boilies-dunare-crapi educati cu mamaliga si porumb...

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
chesu
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 11 Aug 2008, 10:18

Re: boilies-dunare-crapi educati cu mamaliga si porumb...

Mesaj de chesu » 01 Feb 2009, 16:30

Tot nu pot posta fotografii dar ii dau de cap si o sa postez .

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: boilies-dunare-crapi educati cu mamaliga si porumb...

Mesaj de costelino » 01 Feb 2009, 16:52

Ma uit si ma minunez.De trei ani am iesit de cel putin 7 ori pe Dunare in doua locuri diferite apropiate de Greaca.
Am dat pe locurile unde au dat pescarii adevarati de Dunare,odata am dat langa ei si sa fiu eu al dracu cu pescuitul meu la Dunare daca am prins mai mult de o moaca de 300 gr.si un ciortan de 500gr. care va dati seama ca nu am avut ce face cu ei.Am inceput sa ies cand mi-am dat seama ca baltile din jurul Bucurestiului sunt prea aglomerate sau secatuite de peste ori manelistii le-au stricat pe cele bune.Am deviat putin,scuze.Asa ca vreau sa i se faca cuiva mila de mine sa ma ia cu el la Dunare si sa-mi arate cum sa am si eu o partida de pescuit adevarata cum deseori citesc aici mai ales de la acesti experti(pentru mine) cum sunt GOR si ROSCA MIREL.Mirel m-a invitat o data dar nu am putut pleca din cauza serviciului.Anul trecut mi-am facut si P.G. sa fiu in regula am umblat ca nebunul sa obtin hartia si degeaba,n-am avut nici o satisfactie.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: boilies-dunare-crapi educati cu mamaliga si porumb...

Mesaj de gor965 » 01 Feb 2009, 18:39

chesu scrie:Salut Gor965 ,referitor la locurile de pescuit unde am prins bine la boilies cele mai prolifice sunt ,ultima bucla de pe Sf.Gheorghe si pe Chilia la Periprava unde am avut partide memorabile cu un f.bun prieten al meu.Apropo de Periprava ,imi pare rau ca iau anulat concesiunea d-lui Raduta fiinca a facut o treaba excelenta acolo ,aproape ca eradicase braconajul si asta se vedea in capturile pe care le aveai intr-o zi de pescuit si in calitatea acestora si aici ma refer la capturi de doua cifre.
Cunosc cateva gropi pe Chilia unde am avut capturi super la boilies,dar si rupturi dupa 20-30 minute de dril.Sunt cateva locuri momite cu boilies de angajati ai d-lui Raduta unde se prinde foarte bine,dar eu am pescuit pe alte locuri de pe Chilia si Cernovca.
Pe langa crapi au intrat bine pe boilies si cativa somni dar acestia i-am prins la Rosu pe canal
Eram aproape convins ca nu despre cursul superior al Dunarii este vorba...acum am certitudinea ! :) Inca mai astept sa apara cineva care prinde constant crap de Dunare ,la boilies, in afara Deltei ! :-w :D
Cu fotografiile , daca vrei mi-i le poti trimite pe mail si ti-i le postez eu !...gor965@yahoo.com
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
chesu
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 11 Aug 2008, 10:18

Re: boilies-dunare-crapi educati cu mamaliga si porumb...

Mesaj de chesu » 01 Feb 2009, 19:28

Salut Gor ,nu numai in Delta am prins ci si pe cursul superior la Stancuta unde sunt doua brate Orbu si Cremenea.Un alt loc este 'Gura Tiganului',cum treci podul la Harsova faci stanga la Puturosu si treci pe malul celalalt unde sunt cateva gropi bune.Nu ma duc des acolo datorita braconajului salbatic practicat de cei din zona ,dar ca peisaj este f.frumos(dar noi nu suntem doar fotografi suntem si pescari)
Unui prieten anul trecut i-a fost luata din mal o lanseta pe care nu a asigurat-o iar ca momeala avea un boilies de 22.Referitor la bile eu le confectionez singur si am avut succes cu ele,multi prieteni pescari apeleaza la mine sa le fac boiliesuri din nefericire nu am mult timp liber si nu-i pot servi intodeauna dar cand pot ,o fac cu multa placere.Tin sa-l felicit pe Florentin pt. emisiune si in special pt.ultimele doua unde a exemplificat excelent cum se pot produce boiliesurile.

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: boilies-dunare-crapi educati cu mamaliga si porumb...

Mesaj de zenhor » 02 Feb 2009, 01:07

@chesu:

Scuze de off-topic, dar de unde stii ca i-au anulat concesiunea lui Raduta?
Sincer mi s-ar parea ceva incredibil in Romania sa se intample asa ceva.
Sunt sigur ca dl. Raduta a facut si lucruri bune: controleaza braconajul(cu forta, cu vorba buna, nu conteaza), a populat cu 95.000 de puieti de nisetru(si i-au sarit unii in cap ca n-avea voi se populeze decat cu 30.000), dar scuzati-ma ca o spun: NU INTELEG CUM SE POATE CONCESIONA O BUCATA DINTR-O REZERVATIA A BIOSFEREI, LOC UNIC IN EUROPA.
Sincer, nu cred ca i-a fost anulata concesiunea,pentru ca daca ar cadea el ar trebui sa cada si Bittner si Sorin Marin, care stapanesc celelate guri ale Dunarii.

Sunt foarte multe interese acolo, si chiar nu cred ca se poate umbla deocamdata acolo, si in niciun caz fara presiuni din afara.
Daca e adevarat sincer, o sa ma duc cu si mai mult drag in Delta.

Avatar utilizator
chesu
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 11 Aug 2008, 10:18

Re: boilies-dunare-crapi educati cu mamaliga si porumb...

Mesaj de chesu » 02 Feb 2009, 12:28

Salut Zenhor,
din ce stiu eu s-au anulat toate contractele de concesiune din toata zona Rezervatiei Deltei Dunarii,iar in momentul de fata unii concesionari s-ar afla cu acest litigiu in instanta.
Cu ochiul liber se vede ca e asa prin faptul ca in toamna si acum unii "oamenii ai Deltei"se plimba nestingheriti prin Delta cu sute de metri de plase monofilament si mai rau cu instalatiile de curent pe barca ziua in amiaza mare,bineinteles paziti de cei care ar trebui sa-i prinda si sa-i predea autoritatilor.Sper ca dl.Liviu Mihaiu sa poata pune putina ordine cu toate ca este f.f.greu sa faca acest lucru cand acolo toata lumea e "manjita".Ar trebui ca si noi pescarii sa-l ajutam,sa avem cateva interventii in presa ,sa miscam autoritatile prin vocea societatii civile.Saptamana trecuta am fost la Orsova ,pe faleza la ora 11,00 erau lazi intregi cu plase monofilament ca la expozitie care asteptau sa fie intinse .Oare cei care trebuiau sa-si faca treaba unde erau?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: boilies-dunare-crapi educati cu mamaliga si porumb...

Mesaj de gor965 » 02 Feb 2009, 13:21

Pozele dl-ului Chesu :
Imagine
Imagine
Impresionant ,felicitari !Locul respectiv e departe de ceeace gasesc eu in zona mea (zona cu paduri de plopi cazuti in apa si curent puternic ce nu-ti permite o nadire rezonabila )
P.S
V-a aparut cumva acest mesaj cand a-ti incercat sa postati pozele : Fisierul imagine pe care incerci sa-l atasezi este invalid. ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: boilies-dunare-crapi educati cu mamaliga si porumb...

Mesaj de carprom » 02 Feb 2009, 13:41

Felicitari,
locul seamana cu Mainul, si crapul la fel, pute-am pune pariu cu oricine ca este pe Main :D

Uita-ti aici

Imagine

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
freecarp
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2009, 20:25

Re: boilies-dunare-crapi educati cu mamaliga si porumb...

Mesaj de freecarp » 02 Feb 2009, 14:03

cred ca voi mergeti pe acelasi loc! :))
oricum Dunarea cred ca este mai lata si cu un curent mult mai puternic!
Eu urmaresc da ani de zile sa gasesc ceva despre pescuitul pe Dunare exclusiv la bile, din pacate nu am gasit nimic concret!
daca timpul imi permite o sa incerc la vara o partida de pescuit pe Dunare.

Avatar utilizator
chesu
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 11 Aug 2008, 10:18

Re: boilies-dunare-crapi educati cu mamaliga si porumb...

Mesaj de chesu » 02 Feb 2009, 14:14

Multumesc Gor ,intradevar imi aparea ca fisierul; este invalid.Intradevar locurile sunt ceea ce-si doreste un pescar,liniste, capturi frumoase si de ce nu dese.Inca o data multumesc.

Avatar utilizator
chesu
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 11 Aug 2008, 10:18

Re: boilies-dunare-crapi educati cu mamaliga si porumb...

Mesaj de chesu » 02 Feb 2009, 14:41

freecarp scrie:cred ca voi mergeti pe acelasi loc! :))
oricum Dunarea cred ca este mai lata si cu un curent mult mai puternic!
Eu urmaresc da ani de zile sa gasesc ceva despre pescuitul pe Dunare exclusiv la bile, din pacate nu am gasit nimic concret!
daca timpul imi permite o sa incerc la vara o partida de pescuit pe Dunare.
La Periprava unde se uneste Cernovca cu Chilia si pe Babina sunt cateva locuri care sunt momite frecvent cu boilies de catre oamenii care lucreaza pt.asociatia Zimbrul si in care se prinde f.bine la boilies.Un f.bun pescar Silvyan Remeter fost angajat al d-lui Raduta prindea crap frumos in locurile mentionate mai sus.Personal nu am pescuit pe acele locuri dar am prins pe altele din zona.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”