pescuit la stavrid

avat, somon, pastrav, etc...

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

pescuit la stavrid

Mesaj de thestormy14 » 07 Sep 2012, 10:30

Salut Am fost sambata si duminica trecuta la stavride la digu de sud in agigea si nici macar jumate de kg nu am prins. Nush ce s-a intamplat nu a fost banc in zona culoarea taparinei?? am dat cu verde si albastra nush ceva sugesatii? ma dus si sammbaata si duminica asta.

Avatar utilizator
Flavius28
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 08 Iul 2011, 15:30
Localitate: Constanta

Re: pescuit la stavrid

Mesaj de Flavius28 » 07 Sep 2012, 13:32

cel mai bine trebuia postat la pescuit marin si oceanic. si asa, subforumul respectiv cam duce lipsa de activitate desi digurile sunt pline de pescari.
eu am prins stavride pe dig chiar de la far din Constanta. Dar trebuie sa spun ca am prins doar cand nu erau valuri si apa era cristal. Cel mai bine am prins la taparina albastra si taparina de scrumbie ( are carligele unpic mai mari si in loc de firele acelea artificiale are o bucatica pliata de plastic argintiu, pe langa stavride am prins si un fel de ton mai mic, de aproximativ 15 cm majoritatea, am uitat cum ii spune ).

Avatar utilizator
thestormy14
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 08 Mar 2012, 20:06

Re: pescuit la stavrid

Mesaj de thestormy14 » 08 Sep 2012, 07:36

lufar...? da nu cred e un alt tip de stavrid lufar nam mai vz de 20 de ANI pe la noi au fugit la bulgarii. ms de sfat o sa iau o taparina de scrumbie

Avatar utilizator
Flavius28
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 08 Iul 2011, 15:30
Localitate: Constanta

Re: pescuit la stavrid

Mesaj de Flavius28 » 08 Sep 2012, 17:32

mi-am adus aminte, palamida ii spune
acum vin de la periboina, am incercat si acolo la taparina de pe dig si desi baga in mare apa dulce, am prins atat stavrid (destul de maricel) cat si lufar ( 15-20 cm ) , rizeafca si destul maruntis ( gingirica am impresia ca ii spune ). taparina albastra cu argintiu

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la alti rapitori”