Sfat achizitie lansete crap !

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Thomas Cristian
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 04 Oct 2012, 17:32

Sfat achizitie lansete crap !

Mesaj de Thomas Cristian » 04 Oct 2012, 18:10

Va salut cu respect colegi pescari ! Am inceput acest topic pentru a ma ajuta cu sfaturi din propria dvs experienta, pentru achizitionarea unor noi lansete de crap.
Cerintele mele ar fi lansete de crap de 3.90, inel de plecare de diametru 50, 3,5 lb , din 2 tronsoane bineinteles, si un pret maxim zic eu 500-550 lei / buc .
Doresc sa pot arunca la distanta, folosesc de cele mai multe ori naditor, dar si plumbi inline de 115 120g, plus saculeti.
Ca mulineta voi folosi Shimano Medium Baitrunner XTA 2012, probabil cu un fir de 0.25 , nu m-am hotarat inca nici la fir.
Ca modele eu am imprumutat un MTX 14 de 3.90, sunt ok parerea mea, il respect pe DL Mitranescu, dar sincer nu m-au facut sa-mi cumpar un set pana acum. As vrea sa le ai incerc poate.
La ce m-am gandit eu : Hakuyo MTX 14, Maver Genesis 3,90 si Sonik sk3 tot 3.90 .
Mentionez ca le voi achizitiona in aceasta iarna deci timp de teste,ar fi, dar sincer nici un magazin nu mi-a oferit vreo lanseta pt 2 3 aruncari intr-o parcare ca sa le testez in aruncari.
Multumesc antipicat !

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Sfat achizitie lansete crap !

Mesaj de REMUSGL » 09 Oct 2012, 14:13

Salut,

Daca esti un tip SOLID si crezi ca poti incarca o lanseta la maxim cu plumb de 110 gr si momitor cu saculet pe masura eu zic ca MTX14 este lanseta pe care o cauti. Nu vrei regreta.

Si pentru zvonurile ca lanseta se moaie dupa nu stiu cate aruncari ... sau dupa nu stiu cat timp ... eu am facut un test zic eu foarte relevant:

Primele 3 MTX14 pe care le-am cumparat au fost cu inel de plecare de 40 si au fost achizitionate in Martie 2011. De atunci lansetele au fost folosite LA MAXIM. Cand am inteles cat de importanta este aruncarea si precizia care se capata NUMAI prin antrenament, am fost, in parcursul a unui an de zile, numai la antrenament (aruncat cu plumb 110gr) de peste 30 de ori si asta lasand la o parte cate zeci de partide de pescui fac eu pe an. Baltile frecventate de mine sunt la 4, 5 si respectiv 10 km de Galati si cele 8 concursuri la care am pescuit cu ele si au fost iarasi folosite in conditii extreme LANSETELE NU SI-AU SCHIMBAT PROPIETATILE. O alta dovada reprezinta si concursul de casting Hakuyo casting cup unde eu am folosit lanseta personala la fiecare din aruncari (lanseta cu inel de 40) si am reusit cea mai buna aruncare de 173 m.

Testul facut de mine:

Lanseta MTX14 Inel de plecare de 40 din martie 2011 vs Lanseta de 3 saptamani cu inel de plecare 50 mm. Cu fiecare dintre cele doua lansete am facut 8-12 aruncari cu fir de 0.40 si fir de 0.20 cu aceeasi tamburi si cu mulinete identice (BBRLC). Prima data am aruncat cu inel de 50 mm apoi am fixat pe clips una dintre cele mai bune aruncari, apoi sa arunc cu lanseta de inel de 40 pana la clips.

Lanseta cu inel de 40 arunca cu firul de 0.40 mai putin de la 2 pana la maxim 4 m, iar la firul de 0.20 lanseurile au fost identice si chiar am reusit sa dau mai bine cu lanseta cu inel de plecare de 40 mm.

Concluziile:
Partea cu inelul de plecare de 0.50 te ajuta numai cand pescuiesti cu fir gros si in conditiile in care aruncarea s-a facut cu plumb gol. Este mai mult o chestie de marketing asta este parerea mea. Urmatoarele teste vor fi de greutatea mulinetei. Synex 655a vs BBRLC. Apoi marimea tamburului BBRLC vs TD600 vs Synex 655a vs Synex 660n

Stima si sper sa alegi lansetele care iti multumeasca cererile.

Avatar utilizator
Thomas Cristian
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 04 Oct 2012, 17:32

Re: Sfat achizitie lansete crap !

Mesaj de Thomas Cristian » 09 Oct 2012, 20:51

Ce sa mai zic.. Multumesc pt mesajul mai mult decat complet.
Chiar astazi, am fost la dl Dan si am luat un mtx 14 si dupa am fost la un amic sa facem niste aruncari cu o mulineta okuma synex.
Am fost foarte placut surprins cand am aruncat de vreo 7 8 ori, pt sa inserase si nu mai vedeam nimic :))
Concluziile mele ar fi ca am aruncat cel putin 140 150 m cu plumb de 110. Sincer mi a fost frica sa o fortez prea mult pt nu mai dadusem niciodata cu lansete de 390. Maine ma duc la MV2 si stau cel putin cateva ore sa arunc cu ea.. Sigur nu o sa ma dezamageasca decat poate tehnica mea slaba :)) :noob:

Avatar utilizator
Thomas Cristian
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 04 Oct 2012, 17:32

Re: Sfat achizitie lansete crap !

Mesaj de Thomas Cristian » 09 Oct 2012, 21:00

Precizez ca e prima oara cand am dat cu mtx 14, precedentele erau mtx 12 .. Nu stiam pana acum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”