Balta Saraiu Jud. Constanta

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
maryusflopy
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 08 Mar 2008, 09:16

Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de maryusflopy » 23 Ian 2009, 15:42

Va salut prieteni pescari. Cum poate vi se intampla si voua pe timpul iernii, am stat si am analizat locurile in care am pescuit anul care a trecut, iar o balta care mi-a lasat amintiri placute este Saraiu.Se ajunge destul de usor, de la Harsova tineti drumul spre Tulcea si la aproxinativ 7-8 km este balta pe partea stanga a soselei.Nu are cum sa ramana neobservata deoarece este imensa.Taxa este chiar de bun simt luand in calcul distanta, 35 RON/24h.Eu sunt unul dintre pescarii pe care ii incanta mai mult un crap mare prins in salbaticie decat 30 de crapi prinsi intr-un lac unde aproape orice montura aruncata in apa loveste un peste in cap.In anul trecut am facut 8 iesiri pe acest lac iar rezultatele au fost multumitoare pentru mine: cteno intre 5 si 12 kg, crap romanesc galateam(cel rotund cocosat) iar pentru cei care cauta carasul nu aveti timp sa fumati o tigare.lacul este o provocare deoarece pescuitul este destul de difici.Multe agataturi, plantat la distante relativ mari 200-250m, raci flamanzi, locuri putine de pescuit insa daca ai reusit sa eviti toate acestea, captura unui crap eu cred ca nu doar pentru mine este o satisfactie.Peste eu cred ca are si mult mai mare dar eu inca nu stiu de el.nca o mentiune care ar trebui luata in seama, peste este majoritatea salbatic, de la mama natura si cu multi ani in spate.
Am creat acest topic deoarece sunt curios daca are cineva mai multe informatii recente de la Saraiu deoarece ultima mea iesire acolo o fost in luna august, cand era vorba sa se inceapa lucrari la digul baltii(singurul loc bun de pescuit).
Va multumesc pentru orice informatie.Fir intins in 2009.

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de Dan Andrei » 23 Ian 2009, 19:28

Am trecut prin toamna pe acolo (in drum spre Tulcea)si spre surprinderea mea nu era nici un pescar, nici macar pe dig iar in mijlocul balti erau mai multe barci cu ditamai navoadele(erau 2 echipaje cu doua navoade de cel putin 600-800 m)asa ca cred ca 2008 v-a vi un sezon care nu se va mai repeta vreo data.Mare pacat pt ca balta avea ceva crap mare,preponderent ten dar si romanesc.Dar nu este de mirare ca doar suntem in Romania :O :-q
Numai bine!

Avatar utilizator
sorin_cta
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 14 Feb 2008, 10:07

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de sorin_cta » 27 Ian 2009, 20:11

daca ai pune si ceva poze mai ca te cred..(chipurile)....dar tare frumos mai povestesti...miroase a reclama...am trecut de zeci de ori asta vara spre garliciu si nu am vazut nici urma de pescar..... =)) =)) =))

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de misu_sipanu » 27 Ian 2009, 20:20

IDEM cu ceilalti :D

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de misu_sipanu » 30 Ian 2009, 19:09

Marius,cred ca asa te cheama nu vreau sa te descurajez dar e slabuta balta.Daca vrei sa pescuiesti la crap in Constanta cauta ma si iti spun cite ceva despre toate baltile care merita :D

Avatar utilizator
saryi
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 22 Noi 2008, 16:57
Localitate: constanta
Contact:

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de saryi » 31 Ian 2009, 17:55

misu_sipanu scrie:Marius,cred ca asa te cheama nu vreau sa te descurajez dar e slabuta balta.Daca vrei sa pescuiesti la crap in Constanta cauta ma si iti spun cite ceva despre toate baltile care merita :D

spune aici "cu voce tare" care sunt acele balti si cateva din particularitatile lor....pentru noi incepatorii o informatie corecta este aur curat :D :D :D

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de misu_sipanu » 31 Ian 2009, 23:22

corbu 2,corbu rig, siutghiol,zarguzon,23august sint doar cateva unde am prins crap
:D :D :D corbu rig e balta de c&r cu reguli speciale :))

Avatar utilizator
maryusflopy
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 08 Mar 2008, 09:16

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de maryusflopy » 02 Feb 2009, 13:22

misu_sipanu scrie:corbu 2,corbu rig, siutghiol,zarguzon,23august sint doar cateva unde am prins crap
:D :D :D corbu rig e balta de c&r cu reguli speciale :))
Nu neg cele spuse de tine, dar pe mine unul nu ma incanta sa merg sute de kilometri pentru o balta, decat daca este o mare provocare.Balti bune de crap si in care poti oricand sa iti dobori un record sunt si langa Bucuresti.Cum am spus si mai sus, prefer sa prind un crap frumos intr-o balta pe care altii o cred nepromitatoare, decat undeva unde pestii cu GREUTATE se cunosc dupa nume.Asta nu inseamna ca nu pescuiesc la Tancabesti, Peris, Moara Vlasiei...as fi absurd sa neg asta.
Ati stat vreodata 2-3 zile pe o balta doar pentru ca simturile va spuneau ca acolo va veni monstrul? In momentul cand acesta a si venit, eu cred ca satisfactia este mult mai mare.Va rog corectati-ma daca gresec sau poate sunt eu mai nebun.

Si apropo de Garliciu, am fost acum cativa ani la o balta care era undeva in mijlocul campului, la vreo 8 km de la bac, unde am prins primul meu crap peste 15kg(un romanesc de 18,3kg).Atunci la vreme respestiva era o balta cred eu virgina din punctul de vedere al numarului de pescari care ajungeau acolo si a locurilor putine de pescuit care existau.Dupa cateva luni am fost inca o data si era plina de plase.Era o balta SALBATICA 100%, de ce sa nu aiba si plase doar traim in Romania unde pescuim de foame nu de placere.Pacat!

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de misu_sipanu » 03 Feb 2009, 16:48

ma refeream la utilizatorii site ului din CT :-??

Avatar utilizator
moniqw
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 20 Apr 2012, 17:25

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de moniqw » 20 Apr 2012, 17:37

Balta Saraiu este de fapt Lacul Hazarlac, si practic "balta" nu tine de localitatea Saraiu, este intre localitatile Garliciu si Ciobanu.
Voi nu folositi harta cand mergeti la pescuit?

Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de Rechin » 21 Apr 2012, 22:43

bine ca le-ai spus dupa 3 ani..saracii de ei si acum cautau balta aiurea daca nu ii luminai
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Avatar utilizator
pompierulpescar
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 17 Sep 2008, 17:13

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de pompierulpescar » 22 Apr 2012, 08:44

Sunt pescar de citiva zeci de ani si vreau sa va spun ca aceasta balta a fost si este cunoscuta sub numele , gresit dupa cum am aflat acum, de balta Saraiu.

Avatar utilizator
janes romanes
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 26 Ian 2010, 13:16

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de janes romanes » 09 Mai 2012, 14:12

fratilor vreau sa ma duc zilele astea pe acolo....ce parere aveti ???? ca de provocari nu ma plang...doar tenu e pestele meu preferat~!!!!! :D :D

Avatar utilizator
PesarulCibanu
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mai 2014, 18:36

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de PesarulCibanu » 03 Mai 2014, 19:01

Stimati Domni
balta se numeste Lac Hazarlac Ciobanu , aceasta balta nu afost pescuita niciodata industrial.In anul 2010 datorita inundatiilor lacul a pierdut o mare cantitate de peste de la 5 la 35kg , cantitatea de peste a fost imensa" vagoane" tot pestele era de Dunare si Cosas. Lacul a inceput sa fie repopulat , s-au introdus mari cantitati de puiet atat de Dunare, Crap cat si Cosas . In acest lac am fost de multe ori, au fost zile unde am prins peste 5,8,12,kg etc pe buc Cosas de 22 Kg , taxa este mica . este adevarat ca anii acestia nu a mai fost atat de mult peste dar, pot sa va spun ca anul trecut in toamna am pris cosas de 2 kg si crap de 9 kg cred ca de anul acesta se va pescui ca inainte . Anul trecut a fost o intrecere de pescuit unde discret au participat citiva pescari pot sa va spun ca s-a prins peste nu mult dar mare, a si rupt multe scule . Ne vedem anul acesta la balta , sper sa ma mai lase patronul .
Salutari de la Vasile din Bucuresti
Eu pesuiesc in aceasta balta de 20 de ani cu boabe de porumb din plastic si stau 3 -4 zile , veniti cu trofeie si punetile pe net , am sa pun si eu de pe aceasta bata din pestele pe acest an . Daca doriti va pun poze din anii trecuti. Eu sun pescar
rog daca pescuiti sa nu pescuiti cu hormoni acela nu mai este pescuit
multumesc
Vasile

Avatar utilizator
PesarulCibanu
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 03 Mai 2014, 18:36

Re: Balta Saraiu Jud. Constanta

Mesaj de PesarulCibanu » 03 Mai 2014, 19:15

corbu are peste din Ungaria nu va mai laudati cu peste crescut in bazine si dupa aceea prins la undita.Rog sa-mi spuneti unde mai gasiti peste "vinat"care a fost prins din habitatul lui.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”