun. Fa un test comparat (porumb cu si fara L030) si o sa vezi. Cum spuneam, depinde de balta, poate ca depinde si de alti factori, nu iti pot da un raspuns universal valabil, dar in principiu nu mi se pare necesar sa pui L030 in porumb.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Laurentiu » 04 Sep 2012, 13:01

Eu am obs ca lichidele nutritive bagate in pasturi si groundbait-uri fac diferenta.
Indiferent de durata partidei de pescuit.

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de serban_31 » 04 Sep 2012, 17:25

Pentru d-ul Vlad Pavlovici
Legat de acest topic am si eu cateva intrebari:
1.Daca folosim un mix SB si lichidul nutritiv aferent lui mai este necesar sa facem completari la partea lichida( de ex. cu csl, amino ppc, aroma, etc.)?
2.Cum alegem un pop-up pentru un sortiment anume de boliles( ex. daca pescuim cu meat&fish sau belacham ce popup este recomandat sa folosim).
3.Daca scoatem de la congelator o cantitate de boiles tare, care este cea mai buna metoda de hidratare?
Este indicat sa folosim in dip-ul de hidratare Thaumatin, daca acesta nu il contine.
4.Bilele solubile vechi( ramase de la un an la altul) necesita un tratament inainte de a le folosi?
5.Cum trebuie abordata o partida de minim 3 zile pe o balta salbatica sa pescuim cu o bila tare de 16mm invelita in pasta cu un pop-up sau cu o bila mare critic echilibrata?
Sa nadim abundent pe o raza mai mare pana cand avem prezentari dupa care sa nadim grupat?
Nadirea sa o facem cu bile tari sau solubile?
Mai concret cum ati aborda dumneavoastra o partida pe o balta salbatica cu peste putin, care are structuri( copaci scufudati), namol de circa 10-15 cm, scoica in apa, adancime de maxim 3 m.
Ultima oară modificat 04 Sep 2012, 17:33 de către serban_31, modificat de 3 ori în total.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de serban_31 » 04 Sep 2012, 17:30

Vlad Pavlovici scrie:(1) Poti folosi lichide nutritive la porumb, dar n-am constatat sa aiba un impact semnificativ.
Eu personal am avut rezultate semnificativ mai bune folosind lichid nutritiv( este vb lichidul Meteor de la CC MORE), pe care l-am pus in amestecul de seminte dupa ce in prealabil l-am fiert, in momentul cand il iau de pe foc si il pun la galeti pun intre 50-100 ml de lichid, folosind la carlig boabele de porumb astfel preparate. Am folosit aceasta metoda pe mai multe balti si in paralel cu boabe netratate, rezultatul a fost net mai bun cu cele aditivate cu lichid nutritiv.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 04 Sep 2012, 17:52

serban_31 scrie:
Vlad Pavlovici scrie:(1) Poti folosi lichide nutritive la porumb, dar n-am constatat sa aiba un impact semnificativ.
Eu personal am avut rezultate semnificativ mai bune folosind lichid nutritiv( este vb lichidul Meteor de la CC MORE), pe care l-am pus in amestecul de seminte dupa ce in prealabil l-am fiert, in momentul cand il iau de pe foc si il pun la galeti pun intre 50-100 ml de lichid, folosind la carlig boabele de porumb astfel preparate. Am folosit aceasta metoda pe mai multe balti si in paralel cu boabe netratate, rezultatul a fost net mai bun cu cele aditivate cu lichid nutritiv.
Excelent, asta arata cat de nuantate sunt lucrurile in materie de nada.

Personal, am folosit diverse lichide nutritive in porumb, de la CSL si melasa la unele special produse pentru a imbunatati semintele. In teste comparate (porumb cu si fara lichidele nutritive), n-am vazut diferente care sa justifice banii dati, care nu erau chiar putini. Singurul aditiv eficace a fost zaharul, dar am vazut si situatii in care s-a prins cel mai bine la porumb muiat in apa de balta, fara alt aditiv. La ora actuala, n-as pune in porumb decat indulcitor, adica zahar sau Thaumatin.

Dar asta e doar experienta mea pe cateva balti si nu inseamna nimic, pe alte balti poate ca lichidele nutritive fac diferenta. Singurul principiu care cred ca sta in picioare e sa nu folosesti lichide nutritive doar pentru ca spune cineva asta, indiferent cine. E bine sa incerci si cu ele, si fara ele - si sa vezi ce se intampla. Mai ales la porumb.

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 04 Sep 2012, 20:05

serban_31 scrie: Daca folosim un mix SB si lichidul nutritiv aferent lui mai este necesar sa facem completari la partea lichida( de ex. cu csl, amino ppc, aroma, etc.)?
Dupa parerea mea, e mai bine sa folosesti reteta standard data de Select Baits. E in interesul firmei sa dea o reteta verificata si sigura. Din experienta de pana acum, s-a prins mai bine cu reteta standard decat cu retete modificate.
serban_31 scrie: Cum alegem un pop-up pentru un sortiment anume de boliles( ex. daca pescuim cu meat&fish sau belacham ce popup este recomandat sa folosim).
Orice boilies se poate combina cu orice pop-up de la orice firma. Alege un pop-up in care ai incredere si cu care ai avut rezultate. Nu conteaza cine il face. Ce e de retinut la pop-up-uri e ca uneori prinzi datorita aromei, iar alteori datorita culorii. Tine cont de asta cand iti cumperi (sau cand iti faci) pop-up-urile.
serban_31 scrie: Daca scoatem de la congelator o cantitate de boiles tare, care este cea mai buna metoda de hidratare?
Lichid sau dip nutritiv turnat peste bile imediat ce sunt scoase de la congelator. Deci dupa congelare, nu inainte de ea. Boiliesurile absorb lichidul cand se dezgheata.
serban_31 scrie: Este indicat sa folosim in dip-ul de hidratare Thaumatin, daca acesta nu il contine.
Chestie de preferinta. Pentru viteza, da. Pentru peste mare, nu neaparat.
serban_31 scrie: Bilele solubile vechi( ramase de la un an la altul) necesita un tratament inainte de a le folosi?
Imi pare rau, pescuiesc prea putin la solubile ca sa raspund la asta si nu pastrez solubile de la un an la altul.
serban_31 scrie: Cum trebuie abordata o partida de minim 3 zile pe o balta salbatica sa pescuim cu o bila tare de 16mm invelita in pasta cu un pop-up sau cu o bila mare critic echilibrata? Sa nadim abundent pe o raza mai mare pana cand avem prezentari dupa care sa nadim grupat? Nadirea sa o facem cu bile tari sau solubile? Mai concret cum ati aborda dumneavoastra o partida pe o balta salbatica cu peste putin, care are structuri( copaci scufudati), namol de circa 10-15 cm, scoica in apa, adancime de maxim 3 m.
Imposibil de raspuns in linii generale, fara sa cunosc balta. Ca idee, insa, lucrul care ma preocupa cel mai mult e sa gasesc pestele, deci miezul discutiei pentru mine s-ar invarti in jurul gasirii lui.

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de serban_31 » 04 Sep 2012, 20:12

Vlad Pavlovici scrie:Imposibil de raspuns in linii generale, fara sa cunosc balta. Ca idee, insa, lucrul care ma preocupa cel mai mult e sa gasesc pestele, deci miezul discutiei pentru mine s-ar invarti in jurul gasirii lui.
Atunci in alta ordine de idei cum trebuie sa procedam corect, de ce trebuie sa tinem seama ca sa localizam cat mai precis pestele.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 04 Sep 2012, 20:35

In principiu, pescuitul la crap e un domeniu in care timpul tine loc de talent. Daca ai suficient timp si energie, incepi cu asta – cauti.

In cazul meu, nu mai am demult confortul sa pescuiesc un sezon pe o singura balta. In fiecare luna, ajung pe cel putin doua balti pe care nu le cunosc si unde trebuie sa prind cat mai repede peste cat mai mare. Daca balta e salbatica si cu peste putin, atunci 80-90% din problema e sa gasesti pestele. Nadele, strategia de nadire si monturile nu ocupa decat restul de 10-20%.

Cum il gasesti? In functie de structuri, daca exista. Daca sunt putine, e aproape sigur ca vor tine peste. Daca sunt multe, trebuie sa vezi care sunt productive (multe nu vor fi). Daca nu exista structuri, le poti crea prin nada si prin strategia de nadire.

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de AlinBina » 10 Sep 2012, 17:12

Vlad Pavlovici scrie:In principiu, pescuitul la crap e un domeniu in care timpul tine loc de talent. Daca ai suficient timp si energie, incepi cu asta – cauti.

In cazul meu, nu mai am demult confortul sa pescuiesc un sezon pe o singura balta. In fiecare luna, ajung pe cel putin doua balti pe care nu le cunosc si unde trebuie sa prind cat mai repede peste cat mai mare. Daca balta e salbatica si cu peste putin, atunci 80-90% din problema e sa gasesti pestele. Nadele, strategia de nadire si monturile nu ocupa decat restul de 10-20%.

Cum il gasesti? In functie de structuri, daca exista. Daca sunt putine, e aproape sigur ca vor tine peste. Daca sunt multe, trebuie sa vezi care sunt productive (multe nu vor fi). Daca nu exista structuri, le poti crea prin nada si prin strategia de nadire.
daca as putea sa completez.........totul e placere......si imaginatie
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
obtaylor
membru activ
membru activ
Mesaje: 94
Membru din: 11 Mar 2012, 12:15

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de obtaylor » 22 Sep 2012, 21:10

Pt domnul Pavlovici.Cum a fost pescuitul pe balta Vlahi si ce nada(bile)a-ti folosit?Multumesc si respect!

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de Vlad Pavlovici » 26 Sep 2012, 12:15

obtaylor scrie:Pt domnul Pavlovici.Cum a fost pescuitul pe balta Vlahi si ce nada(bile)a-ti folosit?Multumesc si respect!
A fost interesant, e o balta care promite mult. Pacat ca am nimerit pe o vreme cu 43 de grade la umbra.

Legat de rezultate si nada, vezi http://www.selectbaits.com/capturi/sele ... -la-vlahii.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lichide nutritive - utile sau inutile ?

Mesaj de cristian505ro » 26 Sep 2012, 21:01

Vlad Pavlovici scrie: A fost interesant, e o balta care promite mult. Pacat ca am nimerit pe o vreme cu 43 de grade la umbra.

Legat de rezultate si nada, vezi http://www.selectbaits.com/capturi/sele ... -la-vlahii.
Exceptional, am citit ambele articole, felicitari !
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”