cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 25 Dec 2012, 14:50

Craciun Fericit Sorin!
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 26 Dec 2012, 11:18

Postul Craciunului a avut suficiente dezlegari la peste. Astfel am reusit sa epuizez stocul de file de crap adus din Delta Dunarii in anul (inca) 2012. Filetarea si conditiile de transport (congelat "beton") au facut ca "marfa" sa-si pastreze calitatile initiale. In momentul gatirii, daca "bagi nara" in aburul plitei, iti vei da seama daca pestele a fost transportat in conditii optime.
De cate ori luam o imbucatura, prin fata ochilor mintii mi se derulau zeci de clipuri minunate. Vedeam drill-uri, vedeam seri petrecute langa foc, vedeam imbratisari de ramas bun ... in speranta unor imbratisari de reantalnire. Reantalnire cu Dan, cu ceilalti minunati prieteni din Chilia Veche, cu minunata Delta a Dunarii ...
Si daca mi-am epuizat stocul de peste (prematur), s-a gandit Dan la mine si, printr-o firma de curierat, mi-a trimis un pachet. Normal ca era peste ... congelat "beton". Felicitari firmei pentru promptitudine. Sunt "fan" al acestei firme ;)
Dar ia sa vedem cum arata un peste pregatit de je :
Fişiere ataşate
prajit cu cartofi pai
prajit cu cartofi pai
plachia dupa reteta personala
plachia dupa reteta personala
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Laurentiu » 26 Dec 2012, 12:29

Fac si eu o paranteza apropo la pozele de mai sus: codul culinar spune ca pestele de orice fel, preparat, nu se imperecheaza cu cartofi prajiti. Daca pestele e prajit merge cu mamaliga si usturoi, daca nu suportati usturoiul, cu un sos special. Merge cu niste cartofi dar natur sau orez atunci cand e la gratar sau in folie la cuptor. In rest, indiferent cum il preparati, cartoful ii strica ''mezamplastul''. Am mai vazut prin meniuri de restaurant file de salau cu cartofi prajiti... #-o
Dar acum stiti cum e cu gusturile...insa e pacat sa consumam peste dar sa nu stim sa-l preparam, sa-l asortam si sa-l stropim cu vinurile potrivite.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 26 Dec 2012, 12:43

N-am citit "codul culinar" dar eu am vazut cartofi prajiti ca si garnitura la peste de multe ori, chiar si in restaurante. Cartoful prajit merge la orice :D .
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 26 Dec 2012, 15:58

pharaoh scrie:N-am citit "codul culinar" dar eu am vazut cartofi prajiti ca si garnitura la peste de multe ori, chiar si in restaurante. Cartoful prajit merge la orice :D .
Asa e Marius, cartoful merge si singur. :)) Vreau sa spun ca nu numai ca garnitura la un fel principal. Nemtii, din cate stiu, folosesc cartoful in loc de paine.
Iar pentru Laurentiu, care e pus mereu pe critici : ia sa vada el ce "mis en place" - uri ar gasi pentru cartof daca ar posti vreo cinci, sase saptamani. Cat despre vin ... apai sa stii Laure ca il stropesc bine (pestele, nu cartoful) cu muscat ottonel de Murfatlar, preferatul meu. Da' parca-l aud : "Apai muscatul e demidulce, ar merge un vin demisec, etc, etc." :P
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 29 Dec 2012, 09:37

Nu am inteles de ce niste indivizi ca Paun Ion, Barau Marius Mircea ori Teru Iorgu s-au luat de viata mea. Nu le-am luat averile ori locurile de munca, nu le-am luat locurile de pescuit, nu i-am calcat pe bataturi ... nici macar nu i-am intalnit niciodata pe viu. Nici nu vreau sa-i intalnesc.
Paun, saracu', avand doar patru clase, nu stie sa vorbeasca civilizat ... el doar injura ca birjarul.
Iorgu e cam tot pe acolo. Si el tot un sarac cu duhul, s-a gasit in treaba, desi n-a vazut inca Delta Dunarii. Ne da si el sfaturi ... ca mecanicul auto. Auzi bre Iorgule, cam cum stam cu tarifele la intreruperi de sarcini ? Sa-ti fie rusine !
In fine #-o , am ajuns la Craparul care-si zice sef sau boss pe unde apuca.Iti place, ai, sa te faci singur sef sau boss ... :))
Cand ma faci pe mine tapinar, nu te gandesti ca pot sa te fac si eu cumva ? Ha ? Tu cam ce faci domnule pearl harbour capitain master chef ? Cam ce munca desfasori, inafara de-a fi 6 luni de concediu ? Hmmm ? Masori cotele Apelor Dunarii in celelalte 6 luni ?
Si cam cum le masori ? Cu sonarul ? Ca sa vezi unde stau crapii ? Ehei, ca degeaba umbli cu scule destepte cand materia cenusie nu poate duce. =))
A umblat el pe Chilia cu tot felul de momeli, prin august, anul asta, si... inafara de doi crapceni de 2-3 kile n-a putut realiza altceva. Si de ciuda, ia sa vedeti ce-a afirmat boss-ul :
"carpboss27 decembrie 2012, 15:17
...
Şi când mă gândesc că mă suna aproape zilnic să mă întrebe cum să poată prinde şi el un crăpuleţ pe Chilia!? Am pierdut ore în şir să-i explic prostului ... şi la urmă înţeleg că a prins broaşte? Să fi fost eu de vină?
..."
Pai bre Crapare, ai uitat cumva ca tu ma sunai aproape zilnic ? Ca tie ti-a dat firma la care "muncesti" (si) mii de minute in Vodafone? Aiaiaiai ... cum poti sa minti cand respiri ...
Ia sa-ti reamprospatez memoria : umblu pe Chilia din 2006 si anual am prins cel putin unul intre 7 si 13 kile (mai fraiere). Nu eu iti ceream sfaturi, ci tu o faceai (prin 2010). Putem sa revedem si cateva poze ;) :
Fişiere ataşate
DSCF0913.JPG
DSCF0990.JPG
DSCF1023.JPG
DSCF1024.JPG
DSCF2658.JPG
DSCF3041.JPG
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de viorelb73 » 29 Dec 2012, 21:31

Domnul Sorin

Imi pare sincer rau ca v-ati suparat acum de sarbatori, dar nu cred ca se merita. Si am sa incerc sa va spun si de ce!
Topicul este "Cum sa pescuiesc linistit in Delta?". Eu am o parere personala, pe baza experientelor din Delta in cei 5,5 ani cat am domiciliat in Tulcea. De foarte multe ori am avut ocazia sa dau de "cunoscatori" pe malurile si pe luciul apei.
E MULŢI DIN ĂŞTIA, din păcate pentru noi. Nu va puteti imagina de cate ori am fost interpelat cu afirmatii de genul "păi aşa vrei sa prinzi, tată, stai că te învăţ eu cum se face..." (desi nu era tatăl meu si de multe ori era mai tanar ca mine). Si nici nu aveam ce invata de la ei.
Culmea este ca cei cu adevarat artisti in ale pescuitului in Delta (lipovenii din satele Deltei) nu se ofereau niciodata sa te invete sau sa iti dea lectii, ca sa nu mai spun ca nu vorbeau urat niciodata, nici gand sa te jigneasca sau sa te ia la misto !!!

Si de multe ori treceam pe langa barcile lor, vedeam sajocul (juvelnicul) la balta si îi intrebam ce au luat. "2-3 mititei", spuneau ei... si erau toti peste 10 kg. La ce dati? La mămăligă...!!! Şi era într-adevăr mămăligă, din mălai, dar al cărui secret l-am aflat abia după multe sticle de vodcă, bidoane de bere si pachete intregi de tigari fumate seară de seară pe Dunărea Veche a bratului Sulina (acolo la îndemâna oricui, aici al naibii de greu de găsit).
Adevăraţii cunoscători tac si fac, nu jignesc sau "se dau tari"!!!

As fi vrut ca sa citim in acest topic despre locatii, nade, momeli, mixuri, agataturi in apa, schimbari de conformatie a locurilor de pescuit, drumuri noi in Delta, cazare, etc., dar vad ca pana nu se injura putin nu ne simtim bine. Pacat!

Poate reusim sa aflam pe viitor informatii despre pescuitul linistit in Delta si sa nu ne mai luam de colegii de bransa.

Respect la toti
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 30 Dec 2012, 01:44

viorelb73 scrie:
...

As fi vrut ca sa citim in acest topic despre locatii, nade, momeli, mixuri, agataturi in apa, schimbari de conformatie a locurilor de pescuit, drumuri noi in Delta, cazare, etc., dar vad ca pana nu se injura putin nu ne simtim bine. Pacat!

Poate reusim sa aflam pe viitor informatii despre pescuitul linistit in Delta si sa nu ne mai luam de colegii de bransa.

Respect la toti
Draga Viorel, acest topic care se intituleaza "Cum sa pescuiesc linistit in delta?" a fost initiat de mine cu mult timp in urma, de pe vremea cand nu eram moderator. In acele vremuri, impreuna cu Sebastian, ne-am inteles sa revigoram ce inseamna Delta Dunarii.Si se pare ca am reusit impreuna. Faptul ca nu am fost impreuna in delta in acest an sa nu-i duca cu gandul pe unii ca ne-am certat, ne-am injurat ori ne-am dat omor pe garla (vorba unuia de 4X1). A fost altceva ... ceva ce nu se povesteste la tot satul ;)
Revenind la topic, Viorele, daca ai rabdarea sa citesti tot ce-am scris, vei vedea ca am povestit d'a fir 'a par totul ... pe ani, amanuntit, cu poze, cu explicatii ... tot, tot, tot.
Am incercat sa ajut, dezinteresat, pe unul si pe altul. Iar satisfactia cea mai mare e atunci cand afli ca ai facut un om multumit. Iata cateva exemple :
"Multumim domnului Sorin din Baia Mare care ne-a recomandat zona si ne-a indrumat pana acolo."
"... ca sa-l citez pe un prieten pescar si anume Sorin de la Baia Mare.......... "
"Iti multumesc din suflet, ... , ne mai auzim . Multumesc mult inca odata :D , multa sanatate."
"Multam fain pentru sfaturi si toate cele bune Sorine! :-h"
"Multumesc pentru raspuns.Din pacate nu am mai ajuns pe tataru."
"Sanatate si numai bine Sorine ... "
s.a.m.d., nume n-are rost sa dau, insa te asigur ca-s barbati nu tufe de rachita. Si nu sunt interventii doar de pe acest forum.
In final vreau sa-ti spun ca cine a intrat aici cu ganduri bune, a fost primit cu bratele deschise.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de viorelb73 » 30 Dec 2012, 02:21

Ma bucur mult cand vad ca sunt oameni care se ajuta intre ei.
Ma doare cand dau de "ARTIŞTI" sau "TĂTICI" plini de ifose.
Si eu as putea spune despre locuri de pescuit unde luam 30 - 40 kg de crap sau somn de la 15:00 (cand scăpam de la muncă) pâna la 19:00 (când "fosta" suna sa vin acasă), locuri de ştiucă, de şalău, de somn. Sau retete invatate de la localnici, pe sate in parte, dar nu as dori sa fiu luat la misto de "cunoscatorii locului". Daca se intamplă să dau de cineva interesat, dau imediat informatiile pe care le stiu in speranta ca acestea vor ajuta.
Ce am invatat eu de la lipovenii din Delta - cand vrei sa faci momeala pentru o anumita zona, primul lucru pe care trebuie sa îl faci este să te interesezi "ce mănâncă peştele în zona respectivă", iar momeala să o ajustezi la ceea ce este el obisnuit.

Un mic sfat de la "nea Ilie de la Crişan", care mie mi-a adus mult de câştigat.

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 30 Dec 2012, 10:56

Apoi dragii mosului,amu vazui si io thatha tarasenia aiasta. #:-S #-o .No ,apoi ,ia stati un mniezuc sa va zic si io vo doua vorbulite :-t .punct si de la capat ;)
Pt.inceput,confirmez si io doua chestiuni-primo=DON SORIN E FRATELE MEU,si de ma taie din testament :D tot pa la usa[garaji] lui moi aciua,deci si implicit faza cu abandonarea pica din start.
secundo-apoi auzitati voi de adj.mitoman?e acolo in cartea aia groasa dei zice dict.de neologisme[offf trebuie sa explic si ce is acele neolo..dale in spanac],in sensul ca nea sefu crapilor era ,pe vremuri telefonist sef[ore in sir],mai cascam, mai ,adormeam,da na, din semn de respect mai ziceam cite un,,MDA''hotarat,iar de cumatru ion,ce sa mai zic,decit ultima chestie,cind pe,,un fond de oboseala accentuata'' <:-P ma tot suna sa abereze dar mai ales sa imi ceara nr de tel.a lu fratelo meu SORIN.concluzia-se minte domle de se rupe.
Apoi mai,,iubitorilor de ,natura,delta si alte dunariii :)) pa linga faptul ca m am enervat cu nervi,mai faceti sa regret si faptul ca anul aista nu am fo in DELTA.Adica amenintarii,ca va fac[k] ca va dreg ca va iau mamele, ca orale si alte nasoale,daca neom vedea pa garla ,ne dati din intoarcere cu laba?Pai ce is cu fazele astea,bre mincinosilor,mincinosiilooorrrr?IO carele credeam,bre ioane ca mi ruga sa te trec strada =)) ,sa te ajut cu proteza,sa te scot de la conducta aia termala cu namol , sa te fac un Olanesti,un Baile Felix etc,tu vii sa mio tragi pa garla?Pai afla domnu meu ca abia astept sa ne intalnim pa garla,caci deja mi am bagat om sa se bata in locu meu =)) =)) .Si acum toate ca toate,dar cine are ceva in bila cred ca isi da seama [mai demultisor] de unilii valorii-birjarul refulat din prea timpurie impotenta si sex doar prin cearceaf[caci prea e plin de cuningulus in injuraturi],vs oameni de omenie si bun simt.
ps.nu va mai faceti griji in privinta traficului si a ,,singuratatilor''de pe acest topic si forum,este cine....[basca calitate]
ps.balacaritiva voi ,acolo,pe insignifiantele voastre bloguri.
ps.gogule scuze ca am folosit nitel din tonul tau :D ,in scriere,dar am zis ca ,macar acum de sarbatori sa nu devenim asa de gravi.
ps.tradare,tradare dar sa o stim si noi. :D [I.L.CARAGIALE=UN mare fotbalist, nea ioane] =)) =))

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 30 Dec 2012, 14:44

WOW...Si acum LA MULTI ANI tuturor ,sa dea Domnul sa avem un an mai bun decat acesta care tocmai se termina .SARBATORI FERICITE .
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 30 Dec 2012, 14:48

Ca bine zici,Cosmine,an nou fericit la toata lumea,numai fericire si multe impliniri in anul ce vine. <:-P :x =D>

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de gogu steriade » 30 Dec 2012, 15:22

deci io azi am pregatit o specialitate auto #-o care sa prinde pa la noi pan padurea da stuf da langa balta. ;) respectiv ie vorba da una bucata carnita da mistrutz :-B pe care lam executat cu rotile da la masina o:-) dupa o urmarire strategica da lunga durata. :-$ iol faceam mai repede da la volan iera Kirianis :-t care era cam beat si dormea cu ochi daschisi :-w motiv dincare cauza a trecut mistrutzu da cateva ori pe langa noi si nea si scuipat ! =((
iacata asadar si prin urmare cum arata reteta noastra inainte si dupa cazarea la cuptorasu magic ! >:D< >:D pofta buna . sa am . ;;) aleluia ! :-h
mistrut (3).jpg
mistrut (4).jpg
mistrut (1).jpg
mistrut (2).jpg
mistrut (5).jpg
mistrut (6).jpg
mistrut (7).jpg
mistrut (8).jpg
mistrut (9).jpg
mistrut (10).jpg
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de vali003 » 30 Dec 2012, 16:27

Pai asa nu mai merge ,am sa va reclam la administratie ,la parlament ,la ONU ,la unde vreti voi ,se poate sa-mi luati piinea de la gura ????? Mai si postati unde nu trebuie ,crapi prajiti ,mistreti . :-t :-t . Serios acum ,mai Gogule ia fa-ti tu timp si pune toata reteta cu mistretul tau ,sa ne bucuram si noi ,macar din vorbe si poze .

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de vali003 » 30 Dec 2012, 16:29

sorin1362 scrie:Postul Craciunului a avut suficiente dezlegari la peste. Astfel am reusit sa epuizez stocul de file de crap adus din Delta Dunarii in anul (inca) 2012. Filetarea si conditiile de transport (congelat "beton") au facut ca "marfa" sa-si pastreze calitatile initiale. In momentul gatirii, daca "bagi nara" in aburul plitei, iti vei da seama daca pestele a fost transportat in conditii optime.
De cate ori luam o imbucatura, prin fata ochilor mintii mi se derulau zeci de clipuri minunate. Vedeam drill-uri, vedeam seri petrecute langa foc, vedeam imbratisari de ramas bun ... in speranta unor imbratisari de reantalnire. Reantalnire cu Dan, cu ceilalti minunati prieteni din Chilia Veche, cu minunata Delta a Dunarii ...
Si daca mi-am epuizat stocul de peste (prematur), s-a gandit Dan la mine si, printr-o firma de curierat, mi-a trimis un pachet. Normal ca era peste ... congelat "beton". Felicitari firmei pentru promptitudine. Sunt "fan" al acestei firme ;)
Dar ia sa vedem cum arata un peste pregatit de je :
La multi ani Sorine ,ia fa tu un efort si posteaza reteta la plachia aia din poza ,arata al naibii de bine =P~ .

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”