intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
edi_curiosul
membru activ
membru activ
Mesaje: 85
Membru din: 13 Feb 2008, 01:22

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de edi_curiosul » 14 Apr 2011, 19:56

DeltA scrie:Dupa vre-o 3 ani de vasnica folosinta vreau sa-mi desfac Sert-urile Run tek 9005 .....da m-am blocat la demontarea franei baitrunerului (automat...nici capacul nu l-am deschis:D) .Ma poate ajuta cineva????? (mulinetele sant tractoare ,nu altceva, da' simt eu ca e timpul sa le curat ...)
nu fi egoist, da-mi si mie una, o fac bec, o postez si ai si "manual" de cum arata la interior (:|

fara schema nu pot da nici un raspuns

Avatar utilizator
DeltA
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 22 Noi 2007, 16:10

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de DeltA » 15 Apr 2011, 16:31

Pai cum facem???Serios....am intrat un pic si pe site-ul muliNETe si daca o desfaci/pozezi, sigur o sa fie de folos si altor pescari...tipul asta de mulinete e destul de raspandit.Eu sant din Ploiesti si cu draga inima pun una la dispozitie pt scoala...Astept indrumari....daca esti din Bucuresti gasim rapid o solutie...

Avatar utilizator
edi_curiosul
membru activ
membru activ
Mesaje: 85
Membru din: 13 Feb 2008, 01:22

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de edi_curiosul » 09 Mai 2011, 10:58

DeltA scrie:Pai cum facem???Serios....am intrat un pic si pe site-ul muliNETe si daca o desfaci/pozezi, sigur o sa fie de folos si altor pescari...tipul asta de mulinete e destul de raspandit.Eu sant din Ploiesti si cu draga inima pun una la dispozitie pt scoala...Astept indrumari....daca esti din Bucuresti gasim rapid o solutie...
multumesc, uite-o

http://mulinete.wordpress.com/2011/05/0 ... n-teck-fd/

Avatar utilizator
edi_curiosul
membru activ
membru activ
Mesaje: 85
Membru din: 13 Feb 2008, 01:22

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de edi_curiosul » 06 Iun 2011, 23:10

un articol elementar pentru intretinerea mulinetelor **==

http://mulinete.wordpress.com/2011/06/0 ... -angrenaj/

Avatar utilizator
punctulpey
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 04 Oct 2011, 11:06

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de punctulpey » 04 Oct 2011, 11:37

A desfacut cineva un Shimano BBLC? Exista vreun film cu intretinerea acestei masini? Ajutati-ma cu niste sfaturi, cei care ati desfacut asa ceva. Multumesc.

Avatar utilizator
sig_cezar64
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Feb 2011, 23:24
Localitate: timis

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de sig_cezar64 » 31 Dec 2011, 00:11

nu prea cred ca au desfacut bblc multi !!! alea nu prea au scartait.....sa vedam noile modele big medium cum vor merge!! :?:

Avatar utilizator
AnAcKoNdA2
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 16 Iul 2011, 21:44

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de AnAcKoNdA2 » 11 Ian 2012, 02:06

punctulpey scrie:A desfacut cineva un Shimano BBLC? Exista vreun film cu intretinerea acestei masini? Ajutati-ma cu niste sfaturi, cei care ati desfacut asa ceva. Multumesc.
Na ca ma dai gata cu asta.Ce naiba crezi ca are mulineta asta ?Poyi sa o desfaci linistit,nu e cine stie ce angrenaj sa nuºi mai dai de cap.Am dat de naiba cand am vrut sa repar o mulineta sert a unui amic,una ora doar saºi pun capacul...ca sareau toate din ea. :D Am avut si eu unul..acu 4 ani parca 60 euro..a tinut o zi =))
Poti sa o desfaci linistit ca sa o cureti si sa o gresezi nu ai ce sa faci rau..atat a timp cand nu desfaci tot ce prinzi fara sa ai habar de asta.Pui pe masa o coala de hartie alba..ceva unelte la indemana...cana de cafea..si daca esti fumator ca mine..pachetul de tigari plin **==

Avatar utilizator
sig_cezar64
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Feb 2011, 23:24
Localitate: timis

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de sig_cezar64 » 12 Ian 2012, 20:16

exista o vorba ,,nu te baga daca nu esti mecanic ,,am dat un shimano gte-c la un priten sa o desfaca sa o greseze mia zis cand mia dato inapoi cat el traieste nu mai pune mana pe mulinete cu baitruner!!!mulineta era de 3 ani vaselina era alba nici nu trebuia desfacuta .
.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de gogu steriade » 20 Ian 2012, 16:41

am reusit cu greu sa fac rost da o mulineta pa care am imprumutato cu titlu gratuit si pa termen dafinitiv :-B , mai pe scurt - am shutito :"> , da la un pretenash grec >:D< , care mulineta ie cam batrana si cam nasolita da timp. =(( e marca Quantum si nu mai stiu. intrebarea mea ie cum fac so curat ca ie ruginita rau ? :-??
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de timer » 20 Ian 2012, 20:09

gogu steriade scrie:am reusit cu greu sa fac rost da o mulineta pa care am imprumutato cu titlu gratuit si pa termen dafinitiv :-B , mai pe scurt - am shutito :"> , da la un pretenash grec >:D< , care mulineta ie cam batrana si cam nasolita da timp. =(( e marca Quantum si nu mai stiu. intrebarea mea ie cum fac so curat ca ie ruginita rau ? :-??
Ia-o la smirgheluit,da-o prin baie da abur si, dupe aia ,cu un strat da Duco, ca e cu uscare rapida.....

Avatar utilizator
mardare
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2008, 21:54

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de mardare » 25 Ian 2012, 22:12

Daca functioneaza bine ,parerea mea sa nu le desfaci..!

Avatar utilizator
edi_curiosul
membru activ
membru activ
Mesaje: 85
Membru din: 13 Feb 2008, 01:22

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de edi_curiosul » 11 Noi 2012, 23:44

mardare scrie:Daca functioneaza bine ,parerea mea sa nu le desfaci..!
la masina d c schimbam uleiul si mai ales filtrul de ulei?

77neo
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 19 Feb 2011, 22:26
Localitate: Brasov

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de 77neo » 26 Dec 2012, 12:04

edi_curiosul scrie:un articol elementar pentru intretinerea mulinetelor **==

http://mulinete.wordpress.com/2011/06/0 ... -angrenaj/
foarte bun articolul. totusi in timp ce il citeam ma gandeam la anumite caracteristici a le lubrifiantilor si anume temperaturile ridicate si altele. turatia la care se invart rulmentii din interiorul mulinetei nu este asa de mare. in acelasi timp nu as recomanda la nimeni benzina sau altele de genul asta pentru curatat. sprayul WD40 e super pentru asa ceva. pentru uns vaselina siliconica si uleiul de mecanisme fine.

spor la treaba...........
'Viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului. De aceea par unii strălucitori înainte să-i auzi vorbind.'

77neo
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 19 Feb 2011, 22:26
Localitate: Brasov

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de 77neo » 26 Dec 2012, 12:04

sarbatori fericite
'Viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului. De aceea par unii strălucitori înainte să-i auzi vorbind.'

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de davidnicolaie » 26 Dec 2012, 12:22

77neo scrie:sarbatori fericite
Nelule cum le stii tu .parca esti batran .cum imi spune fiumiu uneori.
Mergeti pe mana lui Nelu stie bine ce zice . :D.Aseara a desfacut o mulineta tribal eu stiind ca are baie de ulei si el contrazicandu-ma.A castigat pariu binenteles .deci si astea se desfac si se intretin cu cele specificate de NELU .O.SA VA MINUNATI CE SIMPLE SUNT .
CRACIUN FERICIT

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”