NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Moderatori: Qnyx, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Allen Besnovich » 02 Mar 2013, 21:43

Cred ca se refera la grippa.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
arhanghelu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 02 Dec 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de arhanghelu » 03 Mar 2013, 11:13

Dan Mitranescu scrie:
arhanghelu scrie: Plumbi pentru plantat de 90-100g nu aveti???
Cum arata plumbii pentru plantat ?
Model grippa.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de georgemarian » 03 Mar 2013, 21:16

Domnule Dan,da momitoare gen mv mai usoare nu faceti?30,35 grame...am niste bete mai 'moi' si nu mi se par prea grele cele de 50 gr.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Mar 2013, 22:12

georgemarian scrie:Domnule Dan,da momitoare gen mv mai usoare nu faceti?30,35 grame...am niste bete mai 'moi' si nu mi se par prea grele cele de 50 gr.
Sunt si momitoare sub 50g , dar nu au tija .
Colivii simple sau arcuri naditoare.

http://danmitranescu.ro/235_241/MOMITOARE.php/page=1

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Mar 2013, 22:29

arhanghelu scrie:
Dan Mitranescu scrie:
arhanghelu scrie: Plumbi pentru plantat de 90-100g nu aveti???
Cum arata plumbii pentru plantat ?
Model grippa.
Plumbii grippa au fost "ganditi" cu acele crampoane pentru o aderenta mai buna la substrat . Totusi acest lucru ( aderenta) se realizeaza prioritat prin greutate. Asa ca daca vrem "aderenta" alegem in primul rand "greutate" si apoi forma ...

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de georgemarian » 03 Mar 2013, 22:52

Dan Mitranescu scrie:
georgemarian scrie:Domnule Dan,da momitoare gen mv mai usoare nu faceti?30,35 grame...am niste bete mai 'moi' si nu mi se par prea grele cele de 50 gr.
Sunt si momitoare sub 50g , dar nu au tija .
Colivii simple sau arcuri naditoare.

http://danmitranescu.ro/235_241/MOMITOARE.php/page=1
Am vazut,si incercat,dar am observat ca la momitoarele cu tija sansa de rasucire a firului deasupra momitorului scade si distanta de aruncare creste,la fel si precizia ...Multumesc !

Avatar utilizator
atb333atb
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 07 Noi 2012, 15:05

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de atb333atb » 29 Mar 2013, 10:09

Am si eu o intrebare. La plumbii cu tija folositi si leadcore sau direct bagat pe textil? Adica exista riscul sa ranim pestele sau e suficienta tija ca sa-l protejeze? As mai folosi ledcore sau eventual un plumb culisant in spatele tijei ca sa camufleze mai bine montura, dar evident s-ar pierde din distanta. Cum e mai bine sa procedez? sau defapt cum procedeaza restul lumi?
Deasemena as mai dori sa achizitionez fir de 0.20 si nu stiu cum sa aleg acest diametru facand comanda online. Vreau sa-l folosesc numai ca rezerva pe alti tamburi cand vreau distanta mai mare... Cam cu cat as putea da mai departe daca cu Sufix ultraknot de 0.255 dau 140m doar cu plumb?

Multumesc anticipat! Am intrebat aici nu prin PM ca poate mai multi forumisti vor sa stie chestiile astea :P
Ps ce marime de vartej trebuie sa folosesc, pentru intepare cat mai buna? ca pe site am vazut numai de 4... Ma intereseaza atat pentru momitoare cat si pentru plumbi. Folosesc saculeti (de maxim 25mm diam) cam 90% oare nu iese vartejul afara prin efectul de parasuta al sacului?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 04 Apr 2013, 01:48

atb333atb scrie:Am si eu o intrebare. La plumbii cu tija folositi si leadcore sau direct bagat pe textil? Adica exista riscul sa ranim pestele sau e suficienta tija ca sa-l protejeze? As mai folosi ledcore sau eventual un plumb culisant in spatele tijei ca sa camufleze mai bine montura, dar evident s-ar pierde din distanta. Cum e mai bine sa procedez? sau defapt cum procedeaza restul lumi?
Deasemena as mai dori sa achizitionez fir de 0.20 si nu stiu cum sa aleg acest diametru facand comanda online. Vreau sa-l folosesc numai ca rezerva pe alti tamburi cand vreau distanta mai mare... Cam cu cat as putea da mai departe daca cu Sufix ultraknot de 0.255 dau 140m doar cu plumb?

Multumesc anticipat! Am intrebat aici nu prin PM ca poate mai multi forumisti vor sa stie chestiile astea :P
Ps ce marime de vartej trebuie sa folosesc, pentru intepare cat mai buna? ca pe site am vazut numai de 4... Ma intereseaza atat pentru momitoare cat si pentru plumbi. Folosesc saculeti (de maxim 25mm diam) cam 90% oare nu iese vartejul afara prin efectul de parasuta al sacului?
La plumbii si momitoarele cu tija se poate baga firul direct . Eu asa folosesc .Se poate si cu leadcore.
Pestele este protejat .
Pentru fire sau alte produse unde este nevoie de explicatii comanda se face telefonic.
Vartejele NR.4 sunt cele care se potrivesc perfect pe conectorii de la plumbi si momitoare.
Tija ajuta in reducerea efectului de parasuta de la saculet si reduce riscul ca acesta sa scoata vartejul deoarece nu lasa sa se intoarca plumbul dupa saculet la impactul cu apa .

Avatar utilizator
atb333atb
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 07 Noi 2012, 15:05

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de atb333atb » 04 Apr 2013, 20:56

Multumesc de raspuns. Am cam clarificat aspectele intrebate telefonic, doamna de la magazin a fost amabila ca de obicei si dornica sa ajute. In plus mi-am mai lamurit cateva intrebari urmarind ultimele emisiuni (cea de la pvtv si cea de la renegade-infopescar).
Singura nelamurire care mi-a ramas este legata de diferenta de metrii la o oaruncare cu fir de 0,255 respectiv 0,20.
Probabil ca o sa verific cand se opreste ploaia asta....
Plumbii si momitoarele au ajuns cu bine la cluj, i-am probat si imi plac. abea astept sa ii pun la treaba.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Ian 2014, 04:59

Doua modificari pentru inceput de sezon 2014 :
- se modifica pretul pentru toata gama de "plumbi si momitoare" ;)
-sarma momitoarelor este mai groasa fata de modelul anterior.

Scrie răspuns

Înapoi la “Dan Mitranescu”