Sfat pentru un incepator.

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gherry
senior
senior
Mesaje: 191
Membru din: 24 Ian 2011, 22:30

Sfat pentru un incepator.

Mesaj de gherry » 02 Sep 2011, 16:32

Salutare tuturor, Cu vreo doua luni in urma un prieten mi-a recomandat o baltuta salbatica pentru pescuit la caras. Din cate am auzit si m-am mai informat balta respectiva a fost facuta de cineva pe vremea lui Ceausescu si pe urma abandonata. Tot din auzite mi sa spus ca in urma cu 4 ani ar fi fost recoltata si nu a mai ramas peste deloc in ea.

Dupa toate informatiile astea am fost acolo la pescuit si am dat numai la caras la pluta, la fel pescuiau si restul. De cate ori am fost ( vreo patru in total) nu am vazut pe nimeni sa pescuiasca altfel decat la pluta la carasei si am mers pe ideea ca chiar a fost recoltata si nu este altceva decat caras.

Intr-o zi stand acolo cu un prieten iaca sare chiar in fata noastra o ditamai bucata de Cteno, negru ca pamantul, cel putin 3-4kg exact din buruieni. Dupa forma arata suta la suta Cteno dar mai tarziu mi-au spus niste baieti ca au mai vazut cum ieseau cu gurile la suprafata cate 7 - 8 bucati si asta ma face sa cred ca ar putea fi Fitofag.

Balta fiind salbatica nu a fost deloc ingrijita si este inconjurata pe toate malurile de 5 - 6m de buruiana, iarba submersa. Pestele sarea chiar in mijlocul buruienii la 3-4 m de malul opus unde nu era nimeni si aproape de coada baltii unde este trestie buruiana multa. Am uitat sa mentionez ca balta este formata dintr-un dig facut pe o vale.

Acuma... chestia e ca eu nu stiu cum sa abordez pestele asta, nu stiu ce montura as putea folosii find plin de buruiana si pe margini si probabil ca si in mijloc. M-am gandit sa folosesc ceva montura intre ape ca sa nu arunc in buruiana si astept degeaba sa traga. La o lanseta penntru Cteno si la una pentru Fitofag.. sau daca tot este Cteno atat de mare probabil ca ar trebuii sa fie si crap romansesc sau Caras, nu?

Cei care stiu mai bine pescuitul la Cteno ii rog sa-mi dea si mie un sfat cum sa procedez in situatia data ! Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de mircea62 » 02 Sep 2011, 17:16

"Cteno negru ca pamantul"???? @-)
Era novac!

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de georgemarian » 02 Sep 2011, 19:42

Eu anul trecut am fost la o balta salbatica fara plata sa prind caras,am ajuns la 6 dimineata si prin balta plina de buruieni sarea ceva,cand m-am uitat mai atent erau niste ciortani,cum aveam doua lansete la mine imediat am intrat in apa vreo 30 m am facut loc ca nu aveam de buruieni,am aruncat niste boabe ce aveam ratacite prin trusa am asteptat o ora si am inceput sa arunc cele doua lansete pe care le aveam la mine,aveam montura cu trei carlige micute pt caras,si m-am gandit cel mai bine sa le arunc pe pufuleti galbeni ca aia pluteau deasupra buruienilor care erau pe fund....o ora nu le-am scos din apa,nu le-am mai dat inportanta imi vedeam de undita mea,cand vad ca una din lansete nu mai avea stare pe suporti,am sarit repede si am intepat,va spun ca am stat 15 min sa il scot,cand l-am vazut nu imi venea sa cred ce putea sa fie in balta aia(unde am dat apa nu avea mai mult de 120 cm)l-am scos cu greu,cand l-am cantarit 6 kg cum spui tu,erau negru si suplu.A fost foarte frumos sa il scot cu carligele alea drilul a fost si mai placut!Incearca si tu!

Avatar utilizator
gherry
senior
senior
Mesaje: 191
Membru din: 24 Ian 2011, 22:30

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de gherry » 02 Sep 2011, 19:59

De obicei crapii de pe o balta salbatica au o culoare mai inchisa sau in functie de fundul apei si altele.. uite aici un cteno prins pe balta Vintului de un prieten :

http://povestipescaresti.ro/comunitate/ ... descriere/

In poza poate nu se vede chiar asa de bine dar crede-ma ca era negru .

La o montura cu pop-up sau ceva pufarine m-am gandit si eu dar nu stiu daca ar merge pentru ca buruiana de pe fund are cel putin o jumatate de metru..

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de georgemarian » 02 Sep 2011, 20:02

gherry scrie:De obicei crapii de pe o balta salbatica au o culoare mai inchisa sau in functie de fundul apei si altele.. uite aici un cteno prins pe balta Vintului de un prieten :

http://povestipescaresti.ro/comunitate/ ... descriere/

In poza poate nu se vede chiar asa de bine dar crede-ma ca era negru .

La o montura cu pop-up sau ceva pufarine m-am gandit si eu dar nu stiu daca ar merge pentru ca buruiana de pe fund are cel putin o jumatate de metru..
Parerea mea din ce am invatat si eu,iti trebui un forfat mai lung,si incearca sa pui boabe artificiale unul galben si unul rosu,eu am decat asa am avut rezultate pe o balta salbatica...

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de georgemarian » 02 Sep 2011, 20:07

Apropo foarte frumosi pesti,asa ceva mai rar,adevarati salbatici =D>

Avatar utilizator
gherry
senior
senior
Mesaje: 191
Membru din: 24 Ian 2011, 22:30

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de gherry » 02 Sep 2011, 20:19

Sunt frumosi si sper sa prind si eu unul macar pe jumatate .. cat despre montura cred ca o sa incerc una cu un forfah destul de lung si ceva pufarine, boabe de porumb cu pop-up, ceva care sa ridice momeala cat mai sus de fund.
Oare are rost sa nadesc cu ceva?

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de georgemarian » 02 Sep 2011, 20:32

Nu stiu ce sa zic...daca ai doua locuri s-au te mai duci cu cineva poti incerca sa nadesti tu si la el sa nu nadesti,s-au invers,si vezi care metoda functioneaza.

Avatar utilizator
gherry
senior
senior
Mesaje: 191
Membru din: 24 Ian 2011, 22:30

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de gherry » 04 Sep 2011, 19:13

Astazi am fost dinou pe balta.. era un cuplu cu cortul de vreo trei zile, dupa spusele lor nu au prins nimic punctabil in astea trei zile destat, numai Caras. Pe la ora 10 iaca o vad pe doamna cum striga disperata dpa sot tinand batul care era incovoiat la mai mult de 90 de grade, l-a adus pana pe la jumatatea baltii unde pestele a facut o lumanare de toata frumusetea si a rupt firul.. A intrat la boaba de porumb intr-un loc nadit cu o seara inainte tot cu porumb.

Data viitoare cand o sa merg voi incerca o montura pentru Amur cu 5 ace si cu plumbul inainte, pe ace voi pune boabe de porumb si pufarine si ma gandesc ca oare ar fi bine sa adaug si un saculet solubil cu boabe de porumb? pentru ca nu am barca sa nadesc si sa plantez intr-un anume loc.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de georgemarian » 04 Sep 2011, 21:17

gherry scrie:Astazi am fost dinou pe balta.. era un cuplu cu cortul de vreo trei zile, dupa spusele lor nu au prins nimic punctabil in astea trei zile destat, numai Caras. Pe la ora 10 iaca o vad pe doamna cum striga disperata dpa sot tinand batul care era incovoiat la mai mult de 90 de grade, l-a adus pana pe la jumatatea baltii unde pestele a facut o lumanare de toata frumusetea si a rupt firul.. A intrat la boaba de porumb intr-un loc nadit cu o seara inainte tot cu porumb.

Data viitoare cand o sa merg voi incerca o montura pentru Amur cu 5 ace si cu plumbul inainte, pe ace voi pune boabe de porumb si pufarine si ma gandesc ca oare ar fi bine sa adaug si un saculet solubil cu boabe de porumb? pentru ca nu am barca sa nadesc si sa plantez intr-un anume loc.
5 ace?cum sa dai cu 5 carlige si sa pui si saculet?!nu merge asa ceva,dai normal cu un carlig,baga 4 lansete doua cu momitor si pe momitor pune ceva spartura de porumb cu niste ttx ,si pe celelante doua dai cu saculet si vezi....Incearca pe porumb uscat si mai pune un pop-up intre boabe,si baga si niste plastice cum ti-am mai zis,la mine pe balti salbatice a functionat.

Avatar utilizator
gherry
senior
senior
Mesaje: 191
Membru din: 24 Ian 2011, 22:30

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de gherry » 05 Sep 2011, 07:44

Am incercat cu momitor dar nu merge deloc pentru ca in unele locuri e iarba si de o jumatate de metru pe fundul apei si momitorul fiind mai greu intra in buruiana de abia il mai scot afara. Trebuie facuta montura cu plumbul in fata si doua trei ace incepand de la 50 cm de plumb, plumbul intra la fund si acele se asaza deasupra pe iarba. La saculet m-am gandit eu pentru ca trebuie lansat destul de departe si nu pot nadii locul de pe mal iar barca nu am. Oricum data viitoare o sa incerc mai multe variante si cu saculet dar nu pe montura cu mai multe ace ci pe o montura cu unul singur unde o sa pun boaba pe firul de par cu ceva popup..

Avatar utilizator
cotini
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 18 Apr 2012, 18:56

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de cotini » 18 Apr 2012, 21:01

stie cineva daca se prinde peste pe siret atunci cand este mare si tulbure

Avatar utilizator
cotini
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 18 Apr 2012, 18:56

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de cotini » 18 Apr 2012, 21:02

si ce peste as putea sa prind si la ce momeli

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de Alex ps » 19 Apr 2012, 18:30

gherry Imi recomanzi si mie balta aia salbatica .....Pe unde te duci tu mai exact la pescuit .

Avatar utilizator
gherry
senior
senior
Mesaje: 191
Membru din: 24 Ian 2011, 22:30

Re: Sfat pentru un incepator.

Mesaj de gherry » 18 Noi 2012, 16:52

Iti recomand cu placere balta dar din pacate e cam departe de tine.. Eu sunt din Alba. Intre timp am mai fost pe acolo la Carasei si iarba a impanzit mai mult de jumatate din suprafata baltii. Nu mare mi-a fost mirarea cand am vazut iara bucatile de cateva kg bune cum sareau exact unde era buruiana mai mare si cum e foarte densa nici macar nu lasau valuri dupa saritura. Este un loc evectiv inaccesibil cu orice s-ar incerca.. A intrat un batran in apa cu o grebla ca sa traga buruiana sa faca un loc de pescuit si zicea ca sunt doua randuri de iarba dinasta, unul e la suprafata si pe urma este un gol de vreun metru si pe funt alta buruiana plus namol foarte gros.. deci imposibil.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”