Mi-am facut balta in curte!!!

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
clcdaniel
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 18 Dec 2008, 09:07

Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de clcdaniel » 29 Ian 2009, 19:34

Mai fratilor am o problema,poate ma puteti ajuta cu un sfat:m-am pus si am sapat o groapa in gradina de 3/4m,adancime 1,7m cu gandul sa cresc niste carasei.Zis si facut,ma gandeam cum sa o umplu:am zis ca in iarna cu ce o mai ploua,in primavara o sa ne dea drumul la pompa gasesc eu apa.Venira ploile prin noiembrie si-mi umplura balta,dar atunci nenorocire:incepura sa se surupe malurile.CUM SA FAC SA-L CONSOLIDEZ?Bani de beton nu am,ca la cat intra acolo,e jale.Singura solutie viabila la care m-am gandit e asta:fac niste pari mai grosi pe care ii bat pe marginea gropii,in interior,la o distanta de 0,5m,unul de altul si impletesc printre ei crengi de salcie.Fac treaba asta de jos pana sus si pe langa impletitura mea,o sa infig,de jur imprejur,dupa gardut,crengi de salcie,care prind radacini usor si ma gandesc ca poate se consolideaza.Ce ziceti,aveti o alta idee??! :-??

PS.-acum am si un avantaj:daca tot sau surupat malurile,nu-mi ramane decat sa scot pamantul si mi se mareste balta fara prea multa munca :D !!!

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de Alexandru » 29 Ian 2009, 19:54

E foarte bine cum te-ai gandit, numai ca tu avant o balta mica si linistita, eu as spune sa fie le distanta de 1m un par de altul.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de Coleman » 29 Ian 2009, 20:02

Din cate stiu eu nu este suficient sa faci o groapa si sa o umpli cu apa ,eu stiu ca e nevoie de niste izvoare subterane sau ceva de genul asta.La faza cu malurile care se surpa cred ca niste pomisori te vor ajuta ,dar cel mai bine vb cu patronul balti OLTENITEI DN4 KM6 el a facut 2 bazine exact la fel ca tine si probabil ca iti poate spune exact cum sta treaba cu ''balta'' ta.Orcum eu zic ca e mult de studiat in aceasta privinta dar si rezultatele vor fi pe masura.

P.S.Dupa ce o vei popula sa vezi ce or sa sara vecini gardul la braconat cu plasele :))
Ultima oară modificat 29 Ian 2009, 20:04 de către Coleman, modificat 1 dată în total.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
clcdaniel
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 18 Dec 2008, 09:07

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de clcdaniel » 29 Ian 2009, 20:02

Alexandru scrie:E foarte bine cum te-ai gandit, numai ca tu avant o balta mica si linistita, eu as spune sa fie le distanta de 1m un par de altul.
Numai sa nu se surupe in continuare!!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de doru » 29 Ian 2009, 21:03

Daca ai facut peretii gropii drepti, se surpa in continuare,mai ales daca solul este nisipos.Fara o panza freatica buna,cu debit de apa spre satisfacator,nu ai sanse de reusita.Pe timpul verii ,apa se supra-incalzeste si devine o cloaca.Planteaza pe maluri salcii sau rachita, sa lege solul si fa peretii in trepte,consolidati cu ceva pietre,pari infipti,sau plasa de sarma.Cu un an inainte de a popula,dupa ca apa este stabilizata,populeaza cu plante de apa,pt .un habitat cat mai aproape de adevar.
ATENTIE,urmareste daca solul pastreaza apa si nu seaca ,daca apa scade mai repede decat se acumuleaza ,risti ca dupa ce bagi ceva pesti sa -i gasesti uscati la soare.

Avatar utilizator
clcdaniel
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 18 Dec 2008, 09:07

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de clcdaniel » 29 Ian 2009, 21:14

Solul nu este nisipos,este un pamant galben care crapa,iar apa freatica este pe la 3 m adancime,o sa umplu de la pompa.
In orice caz,am vazut ca apa sta,nu stiu cum o fi vara?!?O sa-i fac maine o poza si o s-o pun aici!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de doru » 29 Ian 2009, 21:44

Daca poti ,sapa pana dai de apa freatica si rezolvi multe din probleme,este esential sa ai izvor sigur, ca pe timpul verii ,la 40 de grade si pamant crapat nu te vad bine.

Avatar utilizator
augustyn
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 27 Sep 2008, 08:19

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de augustyn » 01 Feb 2009, 10:52

incearca sa nu bagi apa direct asa cum este. cauta mai intii o prelata impermeabila acoperi toata suprafata incercind sa o mulezi pe suprafata si fai o evacuare pe surplus la ce nivel doresti ca sa poti sa o racordezi la sistemul de canalizare si ptr recircularea apei ia o pompa submersibila :)
si ca material de informatie intra pe youtube si la cautare scrii (pond) si te mai inspiri de acolo
succes :)

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de costelino » 01 Feb 2009, 13:29

Batrane marinar,uite cum sta treaba:
Sa incepem cu baza,adica peretii.Incearca, bineinteles daca mai ai spatiu disponibil,sa faci peretii nu la 90 de grade,ci la minim 135.Este fundamental acest lucru.Dupa asta nu vei mai avea probleme cu surpatul.Treaba cu bete si alte accesorii naturale este foarte buna,foloseste-te de ele sa creezi ceva cat mai natural.
Acum sa vedem ce facem cu transformarea "lacului" intr-un habitat al pestilor si broastelor testoase(incearca).
Pe piata se gasesc la un pret accesibil niste motoare care poate fi un sistem de oxigenare al apei,plus anumite plante care mentin apa la parametrii supravietuirii pestilor.Nu uita foarte important,dupa ce ai umplut bazinul sa arunci 3-4 roabe de nisip cu pietris intr-un mod uniform.Important este sa bagi 2-3 ciortani,nu mai mult pentru ca spatiul respectiv nu le permite supravietuirea.Ei curata,sunt gunoierii baltii.
Cat despre caldura nu-ti face probleme ca la adancimea care o ai iti asigura o temperatura atat cat au ei nevoie.Ciprinidele sunt rezistente la temperaturi mai mari.Plus ca odata cu oxigenarea apei cat si de la caldura se mai evapora din apa.Daca completezi se refac conditiile optime.
Incearca sa sadesti si un pom langa pentru a avea si putina umbra sau inventeaza ceva pentru ca ei vor cauta un adapost.
Daca te-am putut ajuta cu ceva,ma bucur.
Da-mi de veste cand ai reusit.

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de jila pitis » 05 Feb 2009, 23:39

si eu am facut ceva asemanator dar pe mine ma ajuta solul este mai mult lut asa huma tare nu se surpa
fundul l-am acoperit cu folie sa nu se scuga apa iar peste folie am pus nisip cu pietris amestecat.am bagat in toamna tot carasul pe care l-am avut si vad ca au supravietuit bine peste iarna.nu stiam ca este bine sa bagi si vreo doi ciortani ca ei sunt gunoieri baltii.gunoieri stiam ca sunt tenii dar o sa incerc.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de toader nicolae » 27 Feb 2009, 01:26

Nu vreau sa va tai avantul,dar cred ca apa dintr-o balta trebuie sa fie recirculata(de aia se schimba apa in acvariu)altfel apa o sa se strice in timp daca nu este inlocuita constant cu apa proaspata.P.S Nu trageti in pianist,este doar o parere.

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de dragan claudiu » 01 Mar 2009, 13:14

am un priete n care sa facut balta in gradina si ce a facut ca sa aiba apa si sa nu trebuiasca sa bage el apa si dupa un timp sa inceapa sa puta a mortaciune: a sapat groapa si pentru a nu se surpa a inpletid un gard din nuiele de salcie si alun mai groase pe care la infipt in pamint si asa e si acum arat frumos si pamintul nu se surpa. cu apa ce a facut intr-un colt al groapei a forat citiva metri pina a dat de apa cind a dat de a bagat un tub si peste tub a pus o plasa, trebuie sa ai si unde sai faci deversorul ca sa lasi sa curga continu apa. asta-i tot.

Avatar utilizator
mirand
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 02 Apr 2016, 16:33

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de mirand » 02 Apr 2016, 16:45

doru scrie:Daca ai facut peretii gropii drepti, se surpa in continuare,mai ales daca solul este nisipos.Fara o panza freatica buna,cu debit de apa spre satisfacator,nu ai sanse de reusita.Pe timpul verii ,apa se supra-incalzeste si devine o cloaca.Planteaza pe maluri salcii sau rachita, sa lege solul si fa peretii in trepte,consolidati cu ceva pietre,pari infipti,sau plasa de sarma.Cu un an inainte de a popula,dupa ca apa este stabilizata,populeaza cu plante de apa,pt .un habitat cat mai aproape de adevar.
ATENTIE,urmareste daca solul pastreaza apa si nu seaca ,daca apa scade mai repede decat se acumuleaza ,risti ca dupa ce bagi ceva pesti sa -i gasesti uscati la soare.
Daca mai sunteti activ pe aici , imi puteti explica cum sa consolidez malul iazului cu plasa de sarma si tarusi....o pun simplu legata de tarusi sau necesita si piatra sau alte materiale..??? Multumesc!

Trimis de pe al meu A5_Quad folosind Tapatalk

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mi-am facut balta in curte!!!

Mesaj de florentiniuga » 14 Apr 2016, 16:52

Exista o membrana (geomembrana EPDM), pentru izolarea intregului bazin sau se poate folosi doar pentru consolidarea malurilor si se pune de jur-imprejur mulata pe mal. In fata ei se pune un rand de pari mai subtiri pe care se impleteste rachita (sau plasa) iar in fata acestui gard se bat pari mai grosi si mai rari, care sa-l fixeze. Apoi se completeaza marginea de sus cu pamant si s-a rezolvat. Asa s-a facut la Floarea Popestiului (foto) dar nu stiu ce material au folosit. Acum, dupa aproape doi ani, arata perfect.
Amenajare3.JPG
Amenajare2.JPG
Amenajare1.JPG
Ideala ar fi izolarea intregului bazin cam asa:
Amenajare sectiune.jpg
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”