Upgrade lansete crap.

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de Laurentiu » 18 Dec 2012, 14:03

osc1or scrie: dar mi se pare o suma destul de mare pt lansete...
Aaa..si spuneau mai multi pe aici, cei care chiar se pricep, lanseta conteaza mai mult decat mulineta, deci nu ar trebui sa te limitezi tocmai la ea.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de osc1or » 18 Dec 2012, 17:15

wow!! 81 de partide :)
81 de partide cred ca prind in 5 ani abia...
eu am numarat anul asta 17 partide dintre care 6 de 24 ore si restul de 12 ore...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de REMUSGL » 18 Dec 2012, 18:54

81 de partide = 81 de zile

Ori esti patron ... ori nu muncesti :D

Din cele 30 de zile de concediu de anul asta ... 20 le-am luat ptr pescuit (Concursuri), posibil sa am si eu in jur de 50 de zile pe balta anul asta si doar una la salau, restul la crap. Din mai pana in octombrie cam 2-3-4 weekenduri pe luna am fost la pescuit ...

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de Laurentiu » 18 Dec 2012, 21:01

Tu, George, si altii care stau pe malul Dunarii, va consider niste privilegiati si chiar va invidiez sa aveti apa in curtea voastra si fara taxa, numai in baza unui permis. E adevarat ca braconierii au distrus aproape tot, dar tot nu se compara cu garlele care sunt in jurul capitalei pe o distanta de 100 km. Ori au peste si te calci pe bataturi, ori n-au dar tot te calci, cel putin in weekend.
Plus cheltuielile care le aveti sunt mult reduse fata de noi, unde un pescuit de 12 ore ne costa minim 120 lei.

Avatar utilizator
Marian Tomescu
senior
senior
Mesaje: 202
Membru din: 24 Iun 2012, 13:50
Localitate: Brasov

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de Marian Tomescu » 20 Dec 2012, 21:15

I don't need GOOGLE, my wife knows everything!

Avatar utilizator
Marian Tomescu
senior
senior
Mesaje: 202
Membru din: 24 Iun 2012, 13:50
Localitate: Brasov

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de Marian Tomescu » 20 Dec 2012, 21:16

te incadrezi in pret si sunt impecabile...
salve!
I don't need GOOGLE, my wife knows everything!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de osc1or » 20 Dec 2012, 21:18

M-am gandit sa te contactez pe PM pt detalii dar in nici un caz nu vreau sa le iau fara sa le vad iar la Bv nu prea am drum...
Ca idee, cu naditor cam cat reusesti sa arunci cu genesisul??
Si... de ce le vinzi?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de bradlly » 21 Dec 2012, 01:07

Exact aceeasi problema o aveam si eu anu trecut, exact in perioada asta a anului. Daca cauti o sa gasesti un topic lansat de mine de genul MTX12 sau 14 versus Maver genesis Extreme. O sa gasesti diferite pareri. Eu unul am ales MTX 14 dupa ce anu trecut am trecut pe la TF si m-am jucat putin cu genesisus...., mi-a placut ca finisaje...mai mult mi-a placut Daiwa Windcast...daaaar bani erau si pt mine in acea perioada o problema. Nu regret nici o clipa alegerea facuta. Vad ca vrei sa lansezi destul de mult cu momitoare..ca idee si eu am 1,87 si 135 de kg si pe Magura 9 la ponton 31 unde in zona este cea mai lata portiune de balta, aprox. 125-130 m, am reusit sa parchez un momitor pe malul celalalt.

Daca urmaresti sa mergi si pe balti late unde sa stai 24,48 ore, balti fara o populatie excesiva de crap iti trebuie un bat de " forta " cu actine rapida, pentru lanseuri lungi si neaparat un fir de 0,25 maxim 0,28...daca ai vaporas sa plantezi merge si unul de 3 lb fara probleme cu actiune semirapida sau chiar parabolica...parerea mea :).

Daca targetul tau este MV2, Magura, Greaca, Peris, Solacolu unde clar trebuie sa ajungi in malul celalalt si vrei cantitate cu momitor si plastice, eu unul a-si opta pentru Mtx, in conditiile in care am avut si 2 buc de Daiwa Ryukon fostul Dragonier care frate alea sunt pari nu gluma...dai cu ele ( mai bine decaT MTX 14 ...asa mi sa parut mie), sunt subtiri, finisaje belea dar...mi-au trecut de 3 ori plumbii pe langa cap din mal...si am zis gata.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de osc1or » 21 Dec 2012, 11:18

Nu pescuiesc cu vaporas. Pescuiesc exclusiv din mana.
De obicei merg pe balti gen MV2, M9, Pleasa. Pe solacolu am fost foarte des mai ales la inceputul anului, dar nu mai merg pt ca s-a cam rarit pestele, pe peris nu am fost niciodata, dar in 2013 sigur o voi incerca iar pe Greaca... nu mai calc.
Nu imi permit sa tin 2 randuri de lansete, un set pt lanseuri lungi si un set pt ciortani de 2 kg...
Cum lansetele care sunt si placute in drill si puternice gen Force Master sau nu mai stiu ce alte lansete nu mi le permit momentan, prefer sa aleg o lanseta care sa imi satisfaca cerinta nr. 1 (adica sa lansez mult) in detrimentul placerii drilului incadrandu-ma in bugetul meu de 1000 lei.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de bradlly » 22 Dec 2012, 22:12

Nu ma intelege gresit, eu nu ti-am recomandat 2 seturi de lansete, eu vroiam sa stiu in principal cam ce ai de gand sa faci la anul...pe unde vrei sa pescuiesti si ce stil. Dp meu dv ai 2 variante la banii astia Hakuyo sau Baracuda. Spor la cumparaturi.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de bradlly » 22 Dec 2012, 22:19

a 3-a varianta care acum mi-am dat seama este K-Karp Adamant XTC 3,9 m, 3,5 lb

http://issuu.com/k-karp_gb/docs/kkprodu ... mode=embed
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de osc1or » 22 Dec 2012, 22:20

Mda...
Dupa zeci de pagini citite pe net despre aceasta tema ramane la MTX 12 sau 14, Maver Genesis Extreme, sau Baracuda Competiotion toate in varianta 3,90m.
Pt ca suntem inca in decembrie, nu ma voi grabi cu achizitiile decat in cazul in care apare vreo super oferta pe undeva pt lansetele sh.
Sunt in discutii avansate pt niste MTX 12 cu cineva de pe forum, dar pana nu le vad personal (pt ca omul este din provincie) nu le iau.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
tyty bulgaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 104
Membru din: 13 Oct 2012, 22:06

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de tyty bulgaru » 23 Dec 2012, 18:50

salut ,am vazut ca inclini spre mtx 12 sau mtx 14 ,daca te intereseaza am eu un set de 4 mtx 12 cumparate anul trecut de la dan mitranescu , cred ca au maxsim 15 esiri de placere pe balta mv2 , arata cum leam luat au fost tinute doar in husa , daca vrei sa le vezi sati faci o ideie le poti vedea oriunde in sec 5 sau zona berceni le vand ca in martie plec la munca in belgia si stau 2 ani acolo daca te intereseaza nr meu 0766258066. salut cu mult respect :-c **==


Avatar utilizator
ionut72
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 31 Dec 2012, 14:51

Re: Upgrade lansete crap.

Mesaj de ionut72 » 31 Dec 2012, 15:16

Opinia mea, ca pescar de placere (pescuiesc pe MV, Magura, Pleasa, Peris etc.): strict pentru pescuitul de placere si asa 1000 de lei este o suma destul de mare pentru 4 lansete. Eu pescuiesc cu pokee tournament crap 3,90 2 buc, 3,5 lbs (in realitate are mai putin) si e super o.k. (m-a costat 120 de lei bucata). Pe "Moara" lansezi, fara probleme, pe malul celalat (110-120 m). Asa ca, in acest caz, al pescuitul de placere, ti-as recomanda lansetele astea sau, maxim, FL strategist, 3, 90 m, 2 buc. 3,75 lbs cu actiune semirapida (le gasesti la maxim 200 de lei sau si mai jos la o reducere de iarna).

Daca vrei sa faci pasul la "pescuitul de competitie" (atentie, nu e usor, numai cu vointa nu faci prea multi "purici", costurile sunt destul de mari si ma refer aici inclusiv si la cele nemonetare, adica la "nervi"!) socoteala se schimba putin si, in opinia mea, cea mai buna varianta e Bracuda Competition (by Baboieru), desi merge si cea "netunata - 3902" (obligatoriu 3,90 m), 3,75 lbs, (cea de 4 lb e totusi prea "par"). Parerea mea e ca, pentru concursuri, n-are rost sa iei lansete SH (decat daca il cunosti foarte bine pe cel de la care le actizitionezi).

Toate cele bune!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”