intrebare

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
broskoko
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 01 Feb 2009, 11:37

intrebare

Mesaj de broskoko » 06 Feb 2009, 11:14

am platit la trezorerie taxa pentru permis de pescuit in valoare de 30 lei .Pot merge la pescuit linistit ? Si de unde pot ridica permisul ?

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: intrebare

Mesaj de doru » 09 Feb 2009, 20:45

Daca pe chitanta de la trezorerie specifica clar'' taxa de pescuit'' ,te poti duce la pescuit ,dar permisul nu o sa-l primesti nici in decembrie.Inca este haos, nimeni nu raspunde de ce face,nimeni nu-si asuma raspunderi.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: intrebare

Mesaj de mircea13 » 10 Feb 2009, 20:57

Salut.Dece nu scrii la avatar din ce localitatea esti si in functie de aceasta poti primi raspunsul dorit.Daca locuieste in zona de frontiera iti trebuie si permis de la Politia de frontiera pentru care trebuie sa mai platesti 5 lei tot la Trezorerie. Agentia Nationala pentru Pescuit si Aqvacultura cu sediul in Bucuresti este subordonata Ministerului Agriculturii . Aceasta agentie ANPA are filiale in tara dar nu in toate judetele. Cu chitanta cu care ai platit 3o lei te duci la Filiala ANPA de care apartii si de acolo primesti permisul de perscuit pe anul 2oo9 de culoare rosie. Pentru moment acest permise nu se tiparesc din varii motive. Urmeaza sa fie tiparite cel mai tarziu pana in martie 2oo9. Citeste Ordinul nr 753/2oo8 si te lamuresti. Mai intra si pe alte site si citeste ca sa aflii mai multe. Numai Bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de krammar » 10 Feb 2009, 22:29

La politia de frontiera platesti 5 lei doar daca o platesti pana in 14.02. Din aceasta data intra in vigoare Ordonanta nr. 4 din 29.01.2009 privind stabilirea unor taxe pentru serviciile prestate pentru persoanele fizice şi juridice de către Ministerul Administraţiei şi Internelor. Aici zice ca taxa de pescuit sportiv pe frontiera este de 50 lei (primesti avizul in 15 zile) sau 100 lei (primesti avizul in 2 zile)

Avatar utilizator
ADRYAN1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 02 Sep 2008, 15:18

Re: intrebare

Mesaj de ADRYAN1981 » 12 Feb 2009, 20:38

-nu stiu ce e cu taxa asta de care va tot aud vorbind , eu sunt din caras severin si mi am vizat permisul anul asta la politia de frontiera in caras severin si in mehedinti si nu mi s-au cerut banii!!! pentru pescuitul pe dunare!!
-la fel era si anul trecut!!! ???

Avatar utilizator
ADRYAN1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 02 Sep 2008, 15:18

Re: intrebare

Mesaj de ADRYAN1981 » 12 Feb 2009, 20:50

revin cu completari - la vizare nu ma intrebat nimeni de nici o taxa , tot ce se poate sa trebuiasca platita :) !!!

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: intrebare

Mesaj de tavimai » 13 Mar 2009, 17:08

broskoko scrie:am platit la trezorerie taxa pentru permis de pescuit in valoare de 30 lei .Pot merge la pescuit linistit ? Si de unde pot ridica permisul ?
Cine te-a indrumat sa mergi la trezorerie pentru plata, ar trebui sa-ti zica si de unde poti sa-ti iei permisul !Eu nu prea inteleg "calea asta" !Normal insa ar fi sa poti pescui linistit,pe apele publice, cu acea chitanta insotita de actul de identitate ,care are poza !Dar este ceva normal in tara asta ?

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de nagy victor » 13 Mar 2009, 19:29

ADRYAN1981 scrie:-nu stiu ce e cu taxa asta de care va tot aud vorbind , eu sunt din caras severin si mi am vizat permisul anul asta la politia de frontiera in caras severin si in mehedinti si nu mi s-au cerut banii!!! pentru pescuitul pe dunare!!
-la fel era si anul trecut!!! ???
mi se pare normal atita timp cit nu beneficiezi de serviciile lor !
de fapt nici nu stiu ce servicii mi-ar putea oferi mie ca pescar ! :-?? :-?? :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: intrebare

Mesaj de Butaru Gabriel » 14 Mar 2009, 09:51

Salut am vizat permisul pe anul in curs,si viza PG.Vreau sa merg marti la dunare,daca nu am permisul ANPA,risc o amenda :?:

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de krammar » 14 Mar 2009, 13:45

Multa Bafta scrie:Salut am vizat permisul pe anul in curs,si viza PG.Vreau sa merg marti la dunare,daca nu am permisul ANPA,risc o amenda :?:
DA!

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de nagy victor » 14 Mar 2009, 20:20

Acolo unde vi sa pus viza in carnetul de membru ce v-au spus ?
numai ei sunt in masura sa va raspunda !
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: intrebare

Mesaj de Butaru Gabriel » 15 Mar 2009, 10:00

nagy victor scrie:Acolo unde vi sa pus viza in carnetul de membru ce v-au spus ?
numai ei sunt in masura sa va raspunda !
1-Prima data ne-au spus ca vom primi carnetele anpa de-la ei in aceeasi bani care i-am platit pentru viza,asta se intampla la inceputul luni Ianuarie cand am vizat carnetul.
2-La inceputul luni februarie am fost iar cu cativa prieteni care au vizat si ei si am intrebat iar,ne-au spus ca nu este adevarat cele spuse la punctul 1chiar de catre aceeasi doamna care cu ceva timp in urma ne-a spus cu lux de amanunte vezi pct.1
3-Am intrebat de cate ori am ajuns acolo daca putem pescui cu carnetul vizat la ei,si ne- au spus ca putem pescui fara sa avem probleme.
4-Se aude fel si fel de zvonuri si nu sti ce si pe cine sa crezi,marti merg la dunare la pescuit si vedem ce-o fi.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de nagy victor » 15 Mar 2009, 16:31

Multa Bafta scrie:
nagy victor scrie:Acolo unde vi sa pus viza in carnetul de membru ce v-au spus ?
numai ei sunt in masura sa va raspunda !
1-Prima data ne-au spus ca vom primi carnetele anpa de-la ei in aceeasi bani care i-am platit pentru viza,asta se intampla la inceputul luni Ianuarie cand am vizat carnetul.
2-La inceputul luni februarie am fost iar cu cativa prieteni care au vizat si ei si am intrebat iar,ne-au spus ca nu este adevarat cele spuse la punctul 1chiar de catre aceeasi doamna care cu ceva timp in urma ne-a spus cu lux de amanunte vezi pct.1
3-Am intrebat de cate ori am ajuns acolo daca putem pescui cu carnetul vizat la ei,si ne- au spus ca putem pescui fara sa avem probleme.
4-Se aude fel si fel de zvonuri si nu sti ce si pe cine sa crezi,marti merg la dunare la pescuit si vedem ce-o fi.
Daca sunt atit de neseriosi parasitii de anu viitor dar prima data convocati o sedinta generala unde sa participe conducerea asociatiei si cit mai multi membri . Daca in urma sedintei nu se ajunge la o intelegere de comun acord parasiti asociatia sau clubul respectiv , cind vor ramine fara oameni isi vor schimba atitudinea sau intra in somaj
Trebuie sa fie clar EI EXISTA MULTUMITA PESCARULUI SI NU INVERS !!!
ps.
fir intins si distractie placuta fara evenimente neplacute pe dunare !
TOATA STIMA ! :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”