Emisiunea din 31.01.2009

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de zarguzon adi » 02 Feb 2009, 10:31

@zarguzon adi
Probabil retetele noastre difera foarte mult, atat in ceea ce priveste cantitatea sau CALITATEA laptelui de porumb folosit, cat si a restului ingredientelor. Te asigur insa ca nu mi-au mucegait niciodata bilele solubile, indiferent cat de proaspete erau. In general eu le folosesc sau le ambalez chiar foarte proaspete, imediat ce sunt suficient de tari sa nu se striveasca. De altfel nici nu stiu ce ar putea sa mucegaiasca. Nu contin ou si laptele de porumb e un excelent conservant.[/quote]

Dl Iuga boiliesurile nu mucegaiesc datorita OULUI cele tari sau a CALITATII laptelui de porumb cele solubile; acest fenomen apare datorita APEI pe care o contin unele de la fiert iar cele solubile de la ametecul 50/50 APA /lapte porumb.Cel mai bun exemplu este al cortului ambalat umed care nu contine OU si totusi mucegaieste.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de florentiniuga » 02 Feb 2009, 13:10

@zarguzon adi
Probabil. Nu m-am gandit la asta. Stiu ca umiditatea favorizeaza dezvoltarea fungiilor saprofite dar nu pe produse in care exista un conservant. Cred ca totusi este vorba despre tipul laptelui de porumb folosit. Incearca si de la George odata si s-ar putea sa ai surprize placute. ;)

Revin la problema boiliesurilor mucegaite. Chiar daca sunt acoperite integral de mucegai, acesta nu deterioreaza bilele in profunzime (daca nu au fisuri adanci), ci numai la suprafata, asadar pot fi curatate (spalate rapid, apoi uscate) si folosite cu incredere.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de george-alexandru » 02 Feb 2009, 15:47

mda,nu stiu ce sa zic,mie personal pana in momentul de fata nu mi sa intamplat ca solubilele sa/mi mucegaiasca.recunosc insa faptul ca de obicei desi ma chinui un pic la rulat pun mai mult lapte decat apa.dupa ce le rulez le las in ladite la uscat undeva unde temperatura este constanta.in momentul in care bila suporta cat de cat la presare le pun imediat in niste genti impermeabile cu fermuar .pastrate in asa fel am bile facute acum mai bine de 5 luni care si astazi sunt inca fragede si nu au nici cel mai mic punct de mucegai.
La fel ca si Adi sunt si eu 100% convins ca apa in exces este cauza mucegaiului.de obicei pt concursuri pasta ca mai toata lumea mi/ o opresc de la resturile de la bile o pun in cutii de plastic pun capacul si asa ramane zile intregi fara sa mucegaiasca,insa am vrut odata sa am o pasta foarte solubila si puternic aromata,am pus 3parti de apa si una de lapte am bagato la cutie,aceasta a fost singura pasta tinuta in cutie care mi/a mucegait.concluziile le trageti singuri.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de zarguzon adi » 02 Feb 2009, 16:01

florentiniuga scrie:@zarguzon adi
Probabil. Nu m-am gandit la asta. Stiu ca umiditatea favorizeaza dezvoltarea fungiilor saprofite dar nu pe produse in care exista un conservant. Cred ca totusi este vorba despre tipul laptelui de porumb folosit. Incearca si de la George odata si s-ar putea sa ai surprize placute. ;)

Revin la problema boiliesurilor mucegaite. Chiar daca sunt acoperite integral de mucegai, acesta nu deterioreaza bilele in profunzime (daca nu au fisuri adanci), ci numai la suprafata, asadar pot fi curatate (spalate rapid, apoi uscate) si folosite cu incredere.

Nu toti conservantii actioneaza asupra mucegaiurilor si pentru concluzii dar si pentru a limita pierderea ingredientelor amestecati lapte porumb cu apa in proportie de 50:50 si lasati combinatia la temperatura camerei un timp mai indelungat. Veti avea o surpriza dar nu placuta.
In privinta boilesurilor mucegaite nu impartasesc teoria ca se mai pot transforma in bile prinzatoare.

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de mih_IL » 02 Feb 2009, 18:58

La mine ultima emisiune care se incarca este cea din 24.01.. Care este problema?
I love carp!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de Madalin Dirla » 02 Feb 2009, 20:21

mih_IL scrie:La mine ultima emisiune care se incarca este cea din 24.01.. Care este problema?

Incearca acum Mihai!! :D

Avatar utilizator
thunder
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 18 Aug 2008, 18:36

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de thunder » 03 Feb 2009, 02:11

florentiniuga scrie:@zarguzon adi
Cred ca totusi este vorba despre tipul laptelui de porumb folosit. Incearca si de la George odata si s-ar putea sa ai surprize placute. ;)
George ne spui ce tip de lapte de porumb ai folosit ? :D
Vreau sa incecerc si eu personal..

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de george-alexandru » 03 Feb 2009, 02:42

da/mi un pm cu ce te intereseaza,ca sa nu fim off topic.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de mih_IL » 03 Feb 2009, 14:18

MDI scrie:
mih_IL scrie:La mine ultima emisiune care se incarca este cea din 24.01.. Care este problema?

Incearca acum Mihai!! :D

Am incercat , dar tot nu merge. Nu vreau s-o downloadez ci doar sa o urmaresc, iar ultima care apare este cea din 24.01.
I love carp!

Avatar utilizator
danicristi_79
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 04 Mar 2008, 14:15

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de danicristi_79 » 03 Feb 2009, 15:45

In prima reteta cea a lui George,s-au adugat la final niste seminte de pasarele, seminte de rapita si coji de ou pisate. Sper sa nu fi inteles gresit.
Am cateva nelamuriri, legat de semintle folosite.....si v-as ruga sa detaliati un pic daca puteti aceasta parte.
1- ce fel de seminte de pasarele s-au folosit (mei obisnuit :-/ , mei rosu ...altceva) . Si pe ce considerente le-ati folosit ?
2- de ce seminte de rapita ?..... in detrimentul altor seminte cum ar fi cele de canepa spre exemplu.

Felicitari pentru emisiune, si tineti-o tot asa. =D>

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de george-alexandru » 03 Feb 2009, 17:01

am folosit mei normal galben rosu nu conteaza,coji de ou si seminte de rapita.puteam la fel de bine sa folosesc si canepa.despre rapita se vorbeste foarte putin desi o sumedenie de mixuri contin aceste seminte.desi mixul de squid pe care la/m folosit are foarte multe seminte eu mai adaug deoarece cu cat mixul contine mai multe seminte cu atat bila se va descompune mai repede in apa,granulatia mixului este unul din factorii principali care determina timpul de descompunere.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Re: Emisiunea din 31.01.2009

Mesaj de Alberto » 14 Feb 2009, 22:09

:D sincer as vre ca acesta emisiune sa fie pusa la arhiva deoarece nu am avut timp sa ma uit la ea

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”