Pescuit pe Conacu la salau

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Pescuit pe Conacu la salau

Mesaj de darthfather » 06 Dec 2012, 19:01

Salut ! Am facut doua partide interesante de spinning la Conacu.Toata lumea dadea la imbucatura sau la pestisor viu,nimai eu la caucioace(jeliboane).Din cele aflate ulterior nimeni nu prinsese nimic.Ca loc de pescuit am ales ,de la baraca paznicilor aprox.600 m.Practic am arat fundul baltii pana in ora 12.00.Rezultat 5 salai intre 800 gr si 2 kg.Dupa ora 12.30 nici un atac.Asta a fost prima partida,a doua s-a petrecut cam tot la fel.Aceeasi zona ,aceeasi culoare de jelibon (verde )mai multe atacuri ,mai multi scapati,doar patru salai prinsi.Atacurile majoritatea au fost in mal.Amfolosit jiguri de 8gr si neaparat o pluta culisanta pe fir.Pentru alte detalii va astept pe mesagerie.Fire intinse!!!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe Conacu la salau

Mesaj de Laurentiu » 06 Dec 2012, 20:01

Care mai? Aia de crap? Ca m-as mira sa aiba salau in acvariul de stiuca...
Spune si tu tarife si regulamente....

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit pe Conacu la salau

Mesaj de sdaniel » 07 Dec 2012, 12:54

darthfather scrie:Salut ! Am facut doua partide interesante de spinning la Conacu.Toata lumea dadea la imbucatura sau la pestisor viu,nimai eu la caucioace(jeliboane).Din cele aflate ulterior nimeni nu prinsese nimic.Ca loc de pescuit am ales ,de la baraca paznicilor aprox.600 m.Practic am arat fundul baltii pana in ora 12.00.Rezultat 5 salai intre 800 gr si 2 kg.Dupa ora 12.30 nici un atac.Asta a fost prima partida,a doua s-a petrecut cam tot la fel.Aceeasi zona ,aceeasi culoare de jelibon (verde )mai multe atacuri ,mai multi scapati,doar patru salai prinsi.Atacurile majoritatea au fost in mal.Amfolosit jiguri de 8gr si neaparat o pluta culisanta pe fir.Pentru alte detalii va astept pe mesagerie.Fire intinse!!!
Salut , poti sa-mi explici care este rolul plutei culisante la pescuitul la jig ?
Dan Serban

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Pescuit pe Conacu la salau

Mesaj de darthfather » 07 Dec 2012, 17:20

Salut!Pluta de care i-ti vorbesc e folosita pt ca sa nu se agate.Zona unde pescuiesc este o fosta livada(asta spun satenii)deci lanseul si agatatura.Pluta este de marimea unei nuci atat cat sa imprime jigului o miscare imersa parabolica (hai ca v-am spart cu exprimarea)stiut fiind faptul ca salaul ataca jigul mai ales pe cadere.

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: Pescuit pe Conacu la salau

Mesaj de cai99 » 07 Dec 2012, 19:03

Pluta respectiva se numeste BOMBETA ;)

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Pescuit pe Conacu la salau

Mesaj de darthfather » 07 Dec 2012, 19:23

Eschiuzmii n-am stiut .Cu siguranta la aceasta balta este destul de necesara.Este culisanta pe fir fara stopper,nu este avantajoasa la lanseuri lungi sau jiguri foarte usoare,dar oricum nu este nevoiesa arunci departe.Intr-una din zile venisera doi spinneri cu barca,si dadeau fara pluta,Cred ca pe la ora 9.00 au plecat ca ramasesera fara jeliboane.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe Conacu la salau

Mesaj de Laurentiu » 08 Dec 2012, 20:34

si pan' la urma n-ai zis care din ele, taxe, regulament...cat despre pluta aia, mai bine dadeai la offset si gata.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuit pe Conacu la salau

Mesaj de pharaoh » 08 Dec 2012, 20:39

Laurentiu, e vorba de balta Conacu din jud. Constanta. Vezi aici
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe Conacu la salau

Mesaj de Laurentiu » 08 Dec 2012, 22:09

Eu am crezut ca vb de balta Conacu din jud Giurgiu...:( De fapt ii zice la Conac, dar din viteza am asociat-o cu Conacu...
Greseala mea..
Mersi oricum.

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Pescuit pe Conacu la salau

Mesaj de darthfather » 09 Dec 2012, 10:00

Multumesc admin Pharaoh !

Avatar utilizator
bypp
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 03 Ian 2010, 13:43
Localitate: Navodari

Re: Pescuit pe Conacu la salau

Mesaj de bypp » 06 Mar 2014, 20:31

Salutare!

Ce stiti de balta Conacu-Negresti? Ce se mai aude, zvonurii?

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”