cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de vali003 » 30 Dec 2012, 16:35

Laurentiu scrie:Fac si eu o paranteza apropo la pozele de mai sus: codul culinar spune ca pestele de orice fel, preparat, nu se imperecheaza cu cartofi prajiti. Daca pestele e prajit merge cu mamaliga si usturoi, daca nu suportati usturoiul, cu un sos special. Merge cu niste cartofi dar natur sau orez atunci cand e la gratar sau in folie la cuptor. In rest, indiferent cum il preparati, cartoful ii strica ''mezamplastul''. Am mai vazut prin meniuri de restaurant file de salau cu cartofi prajiti... #-o
Dar acum stiti cum e cu gusturile...insa e pacat sa consumam peste dar sa nu stim sa-l preparam, sa-l asortam si sa-l stropim cu vinurile potrivite.
Laurentiule tata ,codul culinar si-l face fiecare cum vrea ,in Anglia- fish and chips -adica peste cu cartofi prajiti ,este un clasic .

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de viorelb73 » 30 Dec 2012, 21:35

Dl Vali ...

Si ca sa fie cu adevarat servit "ca la mama Anglie", trebuie neaparat sa ti-l vanda intr-o bucata de ziar (amintiri din UK, anul 2004, cand toata lumea servea pe strada "fish & chips wrapped in newspaper").

Nea Sorin, plachia din poze mi-aduce aminte de mesele servite la prietenul meu de suflet de la Tulcea (Ion Teodor este numele lui) care stie o reteta de plachie de crap de te lingi pe "DEŞTE" (cum ar zice nea Gogu).

Nea Gogule, ferice de papilele matale gustative (este artist, pe bune) si sa dea Domnul sa te bucuri de multe astfel de mese alaturi de familie si prieteni!

Va urez LA MULTI ANI tuturor si ---<>< in anul ce vine!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de osc1or » 31 Dec 2012, 00:16

gogu steriade scrie:deci io azi am pregatit o specialitate auto #-o care sa prinde pa la noi pan padurea da stuf da langa balta. ;) respectiv ie vorba da una bucata carnita da mistrutz :-B pe care lam executat cu rotile da la masina o:-) dupa o urmarire strategica da lunga durata. :-$ iol faceam mai repede da la volan iera Kirianis :-t care era cam beat si dormea cu ochi daschisi :-w motiv dincare cauza a trecut mistrutzu da cateva ori pe langa noi si nea si scuipat ! =((
iacata asadar si prin urmare cum arata reteta noastra inainte si dupa cazarea la cuptorasu magic ! >:D< >:D pofta buna . sa am . ;;) aleluia ! :-h
mistrut (3).jpg
mistrut (4).jpg
mistrut (1).jpg
mistrut (2).jpg
mistrut (5).jpg
mistrut (6).jpg
mistrut (7).jpg
mistrut (8).jpg
mistrut (9).jpg
mistrut (10).jpg
vai de capul meu... m-a mancat undeva sa intru sa vad ce s-a mai scris aici... mai bine ma culcam linistit, acum =P~ =P~ =P~
Critic echilibrat

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 31 Dec 2012, 04:59

Salut fratilor ! Mai, mai, da' ce s-a mai povestit intre timp ... :D Deci nu mor caii cand vor cainii, dupa cum zicea un fotbalist celebru din popor ... nea Ioane ( vorba lu' fratelo) :))
Scuze pentru intarziere, dar am fost prin oras dupa niste cumparaturi, apoi am pus piftia (racitura) la foc, apoi am condimentat niste "treburi" ... stiti ca barbatii sunt cei mai buni bucatari, insa cel mai bun e Vali ... of course :D
Iata reteta mea, care pe cat e de expeditiva, e si tot atat de apreciata de catre consumatori:
Se face un amestec de faina alba cu boia de ardei dulce (pana se inroseste faina) si niscaiva piper macinat. Se tavalesc bucatile de peste (sarate dupa gust) prin faina si se dau la prajit in uleiul incins. Se pun deoparte.
Intr-o oala se calesc 3-4 cepe mari, taiate solzi, cam pentru 1 kg de peste (cu cat mai multa ceapa, cu atat mai bine). Cand ceapa incepe sa prinda culoare (si isi modifica mirosul, trebuie sa stii despre asta...), se adauga o lingura de boia de ardei dulce, care se prajeste usor. Se stinge cu un litru de suc de rosii (bulion). Se sareaza dupa gust, iar cand da in clocot se adauga pestele prajit, adica atata peste cat cuprinde, si se lasa sa fiarba pana se infrateste totul (cateva minute). Se serveste atat calda cat si rece ! Daca o s-o prepari si o sa-ti placa, da-i numele meu . :D
P.S. : Sebi poate confirma (sau infirma) daca reteta e corespunzatoare. ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 31 Dec 2012, 10:56

Confirm,dar nu in totalitate,ai omis,,ingredientele''de inceput cat si cele de sfarsit :D respectiv aia galbena de pruna,first,si demidulcele at the final. :))

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de vali003 » 31 Dec 2012, 16:03

Sebastian scrie:Confirm,dar nu in totalitate,ai omis,,ingredientele''de inceput cat si cele de sfarsit :D respectiv aia galbena de pruna,first,si demidulcele at the final. :))
Sebi demidulce am cam 120 l. ,fac in fiecare an ,cu pruna stam prost ,nu se prea fac pe aici ,o sa incepem cu o Absolut ;) .Va doresc prieteni un an nou linistit ,cu sanatate si fericire ,iar firele sa fie incinse .Iar lui Gogu am pregatita o damingeana de 20 de l. de vin ,dar daca nu vine repede ,se bea :D .

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 01 Ian 2013, 00:23

Un an nou fericit tuturor !!! <:-P <:-P <:-P
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
maweric
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 25 Ian 2012, 16:53

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de maweric » 01 Ian 2013, 00:51

Sa traiesti Nea Sorine, Multa Sanatate Multa Fericire si tot ceea ce va doriti sa vi se indeplineasca <:-P .Si sa de-a bunul DUMNEZEU anul care vine sa fim mai buni uni cu alti si sa uitam de toate rautatile >:D< .LA MULTI ANI SI SARBATORI FERICITE TUTUROR FORUMISTILOR ACESTUI SITE :-h <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P L-) L-) L-) A era sa uit cu ocazia sarbatorilor,pe data de 27-28 -12-2012 bunul Dumnezeu mi-a facut cel mai frumos cadou,mi-a daruit un baietel L-) adica un viitor ( PESCAR ) care sa duca traditia mai departe.... <:-P <:-P <:-P <:-P

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 01 Ian 2013, 01:48

maweric scrie: cu ocazia sarbatorilor,pe data de 27-28 -12-2012 bunul Dumnezeu mi-a facut cel mai frumos cadou,mi-a daruit un baietel
Sa-ti traiasca, sa fie sanatos si fericit !!! >:D<
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 04 Ian 2013, 09:07

De cand nu am mai intrat, multa apa a mai curs pa Dunare dar si si pe topic !! La multi ani tuturor.. sanatate si Fir Intins !

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 06 Ian 2013, 09:28

tzu_tzu_rel scrie:De cand nu am mai intrat, multa apa a mai curs ...
Mda, uneori si sub forma de H2O ... Pai mai Alex-ule, parca afirmai candva, lovindu-te cu caramida in vajnicul chiept, ca ne vei "incalzi" zilele reci de iarna cu niscaiva poze "calde". He, he, he, ... la vorbe suntem toti beton, dar la fapte doar gips.
Am vazut ce-ai postat si prin alte parti, da' nu-i tocmai 90-60-90 ... poate daca mai "tunzi" cate un 0 (zero). :)) Deci e mult mai silueta problema ... cam talie de viespe :))
La fel si Cosmin, care ne abureste de "a couple of years" cu niste poze executate in iesirile sale magnifice. :-w
Daca vi s-au voalat filmele cu capturi capitale ( :)) ) ... poate un peisaj, ... poate o povestioara, ... ca de, nu avem ce lectura langa un shpritz. ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
tzu_tzu_rel
senior
senior
Mesaje: 201
Membru din: 13 Iul 2011, 10:58
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de tzu_tzu_rel » 07 Ian 2013, 09:33

Ai memorie de elefant, bag de seama ! Se poate sa nu te iei si de mine oleaca asa? :))
Oare daca pun poze voalate, ai sa mai vezi vreo ceva? Ce rost are? Se pare ca suntem cativa care mai punem niste poze..si-i numar pe 9 degete, ca unu` e lovit rau.
Nu am cui dovedi nimic, iar cand am pus poze tot la mistocareala din asta ieftina am fost luat, tot de tine...dar ca sa nu te superi, si-ti spun pe sleau numai de facut colaje nu am timp ! Stii tu.. timpul tineretii trebuie profitat din greu si nu in fata calculatorului !
Cand am sa ma eliberez de 60-90-60 ( de 20 ani) =)) am sa mai pun niste poze si o poveste asa cu dedicatie ! :-SS

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de madmanwr » 11 Ian 2013, 15:19

La multi ani 2013! Cu scuzele de rigoare, si dupa ce am reusit sa scot o parte din poze.. dintr-un hard care a decedat , m-am gandit sa postez si in acelasi timp inca odata multumesc Sorin !
Fişiere ataşate
DSC03792.JPG
Ultima oară modificat 11 Ian 2013, 15:26 de către madmanwr, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de madmanwr » 11 Ian 2013, 15:25

DSC03764.JPG
Fişiere ataşate
100_8000 (1).jpg

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de madmanwr » 11 Ian 2013, 15:34

:D Bratul cernovca
Fişiere ataşate
100_7998.jpg
100_8073.jpg
100_8070 (1).jpg

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”