crap neprins

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

crap neprins

Mesaj de danipa » 18 Feb 2009, 21:00

Domnilor! spuneti-mi va rog cu ce sa mai dau dupa crapii din cipru daca cineva a fost pe aici si a pescuit.nu vrea sun nici o forma sa manance.Lacurile sunt reci tare si adanci de cca. 20m,sunt intra-adevar unele zile cand prind cativa ciortani alte zile in care nu prind nimic si restul zilelor sunt...

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: crap neprins

Mesaj de Dan Andrei » 18 Feb 2009, 22:05

danipa scrie:Domnilor! spuneti-mi va rog cu ce sa mai dau dupa crapii din cipru daca cineva a fost pe aici si a pescuit.nu vrea sun nici o forma sa manance.Lacurile sunt reci tare si adanci de cca. 20m,sunt intra-adevar unele zile cand prind cativa ciortani alte zile in care nu prind nimic si restul zilelor sunt...
Salut.Pe 24 august vin pt doua saptamani in Cipru si poate reusesc eu sa te ajut :)
Numai bine!

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: crap neprins

Mesaj de iulian petre » 18 Feb 2009, 22:21

am fost de multe ori in Cipru dar nu am vazut niciodata balti.(poate in zona de munte sau partea turca ) oricum cand am intrat in magazinele de pescuit am observat ca la ei parca a stat timpul in loc (legat de scule de pescuit).

Totusi am observat la o agentie de acolo de turism ca faceau niste excursii undeva la un lac cu crap si anul asta o sa-l incerc dar cu bile romanesti :D

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: crap neprins

Mesaj de danipa » 19 Feb 2009, 17:25

:)) sunt o multime de balti in cipru iulian petre !
mda... cu sculele e adevarat am auzit ca ar exista un mag in agia napa cu shimano dar nu am ajuns pe acolo.
si pentru dan andrei...uite asta e nr meu de tel 0035/990.106.95 daca esti hotarat mai vb si pe messenger! tunad4

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: crap neprins

Mesaj de danipa » 03 Mai 2009, 15:03

Va salut din nou dragii mei prieteni,cu mahnire in suflet vb d-lui gigi !
sunt tot in cipru si nu am reusit sa fac mare lucru ba kiar am sa va las putin socati de ceea ce mi s-a intamplat weekend-ul acesta pe una din baltile ciprioate.
am stat de vineri pana duminica pe balta,am nadit cu boilies de la berkley cu aroma de miere si mai multe...a mai fost un pr cu mine care a dat la mamaliga insa fara succes,poate ca o sa radeti si nu o sa ma credeti daca va spun ce am prins in aceasta partida...SOMN la boaba de porumb aromata,la mamaliga si la boilies;la numar au fost numai 2 si mici dar nu asta ma intereseaza ci faptul ca a tras la boilies si la tot ce v-am zis sunt socat,balta veke de 30 de ani cu densitate de crap f mare ajungand si la 16 kg si nu a pus gura.
astazi de dim a venit un nene georgian si ne-a cam dezvaluit cateva din secretele crapului cipriot,pe care le mai auzisem dar am luat-o in ras.aici este tocmai invers crapul mananca mancarea somnnului si somnul mancarea crapului(nu evb si de ficat si...)dupa cum va spuneam am auzit din mai multe parti ca acest peste mananca trofee.trofee-ul este sub forma de malai sau sub forma de pelete care se foloseste in general la pescuitul marin(are miros si gust de sange),dar din pacate rusii l-au invat pe asa ceva si au facut si care fac ravagii in pescuit,incepand de la braconat si pana la pescuit de finete.
acest trofee se face cu apa si miez de paine si va deveni hrana irezistibila pt crap,pe care am tot incercat sa o afluu de-a lungul celor 7-8 luni cat am eu in cipru !
rugamintea mea cea mai mare este urmatoarea:spuneti-mi doi parerea sau eu stiu ce credeti ca as putea face excluzand varianta cu trofee-ul,aici se gasesc si boilies-uri de toate felurile si bait-uri si pop-up-uri si arome si de toate !
ce sa fac?

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: crap neprins

Mesaj de danipa » 04 Mai 2009, 20:46

nu se mai pescuieste la crap?

Avatar utilizator
ionut222
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 14 Oct 2008, 20:52

Re: crap neprins

Mesaj de ionut222 » 22 Sep 2009, 19:18

Buna seara as dorii sa stiu si eu o balta in cipru plec peste o saptamina in orasul nicosia daca stie cineva o balta in apropire va mul

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: crap neprins

Mesaj de danipa » 09 Apr 2010, 19:11

pai daca mai esti in cipru contacteaza-ma sa stam de vb

Avatar utilizator
aleexxey
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 02 Feb 2010, 12:20

Re: crap neprins

Mesaj de aleexxey » 22 Noi 2012, 17:30

Salut,eu locuiesc in Limassol de 7 ani...Am ajuns la baraj la Couris din greseala si atat mi-a fost,toate weekendurile le petreceam pe balta..In legatura cu "trofee" intradevar este o faina de culoare inchisa cu miros de sange,am pescuit si eu facand bile,dar de acum doi ani mai precis din 2010 am inceput pe fir de par cu boaba de porumb..Cel mai important este sa cunosti lacul,praguri,zone cu vegetatie,etc.In 2009 acest lac a secat pana aproape de baraj si inspiratia mea a fost sa fac fotografii in toate zonele ale lacului...Lacul are o densitate mare de peste crap,salau,somn,bass,secretul este sa sondezi inainte si sa te feresti de adancime mare,momesti si o sa ai satisfactii,intra pe you tube la "pescuit crap de cipru"sau "familia lu peste"si o sa te convingi..


Cu respect si fir intins

Avatar utilizator
danipa
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 16 Feb 2009, 17:20
Localitate: romania
Contact:

Re: crap neprins

Mesaj de danipa » 26 Noi 2012, 18:19

e bn gogule lasa ca mai inveti usor usor !

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”