COTIZATII 2008

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Mesaj de ROSCA MIREL » 28 Ian 2008, 22:36

ajvps-ul nu este cinstit parerea mea sint hoti mergi in ianuarie ;februarie sa vizezi permisu iti ia (de ex;) 800 pe un an dar daca mergi in iunie iulie tot 800 iti ia ......dar anu unde este????? cit o sa mai mearga ?

Avatar utilizator
meryscar
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 21 Noi 2007, 18:37

Re: COTIZATII 2008

Mesaj de meryscar » 02 Feb 2008, 20:29

In Constanta nu exista alta asociatie in afara de AJVPS, deci tot de la ei va trebui sa-mi cumpar permisul, oricat de scump sau incorect este, deoarece AJVPS nu are nici o balta in administratie.

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: COTIZATII 2008

Mesaj de Qnyx » 02 Feb 2008, 23:11

meryscar scrie:In Constanta nu exista alta asociatie in afara de AJVPS, deci tot de la ei va trebui sa-mi cumpar permisul, oricat de scump sau incorect este, deoarece AJVPS nu are nici o balta in administratie.

In Constanta ai nevoie de permis AGVPS doar pentru Dunare, pentru Marea Neagra si canalul Dunare-Marea Neagra. In rest toate baltile sunt particulare si sunt cu taxe specifice fiecarui loc. Parerea mea este ca a-ti lua permis in Constanta este un lucru atat de inutil incat nici nu merita adus in discutie. Pana cand se va reglementa treaba cu permisul, macar pe lacul Siutghiol si Tasaul va mai trece mult timp.

Dar asta este numai parerea mea. ---<><
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: COTIZATII 2008

Mesaj de mini_mic » 03 Feb 2008, 00:14

Onyx cunosc pe cineva care prinde crapi mari pe Ghiolu Mare. Aia ce regim are ? Am inteles ca nenea Mazare e sefu p-acolo. Oricum dupa cursa de F1 pt barci sunt sigur ca nu mai mananca o luna pestele :D

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Mesaj de Qnyx » 03 Feb 2008, 00:46

Deci pe ghiolu' mare (lacul Siutghiol) se prind nu crapi mari, ci crapi fenomenal de mari si novaci uriasi. Balta e luata in concesiune de 2 firme (una din Ovidiu si alta din Constanta) - aia din Constanta nu mentionez "CUI" apartine; n-are nici o treaba cu AGVPS - taxa este de 50 RON pe zi, cantitate maxima admisa 5 kg. Alte capturi importante: salau, somn. Caras si maruntis in cantitati industriale. In lacul Siutghiol se spune ca exista cei mai mari somni din Romania; ca o curiozitate tot specifica acestui lac, in tratatele de specialitate se precizeaza ca platica ajunge la o greutate maxima de 5-6kg. In acest lac s-au prin exemplare foarte batrane de platica care cantareau nu mai putin de 12 kg ! ! ! !
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: COTIZATII 2008

Mesaj de kamasan » 03 Feb 2008, 00:49

pai asta ar fi record national sau chiar mondial (am sa ma documentez)!!!!!! Exista surse sigure la cele afirmate de tine?
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Mesaj de Qnyx » 03 Feb 2008, 00:56

Asta era scris in albumul zoologic (din cate imi aduc aminte) ala cu coperti lucioase aparut prin 1992. Totodata am mai gasit aceasta "poveste" in cadrul revistei AGVPS tot asa intr-un an cuprins intre 1990 - 1996. Am sa caut revista si am sa transpun tot articolul aici. Eu personal cu ochii mei am vazut platica de 6 kg cand aveam vreo 14 ani, deci acum vreo 15 ani sa fi fost asta.............long time ago :D

Facand o paranteza, am avut un vecin care a prins in lacul ala undeva langa gropile de la Palazu Mare (cei din Constanta stiu unde), un salau de 11 kg, ceea ce eu il consider un record. Anul trecut, in primavara (martie -aprilie), tot in langa gropile alea a fost prin un somn de 76 kg la twister !!!!!!!!! Norocul a fost ca respectivul avea fir textil pe mulineta. A fost prezentat din cate imi aduc aminte la o emisiune (nu dau nume) din Constanta.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
mulineti
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 01 Dec 2007, 10:51

Re: COTIZATII 2008

Mesaj de mulineti » 03 Feb 2008, 13:57

Fire intinse pe 2008 !
Dragi pescari, Asociatia Pescar Sportiv functioneaza in Bucuresti de 1an de zile si a decis ca pana la definitivarea proiectului de Ordin propus de ANPA,sa incepa actiunea de vizare a documentelor, astfel :

- pescarii care au deja Carnete de Membru APS, pe baza de cerere-tip si contra sumei de 85 RON au drept de pescuit pe apele publice de ses, Dunare si Marea Neagra.
- acelasi regim va fi aplicat si celor care au Carnete de Membru emise de alte asociatii-legal constituite, dar care vor solicita expres in cererea de viza TRANSFERUL catre Asociatia Pescar Sportiv.
- cei care nu au Carnet de Membru vor achita in plus 5 RON si ne vor transmite poza color 3/4 cm.
Poza va fi trimisa impreuna cu cererea de adeziune pe adresa asociatia.pescarsportiv@gmail.com.
Taxa pentru pensionari, ca si pentru tinerii nascuti dupa 1 ianuarie 1992 va fi de 55 RON ( la cerere, 60 RON si poza, daca nu detin carnet APS).
Tot la cerere, Asociatia Pescar Sportiv va rezolva gratuit obtinerea P.G.-ului, pentru zonele solicitate, cum a facut-o si in anul 2007.
Cererea pentru obtinerea aprobarii de la Politia de Frontiera poate fi downloadata de pe siteul nostru mai sus amintit.
Pentru Delta Dunarii, respectiv pentru ape de munte, se vor percepe suplimentar taxe, astfel:
- 35 RON pt. Delta Dunarii
- 30 RON pt. ape de munte
Taxele achitate sunt valabile pentru tot anul calendaristic 2008, iar in cazul in care acestea se vor modifica dupa definitivarea proiectul de Ordin ANPA, APS va proceda la regularizarea platilor ce se vor achita catre ANPA cu fiecare membru in parte, in functie de sumele pe care le-a achitat .
Cu stima, Rovin Boziac-vicepresedinte

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: COTIZATII 2008

Mesaj de APSHD » 03 Feb 2008, 15:27

AJVPS-HD ape ses 35 lei , ape munte 20 lei.
In 2005 cotizatia la AJVPS-HD era de 200 de lei cea mai mare din tara si nu populau si nu faceau nimic pentru pescari dar dupa ce am inceput si noi sa activam au intrat in panica iar in disperare de cauza deoarece pleaca pescarii in masa de la ei au scazut cotizatia incercind sa mai acapareza ceva membri. :roll: :twisted: :P

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: COTIZATII 2008

Mesaj de APSHD » 03 Feb 2008, 15:35

Felicitari APS-Bucuresti . In sfirsit si in capitala in coastele lui Selaru functioneaza un APS.
Inca o data sincere felicitari. :roll: :twisted: :lol: :P

Avatar utilizator
mulineti
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 01 Dec 2007, 10:51

Re: COTIZATII 2008

Mesaj de mulineti » 03 Feb 2008, 20:22

APSHD scrie:Felicitari APS-Bucuresti . In sfirsit si in capitala in coastele lui Selaru functioneaza un APS.
Inca o data sincere felicitari. :roll: :twisted: :lol: :P
Multumim frumos si dumneavoastra va dorim succes. Ceea ce ati mentionat a fost unul din scopurile infiintarii noastre. Ne dorim o asociatie a pescarilor ,numai pentru pescari.Deviza noastra este : Esti Pescar? Esti Sportiv? Atunci, fii Pescar Sportiv! :lol:
Lansete tensionate !

Avatar utilizator
lucian
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 05 Ian 2008, 18:58

Re: COTIZATII 2008

Mesaj de lucian » 04 Feb 2008, 23:15

In judetul Salaj cotizatia este de 80 RON in scadere fata de anii trecuti

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: COTIZATII 2008

Mesaj de mircea13 » 08 Feb 2008, 16:53

La Iasi AVPS pe 2oo8 nu a majorat cotizatiile respectiv 8o lei intreg şi 5o lei pensionari etc.Dar eliberează permise fără tichetul de ANPA sau CNAFP. Politia de frontieră încasează 5 lei pentru viza permisului de graniţă. Nu stiu dacă această taxă este legală ? :Mircea
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: COTIZATII 2008

Mesaj de APSHD » 08 Feb 2008, 20:18

Taxa o fixeaza asociatia nu este impusa de nimeni.
Dupa aparitia permiselor de pescuit sunt obligati sa-ti elibereze si permisul de pescuit fara sa mai perceapa alte taxe.

Avatar utilizator
mishu_bc
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 10 Feb 2008, 19:39
Localitate: fetesti

Re: COTIZATII 2008

Mesaj de mishu_bc » 10 Feb 2008, 19:53

va salut!
doresc cateva informatii cu privire la Asociatia Pescar Sportiv.
am carnet de membru pescar sportiv emis de catre AGVPS Ialomita (pentru dunare) + permis de pescuit tot pentru ialomita (taxa pe 2007 a fost de 80roni) si doresc sa stiu daca pot sa ma inscriu in Asociatia Pescar Sportiv pentru 2008, cat ma costa....
as dori un singur permis pentru dunare (ialomita + Calarasi + Giurgiu ) si delta dunarii.
multumesc anticipat!

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”