pescuitul stiucii la musca

esox lucius

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iovys
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 26 Dec 2008, 14:37
Localitate: Zalau

pescuitul stiucii la musca

Mesaj de iovys » 26 Dec 2008, 15:05

Avand in vedere ca am gasit foarte putine informatii despre acest tip de pescuit la stiuca, va rog sa postati cunostintele d-voastra in legatura cu echipamentul, tipuri de muste si tehnicile necesare.Vreau sa incerc aceasta metoda de pescuit deoarece in zona in care pescuiesc sunt anumite locuri cu stiuca, dar nu se poate pescui prin alta metoda decat cu pestisor viu la pluta(metoda pe care nu o practic) datorita vegetatiei care acopera aproape in totalitae balta

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: pescuitul stiucii la musca

Mesaj de Qnyx » 26 Dec 2008, 18:48

Pai ar fi bine ca sa completezi si locatia in profilul tau ca sa stim cam pe unde pescuiesti.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: pescuitul stiucii la musca

Mesaj de mihai001 » 27 Dec 2008, 17:26

Eu nu am incercat nici o data asa ceva dar am un coleg de servici care pescuieste asa la stiuca si am incercat sa scot ceva de la el in privinta asta.Ca bete el recomanda bete de clasa 7-9 cu o lungime intre 2,70 si 3 m si un fir clasa 6-8 WF plutitor pentru ca dupa cum am inteles vrei sa pescuiesti in baltii cu multa buruiana.Ca fir trebuie sa iei fluocarbon intre 0,30 si 0,40 si un forfac de stiuca cu o lungime 20-30 cm.Ca muste poti folosi tot felul de streamere cu cirlige de marimea 1-4/0.Pun si o poza care mi-a trimiso el sa vezi cam cum arata streamerele.
C-am asa ceva foloseste el la stiuca.
C-am asa ceva foloseste el la stiuca.
008aa_hecht.jpg (21.49 KiB) Vizualizat de 6428 ori

Avatar utilizator
iovys
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 26 Dec 2008, 14:37
Localitate: Zalau

Re: pescuitul stiucii la musca

Mesaj de iovys » 28 Dec 2008, 15:30

Pescuiesc in judetul Salaj si sunt cateva balti formate pe vechiul curs al Somesului in care as vrea sa incerc aceasta metoda

Avatar utilizator
iovys
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 26 Dec 2008, 14:37
Localitate: Zalau

Re: pescuitul stiucii la musca

Mesaj de iovys » 28 Dec 2008, 19:44

mihai001 scrie:Eu nu am incercat nici o data asa ceva dar am un coleg de servici care pescuieste asa la stiuca si am incercat sa scot ceva de la el in privinta asta.Ca bete el recomanda bete de clasa 7-9 cu o lungime intre 2,70 si 3 m si un fir clasa 6-8 WF plutitor pentru ca dupa cum am inteles vrei sa pescuiesti in baltii cu multa buruiana.Ca fir trebuie sa iei fluocarbon intre 0,30 si 0,40 si un forfac de stiuca cu o lungime 20-30 cm.Ca muste poti folosi tot felul de streamere cu cirlige de marimea 1-4/0.Pun si o poza care mi-a trimiso el sa vezi cam cum arata streamerele.
008aa_hecht.jpg
Multumesc pentru sfaturi. Astept si alte informatii de la cei cunoscatori.

Avatar utilizator
cosma
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 23 Ian 2009, 15:40

Re: pescuitul stiucii la musca

Mesaj de cosma » 05 Feb 2009, 02:29

iovys,sunt cumva beltile de la jibou? daca da eu am dat cu x-rap walk 13 si skitter pop si am prins in 2 ore 7 buc. intre 1,2 kg si 2,7 kg,asta fiind anul trecut,dar am auzit ca sa cam braconat in iarna asta batai D.... sai bata,dar asta eeeeeeeeee traim in Romania...Dar tu trebuie sa-ti incerci norocul .asa ca FIR INTINS.

Avatar utilizator
iovys
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 26 Dec 2008, 14:37
Localitate: Zalau

Re: pescuitul stiucii la musca

Mesaj de iovys » 14 Feb 2009, 12:57

Asa am auzit si eu. Sper sa mai fi ramas ceva totusi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la stiuca”