Despre ''initiativa'' Utlizatorului CRINU

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Despre ''initiativa'' Utlizatorului CRINU

Mesaj de Coleman » 15 Feb 2009, 18:33

Domnule CRINU sau BAZATU ,depinde cum doriti sa va spun

Oare dumneavoastra chiar credeati ca ORDINARIA pe care incercati sa o faceti nu va fi depistata, daca asa ati crezut, tin sa va spun ca v-ati inselat amarnic.
Ca sa inteleaga toata lumea exact ce a facut acest ''personaj'' o sa explic pe scurt tuturor.
Utilizatorul CRINU a publicat cateva anunturi cu produse pe care incearca sa le vanda sau revanda (dar asta e alta problema), iar in momentul in care a vazut ca produsele respective nu prezinta interes, a mai facut un alt cont cu numele de utilizator BAZATU si a inceput sa posteze cu acest nume tot in anunturile sale, adica negocia cu el insusi, pentru a incerca sa ridice mesajul si bineinteles sa creasca cota produsului. Problema este ca in prostia lui si cu acest nume face aceleasi grave greseli gramaticale, ca de exemplu celebrul cuvant "IESTE". Oricum si daca nu facea aceasta greseala tot se observa marlania, bineinteles dupa IP.
Impreuna cu ceilalti moderatori am hotarat sa ii mai acordam o sansa acestui domn CRINU si sanctiunile pe care le primeste sunt:
1.Primeste un al 2-lea avertisment, iar la urmatorul va fi automat banat.
2.Din acest moment nu mai are dreptul sa posteze in cadrul Forumului TARABA SECOND HAND ,pe o perioada de timp nedeterminata,la urmatorul mesaj publicat acolo primeste ban automat.
3.Contul utilizatorului BAZATU v-a fi sters.

P.S. Am sa adaug si dovada celor afirmate de mine.



Am deschis acet topic din doua motive:
1.Pentru ca doresc sa anunt potentiali ''trisori'' sa nu mai incerce asemenea ''manevre''.
2.Pentru ai da posibilitatea Domnului CRINU sa ne spuna si punctul sau de vedere.
crinu.jpg
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Despre ''initiativa'' Utlizatorului CRINU

Mesaj de stefanflorin » 15 Feb 2009, 19:47

offtopic sau nu: ip-urile pot fi dinamice, caz in care aceasta metoda de depistare e inutila, si sincer sunteti indulgenti insa e corect sa aiba sansa sa lamureasca ce si cum.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Despre ''initiativa'' Utlizatorului CRINU

Mesaj de Qnyx » 15 Feb 2009, 19:49

Ip-urile chiar daca sunt dinamice, intotdeauna serverul DHCP aloca un ip din aceeasi clasa si urmatorul ip va fi previzibil calculandu-se dupa o anumita metoda. Implicit, pot sa restrictionez accesul unui provider de internet, sali netcafe, oras, etc..... indiferent daca e dinamic sau nu.


Exemplu:
Utilizatorul "Crinu" beneficiaza de internet de la Astral Telecom in orasul Cluj si adresele de ip alocate de acest provider in Cluj sunt cuprinse intre 78.96.0.0 si 78.97.255.255.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Despre ''initiativa'' Utlizatorului CRINU

Mesaj de stefanflorin » 16 Feb 2009, 00:23

si daca eu si vecinul de bloc suntem abonati la acelasi provider si el ia ban pt ca face o prostie si eu incerc sa intru si ma trezesc banat? se intampla frecvent chestia asta asa ca raman la parerea ca nu e eficienta! cel putin asta am observat. Poti bloca o clasa de ip-uri dar este incorect fata de cei care nu au avut nici o vina :)
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”