Cei care iubesc si cunosc pescuitul sa lase un com aici.!

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescarulrobert
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 27 Feb 2013, 18:26

Cei care iubesc si cunosc pescuitul sa lase un com aici.!

Mesaj de pescarulrobert » 04 Mar 2013, 19:37

Buna ziua , vreau sa deschid un topic in care sa scrieti cunostiintele voastrea in pescuitul crapului/tenulu/carasului.
Am 15 ani si nu`s asa expert in pescuitul crapului/tenului/carasului cum e copilaria ai o lanseta o molineta si o mamaliga si cateva rame :)). Pescuiesc de la varsta de 9 ani ...de plictiseala pana la 14 ani . Apoi am inceput sa pescuiesc ca la carte cum sar zice la crap/ten mai putin caras.
As vrea sa aflu de la voi ca sigur stiti dar nu dati din casa dar asa in mare cum ati proceda voi .
Bun sa trecem la subiect. Avand in vedere ca`s minor si nu pot sa stau decat 9 ore pe balta :)) intreb asa :
CRAP!
1. Ce nada sa folosesc in pescuitul crapului?
2. Cat sa nadesc , ma refer la cantitati?
3. Ce arome in sezonul cam rece cred , prin aprilie sa folosesc?
4. Ce momeli ?
5. Cum localizez crapul?
6. La cat timp sa scot lansetele din apa si sa le arunc iar? [ ca o paranteza asta e pentru crap pentru o partida de 9ore.]
CTENO ( amur )
1. Ce nada sa folosesc in pescuitul tenului ?
2. CAt sa nadesc , ma refer la cantiati?
3. Ce arome in sezonul cam rece cred , prin aprilie sa folosesc?
4. Ce momeli ? ( asta e clar porumbul dar exista si alte variante?
5. Cum localizez tenul?
6. La cat timp sa scot lansetele din apa si sa le arunc iar?
CARAS.
Aici nu mai pun intrebari , is cam acele ce le-am scris la crap si la ten.
Va-s ruga tare mult ca am citit multe posturi , si se scrie pe langa subiect si numi place , raspunzi la ce-am scris eu ori deloc , eu vreau sa invat ceva nu sa invat ce povestiti.
Va rog deci raspundeti la intrebari , nu la altceva .Multumesc , cu stima Robert. Ador infopescar:)

Avatar utilizator
pescarulrobert
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 27 Feb 2013, 18:26

Re: Cei care iubesc si cunosc pescuitul sa lase un com aici.

Mesaj de pescarulrobert » 05 Mar 2013, 17:08

Nimeni nimic :-? va rog..

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cei care iubesc si cunosc pescuitul sa lase un com aici.

Mesaj de REMUSGL » 05 Mar 2013, 17:48

Fara suparare s-au tot scris asemenea topicuri. Forumul este plin de aceste informatii.

Avatar utilizator
pescarulrobert
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 27 Feb 2013, 18:26

Re: Cei care iubesc si cunosc pescuitul sa lase un com aici.

Mesaj de pescarulrobert » 05 Mar 2013, 18:06

am vazut dar toate comurile is pe langa subiect , ca mergi la pescuit , ba am permis si nimic de crap.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cei care iubesc si cunosc pescuitul sa lase un com aici.

Mesaj de pharaoh » 05 Mar 2013, 19:34

Nu pot sa cred ca nu ai gasit raspunsuri la multe intrebari. E adevarat, necesita timp.
In primul rand, ai concentrat prea multe intrebari de oridin general in acelasi topic. Probabil de aceea nu se incumeta lumea sa iti dea raspunsuri. In al doilea rand, nu exista adevar absolut in pescuit, zic eu, e posibil sa primesti o multitudine de raspunsuri diferite la aceeasi intrebare. Capacitatea ta de a sintetiza informatiile aflate pe forum e cea mai importanta, dar nu mai importanta decat experienta de pe balta, unde vei gasi singur raspunsul la multe intrebari. Cunoasterea baltii, a populatiei de crap pe care o detine si informatiile de la cei care au mai pescuit acolo iti pot rezolva 80% dintr-o partida. Sfatul meu este sa folosesti ca nada pentru momitor mamaliga din spartura de porumb sau diverse amestecuri de la firmele specializate pe care sa le legi cu apa si/sau lapte de porumb. Clasicul porumb pe firul de par sau porumb artificial flotant, critic echilibrat. Daca e posibil, acelasi amestec, un pic mai uscat, poate combinat cu porumb fiert, inmuiat sau la conserva, intr-un sacaulet solubil atasat la carlig. Poti nadi cu bulgari de nada, daca incepi sa ai trasaturi si stii ca ai peste in fata. Dar nu exagera cu numarul lor. Nadirea o poti sustine si "din momitor", reimprospatand mai des lansetele. O data la 30 min, ca o regula generala, eu zic ca e foarte bine. La fel de bine poti pescui la carlig cu bile solubile, birdfood-uri. Dau randament chiar si pe unele balti neobisnuite la boilies. Pentru ca pescuiesti numai in partide scurte, astea ar fi variantele care iti pot aduce trasaturi mai rapide. Arome....mai putin important dupa parerea mea...eu prefer vanilie sau scopex. M-am referit aici strict la pescuitul crapului. Ia-o usor, fa-ti cateva variante, experimenteaza-le pe balta si apoi vei trage singur concluziile.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
daddy caddy
senior
senior
Mesaje: 468
Membru din: 19 Ian 2011, 19:22
Localitate: BRASOV

Re: Cei care iubesc si cunosc pescuitul sa lase un com aici.

Mesaj de daddy caddy » 05 Mar 2013, 20:46

BINE AR FI SA-TI FACI TIMP SA TE UITI LA RUBRICA NADE SI MOMELI UNDE SUNT O GRAMADA DE TOPICURI CARE TE-AR PUTEA AJUTA ,MAI ALES CA ESTI LA INCEPUT !CASCA OCHII,BAGA LA CAP CA IMEDIAT INCEPE TREABA **==
AI PUTEA SA-TI PRELUNGESTI PARTIDELE DE PESCUIT LA CEL PUTIN 24H **== ---<>< ---<>< ---<><
DE UNDE ESTI?
STIL OSTIL


ENERGY CARP

Avatar utilizator
pescarulrobert
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 27 Feb 2013, 18:26

Re: Cei care iubesc si cunosc pescuitul sa lase un com aici.

Mesaj de pescarulrobert » 05 Mar 2013, 21:21

botosani.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”