MANAGEMENT PROST

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

MANAGEMENT PROST

Mesaj de cristea radu » 23 Iul 2008, 10:03

DOMNILOR!!!!!!! In zona Iernut(lacul iernut) incep sa moara pestii pe capete si nu fac nimic! Si mai apoi au otravit raul ARIES de la nu stiu ce mina dezafectata din zona IARA.Pe cand au inceput sa se refaca pestii iau nenorocit iarasi(raul era alb de peste mort:mreana ,clean ,scobar,etc.).Cei de la filiala din Turda au fost acolo si nu au gasit numai un paznic.Au fost de la PRO TV si au filmat tot.Valul ia afectat pe oraza de 100-150 km ,inclusiv si Muresul de la confluenta cu Ariesul. Pe langa toate acestea mai trece si pe langa pompele de epurare a apei pt. tot orasul.IN CONDITIILE ASTEA CE SA MAI FACI? NE DISTRUG PSIHIC.

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: MANAGEMENT PROST

Mesaj de mirceaognean » 27 Oct 2008, 09:25

Salut Radu !
Abia acum am vazut mesajul tau si ce scrii ma intristeaza foarte tare.Am locuit timp de 26 de ani in Campia Turzii si am avut ocazia sa vad si eu de cateva ori Ariesul plin de peste mort.Cat timp am pescuit acolo singura bucurie era scobarul si ceva mrene ca in rest nu prea se prindea altceva.Cine ai vrea sa ia atitudine? Betivii de vanatori de la AJVPS Campia Turzii care aduna taxe de la pescari si le investesc la barul de langa filiala????? Cat despre Iernut nu mi s-a parut prea buna balta aia, nu stiu de ce.
Fir intins!....daca mai gasesti vreun loc unde sa mai fie peste in zona noastra :(

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: MANAGEMENT PROST

Mesaj de cristea radu » 28 Oct 2008, 18:14

Salut Mircea!!! Cu betivii de la filiala ai cam avut dreptate(nu stiu numai sa-ti ia banii dar sa faca ceva constructiv pt. pescari nimic- insa isi fac lor conditii la filiala ,termopane etc.si nenumarate chefuri pe la vanatoare cu nu stiu cine si mai zic ca ii din banii de protocol).Daca ii intrebi ce au facut cu cei ce au otravit Ariesul iti raspund "ca is prea mici ,ca ei nu au putere ,ca au fost pe acolo si nu au gasit pe nimeni la mine" etc..Dar ma intreb oare nu puteau sa ia mostre de apa si sa le duca la mediu sau nu stiu unde mai trebuiesc duse si sa-i arda de sa le mearga fulgii.Cred ca pe la altii mai civilizati ii inchideau pe veci.NUMAI BINE

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: MANAGEMENT PROST

Mesaj de Madalin013 » 17 Ian 2009, 02:46

Nu stiu dak este adevarat dar am auzit de la uni pescari vorbind despre aruncarea unei soputii in barajul de la Budeasa pt. a starpi racii si ca intr-un anumit fel ar fi afectat si pestele in special stuca , care cu catva ani in urma adik cu ceva mai multi ani in urma aproximativ 5-6 ani se afla in nr. destul de mare pe acumularea Budeasa si Baza Sportiva Bascov , acum dak prinzi o marlita doua consideri ca a fost un pescuit reusit. Este strigator la cer cum administreaza AJVPS-ul aceste ape pur si simplu incaseaza niste bani si nu fac nimic aa scuze da fac.. mai distrug cate ceva din botopul acestor ape si asta cred ca este de neiertat. Oare nu se poate face nimic in acest sens , ceva plangeri , reclamati pe la minister pe undeva .. da si acolo sunt alti nemernici #:-S o se se duca de dapa tara asta daca nu sa dus deja ~x(

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: MANAGEMENT PROST

Mesaj de toader nicolae » 22 Feb 2009, 17:03

Domnilor in momentul in care platesti permisul de pescuit cineva se freaca pe maini de bucurie ca a mai facut rost de ceva bani.Dar adevarata problema este ca daca un braconier este trimis in fata instantei nu se ia nici o masura si el poate linistit sa o ia de la capat.Alta mare problema este faptul ca in pietele mari de pescuit se vand plase monofilament la preturi derizorii iar bombele si ancorele cat pumnul stau pe tarabe fara nici o problema.Japca si bomba nu sunt o problema pentru pestii prinsi ci pentru cei care sunt doar raniti si ranile acestea se infecteaza putand da nastere unei epidemii in balta respectiva.Acum 3ani am vazut pe balotesti un pescar care folosea o bomba cu 10 ace iar cand l-am intrebat de ce are nevoie de atatea el mi-a raspuns cam asa:"sa ia fieru-n bot f.......as in gura de baboi.Sincer nu mi-ar fi displacut ca unul di alea 10 carlige sa-i sara lui in bot f....as in gura de nemernic si masina bengoasa in care s-a prezentat la datorie sa alunece in balta sau macar sa ia foc.(poate pe viitor nu-si va mai permite sa cumpere 10 carlige pentru o singura montura)

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”