cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 16 Sep 2012, 17:58

Si cum la multe stele menu-ul cuprinde si alte "fructe de apa", am zis sa incercam si alte feluri de mancare. Am inceput cu broastele ... daaa, broastele supranumite si "pui de balta". Gustoase si pline de proteine, ca doar consuma numai muste :)) . E doar un miez de lucru pana le prinzi si pana le dai jos "pantalonii".
Apoi scoici ... numai ca a trebuit se ne angajam om. Stiti cum suntem noi ardelenii ... pana sa ne aplecam si sa punem mana pe ea ... scoica tzushti in adancul Dunarii. :))
Seara, la un pahar de palinca, am zis ca ar trebui sa incercam si niste serpi, ca doar mananca broaste. :D Insa am renuntat, deoarece a fost un an prost pentru serpi ... nu prea s-au facut. :))
Tot la capitolul delicatese mai pot adauga si niste platici pe care ni le-a afumat tanti Maria, dupa cum numai ea stie s-o faca.
Fişiere ataşate
"marfa" in galantar
"marfa" in galantar
"marfa" in plasa
"marfa" in plasa
jos pantalonasii
jos pantalonasii
ne-a ajutat si Dan ...un pic de lucru, dar merita
ne-a ajutat si Dan ...un pic de lucru, dar merita
la pielea goala
la pielea goala
resturi tehnologice
resturi tehnologice
carnita de scoici
carnita de scoici
la tava, peste si pui de balta ... ca se impaca impreuna
la tava, peste si pui de balta ... ca se impaca impreuna
mmm ... au fost deliciosi puii de balta
mmm ... au fost deliciosi puii de balta
au fost cinci platici ... doua mari si trei mai mici.
au fost cinci platici ... doua mari si trei mai mici.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de timer » 17 Sep 2012, 18:50

" Sa fie de vina lenea, ignoranta, prostia ... ? "
Pai, sa zicem, toate trele!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de timer » 17 Sep 2012, 18:52

sorin1362 scrie:Oare de ce merg eu an de an in Delta Dunarii ? Oare de ce bat noua sute de kilometri ? Oare cat peste ar trebui sa car acasa ca sa ies in profit ? Naaaa ... ultima intrebare nu-si are locul aici.
Delta inseamna pentru mine, in primul rand, o "evadare" din rutina cotidiana, o fuga de stresul care-mi macina fiinta psihica, ceva care ma face, ca la revenirea acasa, sa par asemeni unui copil care invata sa umble in picioare.
Si la intoarcerea acasa toti sa puna aceeasi stupida intrebare : "Ei, cum a fost ... cat peste ... ?" Le raspund in doi peri, dar in sufletul meu doar eu stiu ce momente am trait acolo, intre un rasarit oniric si un apus de poveste ... Mai povestim despre acest interval, care-mi pare foarte comprimat temporal.
Ai dreptate, la asa frumusete, intrebarile nu isi au rostu'..Sau ma insel eu...

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 18 Sep 2012, 00:17

timer scrie:...Sau ma insel eu...
Chiar deloc ...
....................
Intre doua episoade, m-am gandit sa bag un "advertising", realizat chiar in minunata oaza.
Chestia e ca si cel care ramane fara tigari poate sa ucida :))
Fişiere ataşate
Smoke camel, but be careful, smoking can kill even a camel
Smoke camel, but be careful, smoking can kill even a camel
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 18 Sep 2012, 02:41

Nu mi-am dat seama si nu am sa inteleg niciodata de ce toate furtunile din delta incep seara, atunci cand ar trebui sa stai linistit la o bere, langa un foc, iar apoi sa te pregatesti de somn. Asa s-a intamplat si anul asta. Stateam cu Iany langa betele mele, cand observ o miscare nebuloasa pe cerul lu' mamasha ... Dupa experienta pe care o aveam, deja stiam ce urmeaza. Ii zic lu' Iany : "Hai repede la adapost, ca in cinci minute e pe noi !" Si asa a si fost ... intai cu vant, apoi cu vant si ploaie torentiala, apoi iar doar vant pana in seara urmatoare. Ma tot uitam in sus si ma rugam ca sa nu cada peste noi ceva creanga uscata de prin varfurile copacilor.
Am apucat sa filmez putin la inceput, dar apoi ... tine baiete adapostul in picioare. Nu stiu la ce ora din noapte am adormit, dupa ce vantul o lasase mai moale.
Si, dupa cum spuneam, daca n-ai prins o furtuna ... inseamna ca n-ai fost in Delta Dunarii. :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 19 Sep 2012, 02:39

Tot povesteam de tanti Maria, care ne afuma cate un peste, ne dadea cate un ou sau o sticla de lapte ... ori o branzica de vaca, poate un pepene. De dimineata buna si pana tarziu, la apus, tanti Maria era intr-o miscare permanenta. Oare de unde atata energie ?
Dar mai bine s-o vedem pe tanti Maria :
Fişiere ataşate
intram pe portita
intram pe portita
parcurgem o alee inflorata
parcurgem o alee inflorata
si o gasim pe tanti Maria ...
si o gasim pe tanti Maria ...
... mereu robotind cate ceva
... mereu robotind cate ceva
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 20 Sep 2012, 01:52

Intr-o seara am fost invitat de prietenii Traian si Georgeta la o ciorba de peste, la micul domeniu amenajat pentru primirea oaspetilor, aflat cam la o sutacincizeci de metri, daca mergeai pe poteca. Daca o luai de nebun prin tufe, apai era cam la o suta de metri.
N-am ratat ocazia sa fac niste poze ... insa nu de alea cu indivizi sorbind din ciorba sau ciocnind pahare.
Fişiere ataşate
poarta e deschisa ... deci sa intram
poarta e deschisa ... deci sa intram
imediat dupa poarta e fantana, unde poti pastra ceva la rece
imediat dupa poarta e fantana, unde poti pastra ceva la rece
casa de oaspeti dinspre intrare
casa de oaspeti dinspre intrare
casa de oaspeti din partea opusa
casa de oaspeti din partea opusa
hmmm ... smochinele inca nu erau coapte
hmmm ... smochinele inca nu erau coapte
spiridusul tanti Maria era acolo
spiridusul tanti Maria era acolo
Giovanni facea focul
Giovanni facea focul
ciorba e aproape gata
ciorba e aproape gata
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 21 Sep 2012, 03:08

Dupa cum bine se stie, cel mai bun si dezinteresat financiar prieten al omului este cainele. Este suficient sa-i arunci cateva resturi ce raman de la masa si gata, ai ramas cu el pe cap. Insa daca patrupedul e instruit pe linie de paza, atunci poti fi fericit ca ai ramas cu el pe cap. La fel am fost si eu cand, an de an, paza ne-a fost asigurata zi si noapte, mai intai de Max, apoi de Labus. Cand am ajuns, ma asteptam ca unul din ei sa ne intampine ... dar n-a fost sa fie, deoarece amandoi au plecat asta iarna spre raiul cainilor ... O mare mahnire m-a cuprins cand am aflat ...
Dar, cum cineva se gandeste la toate, ca sa-mi risipeasca mahnirea, a trimis doua fetitze ... Ei, nu va ganditi la prostii ... erau doua patrupede. :D Doua catele, mama si fiica, aveau sa preia sarcinile regretatilor Max si Labus.
Fişiere ataşate
regretatul MAX
regretatul MAX
regretatul LABUS
regretatul LABUS
fetitzele vigilente
fetitzele vigilente
daca era liniste ... la odihna
daca era liniste ... la odihna
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 21 Sep 2012, 15:28

Hai Sorine draga ca trebe sa plec azi maine in Delta si pierd din poze in ritmul asta :D
...........

Da' sa vezi ca eu o sa pun doar cate o poza /zi! >:)

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 21 Sep 2012, 21:35

Cand pleci Zamfi ?
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 22 Sep 2012, 00:55

zamfi scrie:Hai Sorine draga ca trebe sa plec azi maine in Delta si pierd din poze in ritmul asta :D
...........

Da' sa vezi ca eu o sa pun doar cate o poza /zi! >:)
=))
Ei las', ca le vezi dupa ce te reantorci acasa. :))
Da' Aline, care ti-e tinta anul asta ? Tot pe Sfantu', ori te incumeti pe Chilia ? Da, da, da ... stiu, vei spune : "N-ai ghicit, pe Sulina :P "
PS : Pai mai amana plecarea, ca pana in decembrie inchei si eu cu pozele. Numai asa vei avea sansa sa dai la o copca in Delta Dunarii ... linistit. =)) ... la dandineta =))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 22 Sep 2012, 03:04

In Delta Dunarii sunt multe frumuseti pe langa care treci fara sa bagi de seama. Delta nu inseamna doar peste, pasari si nuferi. Pot sa spun ca fiecare moment al zilei isi are farmecul lui : dimineata cand vezi rasaritul soarelui sau cand nu-l vezi din cauza cetzii, ciorile care croncane enervant pe la amiaza, apusul de soare ... ce sa mai zic, miile de insecte care tzaraie noaptea si te imbie la somn, stand langa un foc bine incropit si sorbind un paharel de ceva ... ;) Apoi mai vezi o planta cu flori, un arbore rupt de furtuna, o iasca, si te miri ce mai poti vedea ... Insa, in majoritatea cazurilor, mintea ne e dusa cu ... pluta sau cu blinker-ul, si nu observam micile detalii ce ne inconjoara sau pe care le calcam cu cizma ca niste ignoranti.
Fişiere ataşate
focul arde in ceatza diminetii
focul arde in ceatza diminetii
se risipeste ceatza pe Dunare
se risipeste ceatza pe Dunare
tabara dimineata
tabara dimineata
bonsai-ul naturii
bonsai-ul naturii
focul arde nonstop
focul arde nonstop
ah ... ciorile
ah ... ciorile
parca le aud si acum : crrrrra ... crrrrra ...
parca le aud si acum : crrrrra ... crrrrra ...
niste mici si insignifiante floricele
niste mici si insignifiante floricele
a fost o furtuna grozava ...
a fost o furtuna grozava ...
... noroc ca nu am mers mai repede cu trei saptamani
... noroc ca nu am mers mai repede cu trei saptamani
gutuiul de langa noi
gutuiul de langa noi
unul moare ... altul se naste
unul moare ... altul se naste
calul de pe tabla de sah a deltei
calul de pe tabla de sah a deltei
galben intens
galben intens
iasca
iasca
apusul de poveste
apusul de poveste
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 22 Sep 2012, 19:32

Suflet de artist ...


Pai vreau sa plec undeva prin 15 octombrie ,in functie de ce fac in 5-7 octombrie cand am o intalnire de pescuit cu niste colegi de pe un alt forum. O sa dau doar dupa rapitori! Preponderent la spinning dar probabil si la peste viu .Specia vizata:salaul! Apoi restul. Sigur nu merg pe Chilia .Probabil Sfantu sau Sulina. Inca mai este timp sa ma decid ...

Pana atunci mai spal ochii cu pozele lui Sorin **==

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 23 Sep 2012, 04:02

Cine este Dan ? Pai, in primul rand, este prietenul meu bun. Da' bun, bun ... sau bun rau, cum ar zice unii. :)) Pai daca venea unshpe' kilometri o data la doua zile ca sa ne aduca cele necesare sau doar sa ne intalnim, sa povestim, sa ne simtim bine, sa radem, sa bem o palinca si o bere, chiar sa stam pana dimineata impreuna, ... asta spune cam tot.
Inca nu am vazut un om sa manance atata si sa nu puna pe el. Dar pentru Dan e explicabil, deoareca e tot timpul in miscare, e "omul electron".
Intr-o zi ma suna si imi zice : "Hai, ca vin deseara si raman peste noapte". Era in Tulcea cu ceva probleme. Ajunge acasa spre seara, ia ceva merinde, zdup in barca si soseste ... Cam o jumatate de ora n-am avut cu cine povesti, pana nu s-a alimentat temeinic. :)) Apoi atmosfera a revenit la presiunea normala, am tras o bere, am povestit, am ras, ne-am simtit bine ...
Poate ca multi se intreaba de ce merg an de an pana acolo. Poate ca multi cred ca acolo unde merg eu e raiul crapilor. Poate ca e, poate ca nu. Cert este ca merg la Chilia Veche deoarece acolo am prieteni, ... da' buni, buni, ... buni rau cum ar zice unii ...
Fişiere ataşate
papa ...
papa ...
... si iar papa ...
... si iar papa ...
... si tot papa ...
... si tot papa ...
in sfarsit un zambet ... apoi o bere
in sfarsit un zambet ... apoi o bere
"hai, lasa-ma sa dorm"
"hai, lasa-ma sa dorm"
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 23 Sep 2012, 13:52

Mda, e clar ...Asta e boala grea in delta, e un sindrom imunodobandit dupa cateva sedinte :D Uite tot de aia merg si eu la Murighiol,sa ma intalnesc ,printre altele, cu prieteni! Prietenul meu Nicu din Murighiol (l-am mai recomandat eu pe aici parca) m-a sunat de vreo 10 zile sa-mi spuna sa merg odata! Zic vin Nicule sa bem un pahar de vin de Aiud. Cica "Lasa mah vinul ca-l bem ,hai sa mergem sa te duc la un pescuit ,la o plimbare cu barca..." Poftim ! Da-i nota! :D

Ps: nu pun nici o poza Sorine! :))

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”