Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
real_mc
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 15 Sep 2008, 15:23
Localitate: Republica Ceha
Contact:

Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de real_mc » 16 Sep 2008, 13:55

Salutare tuturor.

In cz a cam venit toamna si, sper, sezonul cand voi prinde si eu ceva. Din ce am citit pe forumuri, in perioada asta, crapii mananca tot ce prind, pentru a acumula grasimea necesara iernii, dar in special mancacarurile bogate in proteine. Pana acum (pe vreme frumoasa) am incercat mamaliga, porumb, porumb cu arome, porumb fiert cu miere si putina sare, S&O de la un producator no-name, pallete Halibut de la Dyn. Baits si am prins doar o data la porumb cu vanilie si o data la mamaliga.

Avand in vedere ca pe aici nu se gaseste canepa si lapte de porumb, ce as putea folosi pentru o momeala sau mai multe momeli ?

In magazine am vazut betaina, scopex lichid, robin red, produse Dynamite baits sau SBS.
Va intreb deoarece nu prea pot sa cheltui 2-300 euro pe toate si sa vad la care trage. Nu am nici timp pentru asa ceva si nici nu e rentabil, iar bastinasii nu prea vorbesc engleza. Printre colegi la munca nu sunt pescari sau cunoscatori de pescari.

Pe ce produse sa merg pentru momeala ? De exemplu, mai am boilies-uri S&O si halibut pellets Dyn Baits, dar ce as putea folosi ca nada cu ele ? Sau as putea sa cumpar boilies-uri de scoica, birdfoods, etc... dar cu ce nada ?

Niste combinatii momeli/nada daca puteti imparti, v-as fi foarte recunoscator.

De exemplu, am gasit pe ebay Liquid super scopex de la dyn baits cu 3 lire: http://cgi.ebay.de/1x-Van-Den-Eynde-Liq ... .m63.l1177
sau betaina la acelasi pret: http://cgi.ebay.de/Dynamite-Baits-Liqui ... .m63.l1177

Sunt bune de ceva ?

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de Qnyx » 16 Sep 2008, 21:33

real_mc scrie:..............Avand in vedere ca pe aici..............


Pe "aici" pe unde ? Fii amabil si completeaza-ti locatia la profil si ti-am fi recunoscatori daca ne-ai spune cateva cuvinte despre tine. Iti multumesc !
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
real_mc
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 15 Sep 2008, 15:23
Localitate: Republica Ceha
Contact:

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de real_mc » 16 Sep 2008, 22:06

Mii de scuze.
Andrei Manescu. Momentan locuiesc si lucrez in Brno, Rep. Ceha. SUnt obsedat dupa pescuit, am o medie de 0,3 pesti pe partida (adica vreo 3 pesti la 10 partide :( ). Dupa o pauza de vreo 8-9 ani m-am reapucat de pescuit, abia am descoperit montura fir de par si boilies-urile. Aici nu prea se vorbeste engleza, in special in magazinele de pescuit. Nu prea am cui sa cer sfaturi.
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de iulian petre » 16 Sep 2008, 22:19

CE produse SBS sunt ca sa stiu cu ce te pot ajuta...?

----------------
PETRE IULIAN-GOLD TEAM

Avatar utilizator
real_mc
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 15 Sep 2008, 15:23
Localitate: Republica Ceha
Contact:

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de real_mc » 16 Sep 2008, 22:32

Din pacate am 0 experienta cu mixurile/arome/alte substante gen betaina/scopex/etc alta decat ce citesc pe forum si nu prea retin denumirile lor din magazin (cand intru intr-un magazin sunt ca un copil in legostore). Ca referinta este un site: http://www.sbsbaits.cz care are astfel de produse. Pretul este in coroane cehesti ( 1Kc ~ 1.5RON, 1 EUR ~ 25 Kc).
Pe langa sbs/dynamaite si altii mai sunt si firme producatoare locale. Tot felul de boiliesuri la cutie, intr-un lichid gros ca mierea sau porumbi .... In sfarsit am dat astazi de canepa si canepa rasnitata :). Mi-am cumparat niste scopex lichid 100 ml (dip). Asta este bun doar sa inmoi boilies-urile in el sau il si pot folosi la nada ?? (pute k naiba)

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de iulian petre » 16 Sep 2008, 23:19

nu prea gasesc ceva cunoscut SBS...parca nu-mi vine sa cred ce "inaintati" suntem noi in ROMANIA .. :wink: LA pescuitul crapului......adica e normal ca doar suntem vicecampioni nu :D ...e greu sa te pot ajuta ca nu stiu cu ce merge acolo ....STIE de bile? cu ce aroma e obisnuit?...daca nu folosesti aroma care e obisnuit pe balta respectiva (daca se pescuieste cu bile)...e greu sa-l inveti pe altceva dar nu imposibil....rabdare, nadire intensiva si se rezolva dar te si costa.. :roll: ..(asta in cazul daca-i oferi o momeala de o mai buna calitate)..in rest ce sa zic cauta si tu pe net si o sa gasesti fiecare produs la ce foloseste si pt. ce e bun...DIN pacate atat te pot ajuta eu . :oops: ..eu daca nu folosesc bile "gata facute" nu pot spune care sunt bune......ca mix pot spune ce si cum...dar nu te ajuta ca nu faci bile tu din el.... :mrgreen:
Ultima oară modificat 16 Sep 2008, 23:32 de către iulian petre, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de iulian petre » 16 Sep 2008, 23:27

ACUM am vazut ca intrebi ce folosesc ca nada....pai pescuiesti cu bile nadesti cu bile....(daca-i obisnuit la bile)...cauta unele mai bogate in "fainuri de peste" sa nu fie "de fructe- cereale"...eu incerc sa zic pe intelesul tau :D :D ...

PETRE IULIAN-GOLD TEAM

Avatar utilizator
real_mc
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 15 Sep 2008, 15:23
Localitate: Republica Ceha
Contact:

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de real_mc » 16 Sep 2008, 23:39

Dle Petre, va multumesc. Am sa tot mai colind magazinele de pescuit sa gasesc pe cineva care vorbeste engleza, sa intreb cu ce este invatat pestele prin zona. Presupun ca daca este invatat la bile/peleturi, mamaliga si porumb pupa doar "virginii", nu ?

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de iulian petre » 17 Sep 2008, 20:55

ma indoiesc ca e obisnuit la bile... :lol:

Avatar utilizator
real_mc
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 15 Sep 2008, 15:23
Localitate: Republica Ceha
Contact:

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de real_mc » 20 Sep 2008, 22:15

S&O in special :)

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 14 Feb 2009, 12:09

iulian petre scrie:nu prea gasesc ceva cunoscut SBS...parca nu-mi vine sa cred ce "inaintati" suntem noi in ROMANIA .. :wink: LA pescuitul crapului......adica e normal ca doar suntem vicecampioni nu :D
intradevar ,sunteti foarte inaintati in romania in prinsul ciortanului si cam atat deoarece crapi adevarati rar exista pe la voi ,vicecampioni? au fost candva ca la ultima editie ..........iau cam lasat bilele alea de 5 stele ;)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de gor965 » 14 Feb 2009, 13:05

CaRp-HuNtEr scrie:
iulian petre scrie:nu prea gasesc ceva cunoscut SBS...parca nu-mi vine sa cred ce "inaintati" suntem noi in ROMANIA .. :wink: LA pescuitul crapului......adica e normal ca doar suntem vicecampioni nu :D
intradevar ,sunteti foarte inaintati in romania in prinsul ciortanului si cam atat deoarece crapi adevarati rar exista pe la voi ,vicecampioni? au fost candva ca la ultima editie ..........iau cam lasat bilele alea de 5 stele ;)
Razvane ,las-o tata mai moale...aia de-au iesit campioni mondiali ,tot ciortani au prins !!! :D Asa e in sportul asta , cine prinde mai mult castiga ! ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 14 Feb 2009, 19:12

@gor

treaba cu concursurile nu zic nimic,asa e cum zici ;) mi-a parut un pic ironic treaba cu SBS-ul cand a spus ca nu prea la vazut sau nu stie nimic ,treaba cu Romania avansata iar mi sa parut un pic deplasata si de ce? adica daca in romania nu pescuiesc cu bile ce costa 20 de euro kilogramul nu-s avansat? stiu,asta e menatlitatea in tzara ,daca da ala.....ala....si ala ....la nutrabaits sau solar eu de ce sa fiu sub el? :D ,raman stupefiat cand vad cata lume da cu mixuri bune si scumpe ca sa scoata pesti de la 4 la 10 kg :-B cand sant atatea posibilitati muuuuult mai ieftine ca sa prinzi acelasi peste .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de gor965 » 14 Feb 2009, 19:37

Pai de ce sa-ti para ironic...Iulian a glumit cand a scris ca nu cunoaste nimic de la SBS ...chiar foloseste produse de la ei ! :D
Probabil , daca s-ar face un top al celei mai eficiente momeli ,pe apele noastre ,cel mai bun boilies ar fii ...boaba de porumb !!! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: Incepator in strainatate ! Caut sfaturi

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 14 Feb 2009, 19:46

gor965 scrie:cel mai bun boilies ar fii ...boaba de porumb !!! :))
super !! :))

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”