Strune la Twistere

table, plastice si lemne

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Strune la Twistere

Mesaj de roby » 01 Feb 2009, 21:55

Am o mare nedumerire pentru ca folosesc destul de mult twisterele si mi sa intimplat sa pierd pesti pentru ca nu am avut struna. Intrebarea mea este daca folositi strune la twistere . Eu nu am folosit pentru ca m-am gindit ca ii srica jocul si la fel si la voblere dar la voblere am mai folosit dar intrebarea este pentru twistere.
Fir Intins!!!
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Strune la Twistere

Mesaj de old_radu » 01 Feb 2009, 23:28

@ roby...

E clar ca la voblere mici ,struna,fie aceasta si foarte fina,modifica evolutia voblerului.
La twistere armate cu jiguri mai grele ,nu are cum sa-i strice "dansul",asa ca baga linistit struna.
Mai ales daca sti ca in zona s-ar putea sa-si faca "numarul"...dansa. :D

Fir intins ! ...tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Strune la Twistere

Mesaj de mini_mic » 02 Feb 2009, 11:32

Am dat si eu cu struna....blah mai bine imi taie stiuca firu decat dau cu struna. Ii strica evolutia mai ales pe jig uri usoare cum a spus si radu. Daca ai noroc poti intepa in asa fel incat sa nu poata taia; de ex am dat cu o lingura fara struna si am luat vreo 5 marlite ( pana la urma am pierdut lingura dar din cauza ca a retezat stiuca ci pt ca am agatat eu lingura ). Un alt tip a luat in fata mea o stiuca de vreo 5 kg la twister fara struna iar la pr meu i-a taiat instant :D. Soarta acum :P

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Strune la Twistere

Mesaj de Driscu Radu » 03 Feb 2009, 22:32

Radu mai exista o mica varianta acum pot sa-ti spun ca mi-a fost de folos dar la stiuci pana in 3 kg si anume am legat twisterul de un antirasucitor legat de un textil fuzionat pe post de struna, si nu mi sa intamplat sa pierd stiuca repet totusi stiuca pana in 3 kg mai mare nu stiu daca tine acest sistem.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Strune la Twistere

Mesaj de old_radu » 04 Feb 2009, 21:45

@ Tizule ( Radu)...
Nu contest ca se poate si fara struna,dar daca vrei neaparat fara rateuri,eu sugerez si recomand struna. :D
In rest...
Fir intins ! ...tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
Robert Gheta
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 08 Ian 2009, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strune la Twistere

Mesaj de Robert Gheta » 05 Feb 2009, 00:53

Daca folosesti struna numarul capturilor va scade, insa atunci cand ai o trasatura, sansele sa scoti pestele vor fi mai mari.
Peste sa fie!

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Strune la Twistere

Mesaj de roby » 05 Feb 2009, 21:14

Eu am folosit aceeasi metoda ca domnul Driscu Radu dar cineva mi-a zis ca nu este de folos.
Acuma nu stiu ca nu am folosit . Dar acum cand am citit ce a scris domnul Radu ,am prins incredere in aceasta metoda si am sa incerc.
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Strune la Twistere

Mesaj de mircea13 » 05 Feb 2009, 21:55

Nu folosi strune care se gasesc in comert deoarece sunt mai groase si mai tepene. Fa rost de o coarda de vioara cu nota mi care este subtire si rezistente si din ea fa -ti singur o struna de cel putin 2o-25cm.Fiind mai lunga influenteaza mai putin evolutia twisterului.Foloseste agrafe si varteje cat mai mici sau numai agrafe simple. :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lingurite, voblere, twistere, shaduri”