Reteta Faina de Sange!!!

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DannyGDM
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 26 Aug 2012, 21:51

Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de DannyGDM » 28 Aug 2012, 11:20

Pune-ti pe o bucata de tabla sangele aproximativ jumate de cm grosime dupa care presarati putina sare deasupra. Lasati la soare sa se usuce bine, sangele o sa se intareasca si o sa devina casant. dupa care macinati si o sa obtineti faina de sange home made.

Astept pareri, critici:D
Fir intins!!! :D

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de Laurentiu » 28 Aug 2012, 14:11

Sange de la cine? De la mine sau de unde anume sange home made..?

Avatar utilizator
mariusd
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2010, 21:53

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de mariusd » 28 Aug 2012, 14:29

Laurentiu scrie:Sange de la cine? De la mine sau de unde anume sange home made..?
Ce-ti ramane de la sedintele de vodou.... :))

Avatar utilizator
robertpescar
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 02 Dec 2009, 04:41
Localitate: slobozia

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de robertpescar » 28 Aug 2012, 14:53

sange de taur???

Avatar utilizator
DannyGDM
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 26 Aug 2012, 21:51

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de DannyGDM » 28 Aug 2012, 14:58

eu am folosit sange de porc

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de Laurentiu » 28 Aug 2012, 15:48

Nu vreau sa fiu caustic, pare un topic serios, dar mai da-o in sange! :))
Decat sa faci experimente satanice cu sange de soarca si pipi de fata mare, mai bine cumperi faina de sange ca nu e o avere.

Avatar utilizator
DannyGDM
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 26 Aug 2012, 21:51

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de DannyGDM » 28 Aug 2012, 16:15

sa faceti misto e usor. un pescar adevarat isi prepara momelile nu le cumpara din magazin. ma rog le prepara pe cine duce capu restul le cumpara

Avatar utilizator
mariusd
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2010, 21:53

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de mariusd » 28 Aug 2012, 16:27

DannyGDM scrie:sa faceti misto e usor. un pescar adevarat isi prepara momelile nu le cumpara din magazin. ma rog le prepara pe cine duce capu restul le cumpara
Cu afirmatia asta te-ai desfiintat singur. Nici nu sti tu cati pescari foarte buni cunosc care nu-si fac singuri nadele.

Avatar utilizator
DannyGDM
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 26 Aug 2012, 21:51

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de DannyGDM » 28 Aug 2012, 16:33

sunt deacord cu tine dar macar cei care le cumpara din comert nu fac misto decei care si le preapara singuri. toata stima pt un pescar care isi preapara sau macar incearca sa isi prepare nada.

Avatar utilizator
DannyGDM
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 26 Aug 2012, 21:51

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de DannyGDM » 28 Aug 2012, 16:35

este o satisfatie mult mai mare sa vezi ca nada ta proprie a dat rezultate decat sa lauzi anumite firme ce produc nada

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de pharaoh » 28 Aug 2012, 16:48

Mi se pare ca vorbim despre un singur ingredient, nicidecum de vreo nada completa. Si nu stiu daca merita efortul. E ca si cum mi-as produce singur boabele de piper sau imi fac cultura de porumb in curte ca sa-mi produc singur malaiul, ca sa fiu pescar si sa am satisfactie mai mare cand prind ceva. Cred ca exagerezi un pic ;).
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de AlinBina » 10 Sep 2012, 14:46

daca ai de unde sa-ti procuri subansamble de nada, sunt convins ca, cele naturale/bio/etc, pot da un randament mai bun decat tot ce exista pe piata la ora actuala, cu exceptia sa fie folosite pe o apa salbatica, exclus varianta balti,lacuri private in care se baga peste de "crescatorie" , el tinzand sa consume sau sa-i fie familiara mancarea ce i-a fost data in "copilarie/adolescenta" pana sa fie adus in balta respectiva , apoi sa se mearga pe baza de zvonistica si sa manance numai nada "cu care s-a prins acu 2 saptamani"......si asa ajungem ca pe o anumita balta sa mearga "x nada", pentru detalii vezi experimentul lui PAVLOV cu cainele....cred ca la asta se ajunge....


Cu stima si respect....
"Iubitor de pescuit si bere"

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de florian serban » 10 Sep 2012, 16:57

DannyGDM scrie:Pune-ti pe o bucata de tabla sangele aproximativ jumate de cm grosime dupa care presarati putina sare deasupra. Lasati la soare sa se usuce bine, sangele o sa se intareasca si o sa devina casant. dupa care macinati si o sa obtineti faina de sange home made.

Astept pareri, critici:D
Fir intins!!! :D
Lasand la o parte glumele rautacioase a colegilor de pe forum, nu are rost sa te complici sa iti faci singur faina de sange,pentru fabricarea ei tehnologia este mult mai complexa decat uscarea sangelui si macinarea lui,si pe de alta parte nici nu este foarte scumpa ca sa merite efortul.

Avatar utilizator
AlinBina
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 05 Apr 2012, 13:10

Re: Reteta Faina de Sange!!!

Mesaj de AlinBina » 18 Sep 2012, 16:16

florian serban scrie:
DannyGDM scrie:Pune-ti pe o bucata de tabla sangele aproximativ jumate de cm grosime dupa care presarati putina sare deasupra. Lasati la soare sa se usuce bine, sangele o sa se intareasca si o sa devina casant. dupa care macinati si o sa obtineti faina de sange home made.

Astept pareri, critici:D
Fir intins!!! :D
Lasand la o parte glumele rautacioase a colegilor de pe forum, nu are rost sa te complici sa iti faci singur faina de sange,pentru fabricarea ei tehnologia este mult mai complexa decat uscarea sangelui si macinarea lui,si pe de alta parte nici nu este foarte scumpa ca sa merite efortul.
ai dreptate, tehnologia de fabricare e mult mai complexa, evident din cauza cantitatii de materie procesata si produsele derivate ce se obtin din procesare prin descompunere si izolare, dar sunt convins de plusurile pe care poate sa le aduca, in pescuit, aceasta faina de sange homemade daca este folosita si "calculata" corespunzator........tinem cont de un lucru foarte simplu, in orice procesare complexa se pierd foarte multe
"Iubitor de pescuit si bere"

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”