Pescuitul pe Mures

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de cristea radu » 28 Oct 2008, 18:01

FRATILOR sa cam gatat cu pescuitul pe Mures.Ma refer la scobari,morunasi,platica (dar nici cu crapul si somnul nu-i mai bine).Anul acesta din zecile de iesiri pe Mures am prins vreo 10-12 somotei( intre 1 si 2 kg ) si in rest numai albisori,lepeni si porcusori(au fost vreo 6scobarei,3morunasi si 4 brenute )insa la potentialul care la avut Muresul(aici vb. in cunostinta de cauza-ma refer la N... partide de vis) acum e varza.Totusi speram ca in vreo 3-4 ani sa se refaca pestele, asta cu conditia sa nu-i mai bruieze asa de tare cei de la AZO MURES.SA NE AUZIM CU BINE!!!FIRE INTINSE TUTUROR

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 28 Oct 2008, 23:28

Din pacate ai dreptate!Extrem de putin peste pe Mures...Si nici nu se intrevede ceva pozitiv in viitorul imediat apropiat :(

Avatar utilizator
VladTepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 15 Apr 2008, 13:19

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de VladTepes » 05 Noi 2008, 22:35

Pe mures ma sus de Arad in zona Sambateni/Cicir se braconeaza la greu cu blasele din barca, de la Arad in jos pana in zona bodrogului nu are rost sa se pescuiasca ca umbla astia cu barcile cu motor la greu, de la pecica in jos spre semlac si mai jos spre nadlac este mult peste dar zonele foarte greu accesible.

Avatar utilizator
Dantes92
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 20 Dec 2008, 12:39

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de Dantes92 » 09 Ian 2009, 15:59

Eu is din Bacau si as vrea sa fac o vizita pe Mures.Se merita?

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de Nelutu » 09 Ian 2009, 18:18

Nu se merita!! Are mai mult peste Siretul decat Muresul, cel putin in amonte! :D ;)

Avatar utilizator
Zond
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 17 Ian 2009, 04:35

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de Zond » 27 Ian 2009, 01:30

Referitor la pescuitu pe Mures va dau perfecta dreptate si credetima pentru ca m-am nascut in orasu Lipova si stau la 200 de metri de Mures si pescuiesc de mai bine de 16 ani,nu prea a-mi explic de ce nu se mai prinde peste pe Mures pentu ca sunt o gramada de factori care influienteaza acast lucru si se intampla de vrio cativa ani in coace si paraca pe ce trece timpu tot mai rau,nu stiu din cauza branconajului cara sa dezvoltat tot mai mult si de geaba ne vizam permisele ca paznici nosti nau nici un interes sa ia masuri,poate fi si din cauza polori etc.si uite asa se aduna toate la un loc si ne speriem ca nu mai avem peste pe Mures sau al gasim foarte greu si pretentios :((

Avatar utilizator
Adina Farkas
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 07 Dec 2008, 13:34

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de Adina Farkas » 01 Feb 2009, 18:10

Va puneti intrebari referitor la Mures!!!??? dar pe somes cine a mai fost si mai ales mai jos sau mai sus de Jibou (Salaj)??? Mreana cindva iti oferea zile foarte frumoase de dimineata buna si pina pe la 11 seara. Metode noi daca aveti pentru mreana?
Apropos in acest an va trebui sa platim doar 30,00 lei sa putem pescui pe apele de ses?

Avatar utilizator
Adina Farkas
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 07 Dec 2008, 13:34

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de Adina Farkas » 01 Feb 2009, 18:23

d-le Iuga ! toata stima pentru emisiuni!!! si acum cind "hibernam" ce vedem ?| retete cu niste solutii f scumpe !!! D-le draga este criza financiara cine are bani penmtru asa ceva???
Hai sa iesi si dumneata cu toata echipa pe malul unui riu si incearca sa faci cu echipa duminitale o emisiune ----sa vezi mizeria, nepasarea celor care administreaza apele romane si bineinteles lipsa de peste.
Probabil emisiunea dumneavoastra este dedicat unor categorii de pescari bogati dar.... majoritatea nu suntem bogati, pescuim cum putem si voi ne faceti in " ciuda" cu aromele si mixurile scumpe.
Acest mesaj l-am scris si la tvr2 !!! Domnilor unde balta are peste si apele curgatoare sunt intretinute toti stim sa pescuim nu? dar va repet sa urcati in transilvania, moldova sa vedeti cum arata apele curgatoare sa faceti cite un filmuleti si sa-l prezentati la toata tara ce nepasare exista din partea celor care incaseaza bani de la pescarii din clasa "MIJLOCIE" SI FRATILOR HAI SA-I OBLIGAM SA SCAPE DE ZICALA " MERGE SI ASA"
FIR INTINS LA TOTI PESCARII!!!

Avatar utilizator
tonyboss
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 06 Ian 2009, 23:56

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de tonyboss » 01 Feb 2009, 23:33

Am auzit multe legende cu partide de pescuit pe mures de la pescari din Arad ,peste putin si poluare multa ,din pacate acest lucru lam observat si pe crisul repede zona Oradea (material pentru emisiunea aia este si in bihor)zile placute pe malul apelor.fire intinse.
BALTA HOTARESTE CAND CUI SI CAT

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 08 Feb 2009, 12:35

@adina farkas

Ai perfecta dreptate in postul tau! =D>
Spun acest lucru deoarece eu sunt unii din pescarii care nu prea vizioneaza emisiunea d-lui Iuga deoarece este o emisiune 90% pentru pescarii de crap. Si cum eu nu ma numar printre ei... :D Pe de alta parte omul poate sa difuzeze exact ce vrea in emisiunea lui...Si mie mi-ar place mai multa initiativa ,sa zicem ecologica in emisiune, dar ...asta e!Probabil ne meritam soarta...Spun doar probabil, deoarece eu incerc sa nu privesc cu resemnare la ce se intampla in jurul meu si de multe ori am mici "probleme" pe malul apei ... :)
In rest , pentru alte emisiuni de pescuit...sunt diverse solutii. :D

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zenhor » 08 Feb 2009, 18:03

@adina farkas:

In emisiunea Infopescar chiar au fost prezentate imagini socante de pe raul Bistrita.
Ar fi bine daca echipa Infopescar ar putea schimba ceva, dar nu se poate. Trebuie sa punem toti osul la batatie.
Vedeti pe cineva ca braconeaza: apelati 112! Vedeti un camion cu gunoi ca deverseaza in rau: apelati 112!

Nu merita sa ne riscam sanatatea ca sa ne luam la harta cu niste "neanderthalieni"! Dar putem face petitii, putem sa apelam la jandarmerie, putem sa infiintam ne strangem 20 de insi si sa ecologizam o parte a unui rau sau a unui lac.
Daca vreti sa schimbati ceva, faceti-o prin exemplu persoanl.

In jurul Bucurestiului(ca si in Ardeal si mai nou in Moldova) exista lacuri foarte civilizate, cu administratori foarte civilizati, unde daca respecti regulile chiar te simti OM. Daca nu le respecti, ajungi pe mana politiei.
Evident, civilizatia costa mai mult, dar decat sa mergem in locuri unde ni se fura lansetele, suntem talhariti(a patit o cunostinta pe lacul Mihailesti...i-au luat doar portofelul cu tot avansul din salariu), nu prindem peste, e poluare, muzica proasta si daca la maximum...preferam sa ne scobim de mai multi bani si sa avem parte de liniste.

Avatar utilizator
mihai burcau
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 04 Ian 2009, 16:32

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de mihai burcau » 09 Feb 2009, 22:51

Ar trebui educatzi multzi dintre "pescarii" (uneori oameni in varsta) care lasa mormane de gunoaie pe locul unde au pescuit, "pt. ca nu-i al lor".Nu e deloc greu sa pui intr-o punga deseurile pe care le-ai produs in timpul unei partide de pescuit.

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de RaPpSodIq » 07 Mar 2009, 01:00

E trist ce se intampla cu apele in tara asta. Tot ce nu este privat, ajunge groapa de gunoi. Si cateodata te intrebi din vina cui. Si apropo de 112 sa stiti ca politia sau jandarmeria nu-si face treaba. Ar trebui cautata o solutie impotriva braconajului. Pescari incet se pot educa sa nu mai lase gunoaie. Si totusi ce ne facem cu sutele de balastiere. Acestea credeti ca nu distrug? O sa ajungem sa visam la pestii din Mures.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
mack
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mar 2009, 22:58

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de mack » 09 Mar 2009, 20:27

Salut tuturor! Pentru cei care sunt interesati de Mures tin sa va aduc la cunostinta ca la noi in zona Deva se mai prinde cite ceva ,rar ,dar mai bine mai rar decit deloc. Specii predominante scobar,mreana,morunas si rapitor(avat,salau,stiuca,somn mai mic ).Spor la treaba! Apropo ,nu va mai plingeti de starea apelor,mai bine luati atitudine nu va ascundeti dupa deget.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de eugen » 09 Mar 2009, 23:10

Impotriva braconajului nu poate exista decat o singura solutie pe care am aplicat-o de vreo cateva ori, singura conditie este sa ai tupeu, sa nu-ti fie frica de ei. Eu cu cei cu care ma duc la pescuit efectiv m-am luat la tranta cu braconierii, ne-am "dat parte-n parte", dar la modul cel mai serios, ca altfel nu aveam sorti de izbanda.Sa vedeti ce minunin poate face o lanseta, si nu din acelea de firma. In afara de a prinde plauri sa vedeti ce bine se mleaza pe spinari de braconieri.
Cat despre poluare eu inca nu am vazut pescar care sa renunte la pungile pentru dus pestele prins acasa, sa faca din ele pungi de gunoi pentru resturile menajere pe care le lasa pe balta. Sa fim seriosi, d-apai pentru ce gaseste la fata locului, ca vorba aceea "nu sunt aruncare de mine, dar daca tot sunt aici, le mai pun si pe ale mele ca tot aia este". Si pe urma mai este si poluarea industriala a apelor. Pai cum adica, eu care stau in oras la curte, nu am voie sa cresc doua-trei gaini pentru ca ma amendeaza Garda de Mediu ca poluez, iar combinatele deverseaza tot felul de minuni in apa ca "curge la vale, se duce". Conceptie tipic romanesca. Pacat de viata noastra, ne batem joc de noi pe zi ce trece.
Respectul pentru ceea ce ne inconjoara, respectul pentru viata ce ne inconjoara, inseamna respectul pentru sine.

Sunt onorat ca sunt contemporan cu dumneavoastra.
Cu respect

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”