ajutor

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: ajutor

Mesaj de cai99 » 01 Ian 2013, 20:19

SALUT !! Eu as opta pentru feedere de la Cormoran, arunca o privire in gama lor de bete iar ca mulineta shimano. E doar o parere. RESPECT !!!

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: ajutor

Mesaj de razvy » 01 Ian 2013, 21:20

salut...daca ne referim strict la aceste 2 lansete de feeder baracuda master feeder si ocean fly feeder eu te-as sfatui sa mergi pe
master feeder
Caracteristici:
lungime: 3.6 m
actiune: A: 80-120g.
greutate: 255g.
tronsoane: 3+ 3 varfuri (80g., 100g., 120g.)
inele: 13
material: carbon

spre deosebire de ocean fly care are doar 2 varfuri e mai grea cu aprox 80 90 gr ,si e mai robusta acum depinde si de gusturile tale ,depinde la ce peste si in ce conditii vrei sa folosesti lanseta dar mie master feeder mi se pare mai ok ...avand in vedere ca sunt ambele la acelasi pret e alegerea ta !!eu te sfatuiesc sa ti cont de cele enumerate mai sus adica de conditiile in care vrei sa folosesti lanseta ,ce fel de peste ,la ce distanta ,pe rau sau pe lac,daca vrei o lanseta mai universala....si in functie de acestea o sa alegi singur lanseta potrivita tie numai bine si spor la cumparaturi !
sper ca team putut ajuta cu ceva !fir intins!

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: ajutor

Mesaj de razvy » 01 Ian 2013, 21:24

p.s. nu uita sa iei in considerare si mulineta cu care vrei sa echipezi lanseta feeder greutatea acesteia si lungimea la talpa mulinetei pentru a nu avea probleme de genul talpa mulineteti sa nu intre in mandrina lansetei....si bineinteles si i functie de aceasta poti alege lanseta care sa se echilibreze mai bine cu mulineta ....numai bine!

Avatar utilizator
razvy
senior
senior
Mesaje: 262
Membru din: 18 Dec 2009, 18:17

Re: ajutor

Mesaj de razvy » 01 Ian 2013, 23:37

ok...daca tu crezi ca ti se potriveste mai bine iao cu incredere!cu placere fir intins!

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: ajutor

Mesaj de viorelb73 » 05 Ian 2013, 02:34

Eu am 2 bete de la Cormoran Heavy Feeder de 3.90 si sunt extraordinar de multumit de ele. Am prins pe Dunare guvide cat degetul mic de la mana, deci la capitolul sensibilitate sunt super.
Eu ti-as recomanda in loc de Baracuda
http://www.magazinpescuit.ro/lanseta-co ... -8371.html
dar alegerea ramane a ta.

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: ajutor

Mesaj de Costel Jambu » 13 Ian 2013, 21:47

Salut.
La pescuitul la feeder treaba e mult mai complicata decat la pescuitul crapului. Ideal ar fi sa ai 2 seturi de bete.
Si eu mi-am luat 2 bete cu actiune mare(150g) si acum vreau sa-mi iau si medium(actiune < 90g). Crede-ma ca am invatat ceva pe parcursul anului trecut. Cand spun ca am invatat , ma refer la partide ratate din cauza betelor rigide in conditiile in care pestele prezent pe patul de nada era unul reticent si mofturos(in special scobar).
Asa ca, ma repet. Doua seturi de bete sunt absolut necesare(bineinteles pentru cine este adeptul pescuitului la feeder cu 2 bete-eu unul asa pescuiesc).
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: ajutor

Mesaj de viorelb73 » 14 Ian 2013, 10:49

Salut Costel

Si eu am betele de feeder tot heavy (60 - 180 gr), dar cand merg primavara la pescuit folosesc varfurile usoare (de 60 gr.) si am luat guvide pe Dunare.

PARERE PERSONALA
Daca iti poti permite doua seturi de bete este foarte bine, in caz contrar cred ca este mai bine sa iei un set de varfuri medium si sa le folosesti pe lansetele care deja le ai. Oferte de varfuri sunt peste tot ... cred ca iesi mai ieftin decat sa iei 2 seturi de lansete!

Respect la toti
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Feeder”