Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Allen Besnovich » 16 Ian 2013, 12:49

florinalin scrie:inaintasul se pune ca lungime de 2 ori lungimea lansetei, si sa nu depasesca 4-5 ture pe tamburul mulinetei. iar ca dimensiune eu recomand sa fie cel putin de aceasi dimensiune ca firul principal sau un picut mai gros
Eu stiam ca se pune de minim doua ori lungimea lansetei , nu ca trebuie sa fie exact atat!
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Desideiu Bogdan
Veteran
Veteran
Mesaje: 654
Membru din: 24 Mar 2010, 21:26
Localitate: Bucuresti

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Desideiu Bogdan » 16 Ian 2013, 12:52

Daca se cauta lansari cat mai lungi , se pune maximum de 2 ori lungimea lansetei ... 7 sau 8 m.

Avatar utilizator
bosfor
senior
senior
Mesaje: 403
Membru din: 04 Mai 2009, 12:14
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de bosfor » 16 Ian 2013, 13:09

---<><
Pana la placerea drilului tre' s-ajungi la obiectu' muncii. ;-)
adevarat si asta, dar sa nu uitam ca mergem la pescuit de placere nu pentru ca nu avem ce manca acasa [/quote]


Pentru mine placerea unei partide de pescuit inseamna sa prind peste mult si mare.Iar varianta cu placerea statului in natura o las pe seama altora. [/quote]
Toti vrem sa prindem peste mult si mare....nu cred ca exista pescar care sa nu vrea asa ceva. Noi vorbeam despre placerea dilului......cum preferati....sa scoateti un peste cu un par....sau sa scoateti un peste cu o lanseta care va transmite orice vibratie si orice miscare a pestelui?[/quote]

Te contrazic , daca vrei sa simti senzatii tari , ia-ti un feeder daca vrei sa pescuiesti la crap , ia-ti o lanseta cu actiune rapida ca sa poti (aici ma repet) ajunge la obiectul muncii. Cat despre mitul asta cu parul, nu stiu cine l-a azvarlit pe forumuri dar n-are nicio legatura cu realitatea (am destule exemple de prin competitii pe care ti le pot impartasi pe privat ca sa nu lictisim lumea pe aici).
Ultima oară modificat 16 Ian 2013, 13:10 de către bosfor, modificat 1 dată în total.
Clinci Cosmin
0721 406 017
cosmin_clinci@yahoo.com

Avatar utilizator
max-carpfishing
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 29 Dec 2012, 21:45
Localitate: Italy

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de max-carpfishing » 16 Ian 2013, 13:10

Matei Robert scrie:Cati m de inaintas ar trebui sa pun ? Eu m-am gandit la 12m o fi bine ?
Exista un buton in partea dreapta sus... butonul "Cautare"este foarte usor de folosit :D

inaintas ...lectura placuta :lol:
Imagine

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de florinalin » 16 Ian 2013, 15:04

bosfor scrie:---<><
Pana la placerea drilului tre' s-ajungi la obiectu' muncii. ;-)
adevarat si asta, dar sa nu uitam ca mergem la pescuit de placere nu pentru ca nu avem ce manca acasa

Pentru mine placerea unei partide de pescuit inseamna sa prind peste mult si mare.Iar varianta cu placerea statului in natura o las pe seama altora. [/quote]
Toti vrem sa prindem peste mult si mare....nu cred ca exista pescar care sa nu vrea asa ceva. Noi vorbeam despre placerea dilului......cum preferati....sa scoateti un peste cu un par....sau sa scoateti un peste cu o lanseta care va transmite orice vibratie si orice miscare a pestelui?[/quote]

Te contrazic , daca vrei sa simti senzatii tari , ia-ti un feeder daca vrei sa pescuiesti la crap , ia-ti o lanseta cu actiune rapida ca sa poti (aici ma repet) ajunge la obiectul muncii. Cat despre mitul asta cu parul, nu stiu cine l-a azvarlit pe forumuri dar n-are nicio legatura cu realitatea (am destule exemple de prin competitii pe care ti le pot impartasi pe privat ca sa nu lictisim lumea pe aici).[/quote]


Chestia cu 'parul' este un pic cam exagerata, am avut in mana mtx-urile. Nu-s chiar par....dar fata de alte lansete sunt un pic mai tari. Sunt excelente pt casting si aruncari la distanta. Dar cum am mai spus.....personal ma intereseaza sa simt mai altfel lupta cu pestele. Fir intins in 2013 :)
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de florinalin » 16 Ian 2013, 15:10

aleendark scrie:
florinalin scrie:inaintasul se pune ca lungime de 2 ori lungimea lansetei, si sa nu depasesca 4-5 ture pe tamburul mulinetei. iar ca dimensiune eu recomand sa fie cel putin de aceasi dimensiune ca firul principal sau un picut mai gros
Eu stiam ca se pune de minim doua ori lungimea lansetei , nu ca trebuie sa fie exact atat!
Cam de 2 ori lungimea lansetei se pune inaintasul.....daca il pui mai lung....rezulta mai multe spire de textil pe mulineta....implicit....mai multe spire care vor pleca si care se vor lovii de nodul dintre inaintas si linia principala. Este chiar recomandat ca pe tambur sa fie maxim 5 spire, iar aceste spite sa fie asezate la baza de jos a tamburului, iar nodul chiar sa fie ultima spira, pt a nu fi lovit de alte spire. Vorbim pe mess daca pt mai multe alex :)
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
max-carpfishing
membru activ
membru activ
Mesaje: 84
Membru din: 29 Dec 2012, 21:45
Localitate: Italy

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de max-carpfishing » 16 Ian 2013, 16:07

Unul dintre cele cinci ponturi de distanță oferite de Silviu Florescu, unul dintre cei mai buni aruncători din carpfishingul românesc:

Înaintașul este musai să fie textil și nu mono, pentru că pe acest segment avem nevoie de rigiditate. Rezistența acestuia trebuie să fie undeva pe la 40-60 lb. Este foarte importantă lungimea înaintașului. În momentul în care plumbul ajunge în dreptul spigotului, pe mulinetă trebuie să avem 4-5 spire de fir textil. Nodul trebuie să fie poziționat la baza tamburului în momentul aruncării, pentru ca să nu traverseze inelele în momentul maxim de forță. Acesta este un amănunt deosebit de important pe care nu trebuie să-l neglijați niciodată, chiar dacă veți pierde puțin timp să pregătiți corect aruncarea. Fire textile recomandate de Silviu – Berkley Whiplash, Tuf Line XP, Ultima Power Braid.
sursa:carpmania

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de osc1or » 16 Ian 2013, 16:19

eu pun 10m inaintas
2xlungimea lansetei + inca 2m de rezerva pt ca tai firul dupa partida la bucla de lene :)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de florinalin » 16 Ian 2013, 18:04

max-carpfishing scrie:Unul dintre cele cinci ponturi de distanță oferite de Silviu Florescu, unul dintre cei mai buni aruncători din carpfishingul românesc:

Înaintașul este musai să fie textil și nu mono, pentru că pe acest segment avem nevoie de rigiditate. Rezistența acestuia trebuie să fie undeva pe la 40-60 lb. Este foarte importantă lungimea înaintașului. În momentul în care plumbul ajunge în dreptul spigotului, pe mulinetă trebuie să avem 4-5 spire de fir textil. Nodul trebuie să fie poziționat la baza tamburului în momentul aruncării, pentru ca să nu traverseze inelele în momentul maxim de forță. Acesta este un amănunt deosebit de important pe care nu trebuie să-l neglijați niciodată, chiar dacă veți pierde puțin timp să pregătiți corect aruncarea. Fire textile recomandate de Silviu – Berkley Whiplash, Tuf Line XP, Ultima Power Braid.
sursa:carpmania

Imagine

Exact ce spuneam si eu mai sus.....:)
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de corsaru » 16 Ian 2013, 20:54

osc1or scrie:eu pun 10m inaintas
2xlungimea lansetei + inca 2m de rezerva pt ca tai firul dupa partida la bucla de lene :)

Lene la un pescar la crap?
Greu de crezut!

Avatar utilizator
Matei Robert
senior
senior
Mesaje: 228
Membru din: 31 Oct 2012, 17:34

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Matei Robert » 16 Ian 2013, 23:53

Va multumesc pentru sfaturi 8-10 m o sa pun pe mulinete .
Niste avertizori buni pe la 2 milioane ce imi recomandati ?

Avatar utilizator
tavii83
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 04 Ian 2013, 00:02
Localitate: Oradea

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de tavii83 » 17 Ian 2013, 01:09

eu pun 10m inaintas
2xlungimea lansetei + inca 2m de rezerva pt
ca tai firul dupa partida la bucla de lene


osc1or daca cauti putin sa vezi nodu care il face Vlad Pavlovici intre firul de soc si leadcore o sa ramai surprins la cat de repede se desface.In 2 secunda este desfacut.Mai mult timp pierzi cu scosu foarfecii si taierea firului decat cu desfacerea acestui nod.Mai ales ca ai spus ca esti putin mai lenes :)))).
Chertes Octavian < C&R >

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de Allen Besnovich » 17 Ian 2013, 02:30

florinalin scrie:
aleendark scrie:
florinalin scrie:inaintasul se pune ca lungime de 2 ori lungimea lansetei, si sa nu depasesca 4-5 ture pe tamburul mulinetei. iar ca dimensiune eu recomand sa fie cel putin de aceasi dimensiune ca firul principal sau un picut mai gros
Eu stiam ca se pune de minim doua ori lungimea lansetei , nu ca trebuie sa fie exact atat!
Cam de 2 ori lungimea lansetei se pune inaintasul.....daca il pui mai lung....rezulta mai multe spire de textil pe mulineta....implicit....mai multe spire care vor pleca si care se vor lovii de nodul dintre inaintas si linia principala. Este chiar recomandat ca pe tambur sa fie maxim 5 spire, iar aceste spite sa fie asezate la baza de jos a tamburului, iar nodul chiar sa fie ultima spira, pt a nu fi lovit de alte spire. Vorbim pe mess daca pt mai multe alex :)
teoria e simpla. In practica e putin diferit. Dar cum am mai spus parerile sunt impartite, motiv pentru care nu folosim toti aceeasi marime de mulineta. Eu lansez bine cu 8m de inaintasi, tu poate te simti mai bine daca ai 6m... asta nu inseamna ca trebuie sa facem o regula.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de REMUSGL » 17 Ian 2013, 11:47

Atunci cand vrei sa urmaresti distante mari si foarte mari, inaintasul trebuie sa fie cat mai scurt, cat mai subtire (nodul sa iasa cat mai mic).
In pescuitul de placere unde pescuiesc la 70-80 de m, pescuiesc cu 0.40 (fir maro) fara inaintas, mai simplu, mai economic.
Daca am nevoie de inaintas folosesc 4-5 spire pe mulineta. La cat de des pescuiesc nu stiu daca rezista vreun inaintas la 3-4 pescuituri consecutiv... (fac economie daca le fac CAT MAI SCURTE). Eu cred ca folosesc minim 300 m de inaintas pe sezon, poate si mai mult :)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sunt incepator...Va rog niste sfaturi.

Mesaj de pharaoh » 17 Ian 2013, 12:12

tavii83 scrie: daca cauti putin sa vezi nodu care il face Vlad Pavlovici intre firul de soc si leadcore o sa ramai surprins la cat de repede se desface.In 2 secunda este desfacut
Poti sa exemplifici?
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”