Fly Fishing

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dantes92
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 20 Dec 2008, 12:39

Fly Fishing

Mesaj de Dantes92 » 04 Ian 2009, 19:59

Buna tuturor.Ma numesc Toader Dantes Eduard , am 16 ani ,sunt din judetul Bacau si as vrea sa incep sa practic pescuitul la musca.As vrea din partea tuturor care sunt disponibili sa ma ajute cu absolut orice fel de sugestie, secret (asta nu pre cred ca o sa divulgati) ,sfaturi despre pescuitul la musca.Va rog , pe cei care vor sa ma ajute, sa descrie pas cu pas toate ideile lor,si de ce nu sa posteze si imagini odata cu descrierile.Orice fel de sfat ,despre momeala ,lanseta, mulineta fir, si orice detaliu despre cum se folosesc si pe balta si acasa cand sunt aranjate , este binevenit.Acum pt inceput tare as vrea sa stiu si sa invat cum sa pecuiesc la musca,adica cum sa arunc , cum sa-i fac vant(sa-i zic asa) ,deci intr-un cuvant absolut tot,fiecare miscare.Va multumesc celor care ma ajuta. Si sper ca topicul e in sectiunea corecta.:D

Avatar utilizator
ciofuionutz
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 09 Oct 2008, 20:54
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Fly Fishing

Mesaj de ciofuionutz » 18 Ian 2009, 10:08

salut si mie imi place pescuitul la musca si as vrea sa incep mai "tare"cu el adica sa am cateva deprinderi bunicele.Dar se pare ca nu prea este nimeni..care sunt cred ca sunt "veteranii"...si aia nu stau pe forumuri:D...cel mai rau este ca nu ai unde si degeaba ai scule si toate cele(eu sunt din SV, aproape.este raul Suceava,siretul si cam atata).Sunt ape in care nu este invatat pestele cu asa ceva si mai patesti cate una de genu(langa tine sunt 5-6 oameni care stau si rad de tine,dar mai scot si peste pe cand noi...incercam sa-i dam de "cotlon"..dar stiii cum este un pescar adevarat persevereaza si nu se descurajeaza.Fiindca in comporatie cu ceilalti oamnei noi mergem din placere pe cand ei ii si auzi("am spart azi..50 kg de scobar,si il da la toate rudele si la toti politisti..este doar un simplu exemplu;asta e RO).Multa bafta si fir intins..De scule pot sa iti zic ca m-am uitat si pentru mine(cam 250 ron cred ca iesi)..acuma depinde de cati bani dispui,eu mi-am facut un plan asa modest:D..daca vrei linkuri posteaza aici ce si cum, si iti raspund si te ajut cat pot si imi sta in putinta.Dar deocamdata este iarna asa ca bagate la un rapitior >:) >:) la alt stil de pescuit. :-c ..Fir intins

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Fly Fishing

Mesaj de krammar » 23 Ian 2009, 14:26

Eu pescuiesc la musca de prin 2002. Dar pana nu m-a invatat un "profesor" tehnica lanseului nu-mi iesia nicicum.
Sunt multe site-uri de profil. Poti sa cauti si vei gasii o multime de sfaturi scrise de profesionisti. Dar ca sa inveti lanseul din explicatii de pe internet eu cred ca este imposibil.

Avatar utilizator
Dantes92
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 20 Dec 2008, 12:39

Re: Fly Fishing

Mesaj de Dantes92 » 26 Ian 2009, 20:39

pe multe siteuri am gasit diverse infomratii despre pescuit la musca,dar acestea erau mai mult pentru cei ce cunosteau acest stil de pescuit asa ca nu mi-am batut capul sa incerc sa inteleg ce vroiau ei sa spuna,iar majoritatea informatiilor erau descrieri ale zilelor de pescuit la musca a unui pescar si nimic mai mult.Deci aici am cerut ajutorul unor "veterani" asa cum a zis ciofuionutz sau cel putin veterani iar cat despre tehnica lanseului :D tre sa ma invat singur pentru ca nu cunosc pe nimeni care sa fi practicat sau inca sa practice pescuitul la musca
Un mic ajutor despre tehnica lanseului poate ca-l pot descoperi de la un joc numit FlySim care mi se pare ca imita reala tehnica de lansare destul de bine.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Fly Fishing

Mesaj de krammar » 26 Ian 2009, 22:45

Nu sunt veteran nici expert in genul asta de pescuit. Dar, cum am mai spus, de cativa ani practic pescuitul la musca si chiar imi fac singur mustele. Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau pentru ca nu stiu ce cunostinte ai in domeniu.
Vis-a-vis de tehnica lanseului, trebuie sa ai grija ca atunci cand ridici firul de pe apa pregatindu-te sa faci un nou lanseu sa nu dai batul pe spate, adica tre sa-l ridici pana in pozitia perfect verticala. Acolo il mentii 1-3 sec. (in functie de cat de lung este firul) pentru ca firul sa se desfasoare complet in spate si abia apoi "impingi" batul in fata pentru a arunca firul in fata pe apa.
Pregatirea unui nou lanseu se face prin intinderea perfecta a firului pe apa.
Lanseul este reusit atunci cand musca este cea care cade prima pe apa apoi firul se aseaza pe apa perfect intins.

Mai sunt multe de spus. Intreaba si daca stiu iti voi raspunde.

Succes.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Fly Fishing

Mesaj de krammar » 26 Ian 2009, 22:51

krammar scrie:.....tre sa-l ridici pana in pozitia perfect verticala. Acolo il mentii 1-3 sec. (in functie de cat de lung este firul) pentru ca firul sa se desfasoare complet in spate .....

In cazul in care nu se intinde bine firul in spate apare efectul de "pleazna" (a se vede biciul). Se va auzi o plesnitura si ramai fara musca. Pur si simplu se rupe si faci lanseul fara momeala.

Se pot face exercitii pe uscat, legand in capatul firului un muc de tigara.

Avatar utilizator
mariusandronachi
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 01 Feb 2009, 19:35

Re: Fly Fishing

Mesaj de mariusandronachi » 02 Feb 2009, 10:22

inarmeaza-te cu rabdare, cauta un mentor si fura-i meseria din zborul mustei
:-h

Avatar utilizator
mariusandronachi
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 01 Feb 2009, 19:35

Re: Fly Fishing

Mesaj de mariusandronachi » 02 Feb 2009, 10:32

pentru ionut, sunt si eu di radauti, pescuiesc la musca din 1984, si situatia vis-a-vis de ceilalti pescari era la fel de indoielnica si atunci. nu dispera, cauta un alt muscar si tine-te de coada lui. din explicatii teoretice nu prea cred ca vei invata chiar foarte multe. In primul rand pentru un pescuit la musca trebuie sa cunosti foarte bine caracteristicile raului sau lacului in care vrei sa pescuiesti, si astea nu le poti afla decat la locul faptei intr-un timp indelungat sau, si e cel mai bine, tot de la un muscar. Nu dispera , timpul si perseverenta le rezolva pe toate. Sa auzim de bine. :-?

Avatar utilizator
tudorabr
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 01 Feb 2009, 13:48
Contact:

Re: Fly Fishing

Mesaj de tudorabr » 02 Feb 2009, 20:35

Cine stie de unde se poate face rost de un kit pentru muste artificiale nu ma omor sa fie chiar nou sau un sait cu preturi bune
Ultima oară modificat 02 Feb 2009, 21:41 de către tudorabr, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tudorabr
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 01 Feb 2009, 13:48
Contact:

Re: Fly Fishing

Mesaj de tudorabr » 02 Feb 2009, 20:40

ciofuionutz scrie:salut si mie imi place pescuitul la musca si as vrea sa incep mai "tare"cu el adica sa am cateva deprinderi bunicele.Dar se pare ca nu prea este nimeni..care sunt cred ca sunt "veteranii"...si aia nu stau pe forumuri:D...cel mai rau este ca nu ai unde si degeaba ai scule si toate cele(eu sunt din SV, aproape.este raul Suceava,siretul si cam atata).Sunt ape in care nu este invatat pestele cu asa ceva si mai patesti cate una de genu(langa tine sunt 5-6 oameni care stau si rad de tine,dar mai scot si peste pe cand noi...incercam sa-i dam de "cotlon"..dar stiii cum este un pescar adevarat persevereaza si nu se descurajeaza.Fiindca in comporatie cu ceilalti oamnei noi mergem din placere pe cand ei ii si auzi("am spart azi..50 kg de scobar,si il da la toate rudele si la toti politisti..este doar un simplu exemplu;asta e RO).Multa bafta si fir intins..De scule pot sa iti zic ca m-am uitat si pentru mine(cam 250 ron cred ca iesi)..acuma depinde de cati bani dispui,eu mi-am facut un plan asa modest:D..daca vrei linkuri posteaza aici ce si cum, si iti raspund si te ajut cat pot si imi sta in putinta.Dar deocamdata este iarna asa ca bagate la un rapitior >:) >:) la alt stil de pescuit. :-c ..Fir intins
am vazut si eu chestia asta la belis si as vrea sa te contrazic aia nu sunt pescari sunt braconieri vin la bescuit cu 5 kg de nada vin cu toata familia si duc acasa 60 pesti . imi place parerea ta despre RO

Avatar utilizator
lynear
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 01 Mar 2008, 16:27

Re: Fly Fishing

Mesaj de lynear » 05 Feb 2009, 22:41

Domnule Eduard, pot sa va spun micile mele opinii, cu privire la inceputul pescuitului la musca artificiala.
- fiind la inceput , ati putea incerca sa deprindeti secretul pescuitului cu musca artificiala in zona de deal- ses pe rauri mai marisoare unde diversitatea speciilor pe care le puteti captura este ridicata, exx clean, beldita, oblete, avat, mreana, chiar si scobar.
- clasa de bat accesibila pe care sa o folositi , dupa umila mea parere este 5, de lungimi de la 2.3-2.7m, fir plutitor dt, raportat la clasa batului, iar ca inaintas, pentru ca sunte ti la inceput o lungime care sa varieze de la 1.5-1.7m, se poate la inceput mai mic, dar dupa ce deprindeti miscarea corecta este indicat sa cresteti lungimea inaintasului pana la 2.5-3m, (sau mai bine catre lungimea batului).Ca inaintas puteti opta catre unul de la magazinele de specialitate model 4x-6x, pe care sa-l ajustati, sau sa va realizati singur inaintasul (astfel incat sa realizati conocitatea dorita, eventual sa l corectati ulterior la stilul d-voastra).
- v-am sugerat aceasta clasa de bat si fir pentru ca poate sa satisfaca cerintele pescuitului pe ape medii ca debit, permitand lansari pana in 15-17m, dar fara sa piarda din sensibilitatea mult dorita.
- cu toate ca , se spune ca exista pentru fiecare apa muste prinzatoare preferate, sunt si cateva modele care au succes, variind in functie de sezon . Calduros va recomand sa folositi pentru inceput udele, nu nimfe si nici uscate, pe care puteti sa le lasati in curent, sau sa le recuperati ritmatic sau nu, atacul survenind adeseori violent. folositi de exx. red tag, (o musca din pana de paun, cu coada rosie de matase si cu guler de cocos rosu)
- este mult mai greu de sesizat atacul pescuint din aval spre amonte, de aceea folositi la inceput pescuitul lansand oblic si spre aval.
- perseverati, cautai sa deprindeti de la bun inceput miscari cat mai corecte , e un pescuit curat si foarte spectaculos.
Cu stima, Lynear.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Fly Fishing

Mesaj de krammar » 13 Feb 2009, 21:44

pentru Dantes29:
uite aici lectii de lanseuri....aproximativ lectii....da' se vede binisor
http://www.midcurrent.com/video/clips/l ... isfly.aspx

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Fly Fishing

Mesaj de krammar » 22 Feb 2009, 00:05


Avatar utilizator
ShokTu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Aug 2008, 17:08
Contact:

Re: Fly Fishing

Mesaj de ShokTu » 25 Mai 2009, 12:32

krammar scrie:Eu pescuiesc la musca de prin 2002. Dar pana nu m-a invatat un "profesor" tehnica lanseului nu-mi iesia nicicum.
Sunt multe site-uri de profil. Poti sa cauti si vei gasii o multime de sfaturi scrise de profesionisti. Dar ca sa inveti lanseul din explicatii de pe internet eu cred ca este imposibil.
Eu nu as folosi cuvantul imposibil :D , mi'am achizitionat "scule" de musca acum 2 saptamani in 2 zile am invatat tehnica lanseului doar si doar de pe internet, deh nu am nici un prieten muscar :) ca idee am prins si peste deci imposibil nu este ;) iti trebuie doar multa vointa.
Mi'a luat cam mult sa invat tehnica lanseului deoarece batul este unul medium - fast si este mai greu decat cu unul foarte moale care te ajuta mai mult in timpul lanseului, dar incet, incet si cu vointa poti muta si muntii din loc :) ,
eu va urez fire in drill si de ce nu bucle stranse :)
This is the linux world, in the quiet nights you can hear the windows machines rebooting!

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Fly Fishing

Mesaj de krammar » 25 Mai 2009, 19:12

ShokTu scrie:
krammar scrie:Eu pescuiesc la musca de prin 2002. Dar pana nu m-a invatat un "profesor" tehnica lanseului nu-mi iesia nicicum.
Sunt multe site-uri de profil. Poti sa cauti si vei gasii o multime de sfaturi scrise de profesionisti. Dar ca sa inveti lanseul din explicatii de pe internet eu cred ca este imposibil.
Eu nu as folosi cuvantul imposibil :D , mi'am achizitionat "scule" de musca acum 2 saptamani in 2 zile am invatat tehnica lanseului doar si doar de pe internet, deh nu am nici un prieten muscar :) ca idee am prins si peste deci imposibil nu este ;) iti trebuie doar multa vointa.
Mi'a luat cam mult sa invat tehnica lanseului deoarece batul este unul medium - fast si este mai greu decat cu unul foarte moale care te ajuta mai mult in timpul lanseului, dar incet, incet si cu vointa poti muta si muntii din loc :) ,
eu va urez fire in drill si de ce nu bucle stranse :)

Bravo. Dai bataie!

Scrie răspuns

Înapoi la “Despre pescuitul la musca”