lansete tari de distanta pentru crap

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de pharaoh » 15 Noi 2012, 11:43

Si ai pescuit cu....????
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de REMUSGL » 15 Noi 2012, 18:28

pharaoh scrie:Si ai pescuit cu....????
Cu MTX14 :D

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de pharaoh » 15 Noi 2012, 18:58

Mersi. Eu banuiam. Dar am vrut sa fie scris raspunsul, pentru un prieten care isi vinde MTX12 pentru BeastMaster-uri si unul din motive este ca "sunt mai permisive in drill, scapa mai putini pesti".
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de cristian505ro » 15 Noi 2012, 21:03

In 4 ani am pescuit cu : Hemingway, Beastmaster,Prologic Tournament,MTX 12-14,Daiwa Emblem,Sonik sk3-sk4,Carp Expert Elite.
M-am "stabilizat" in ultimul an, ramanand pentru distanta cu un set de 4 Sonik SK4 (3,90 M/2 segmente/3,5 lbs./inel 50/imbinare cu spigot ! ). Va recomand daca aveti ocazia sa le incercati sa vedeti cat de departe arunca si cat de placut se comporta in dril. Mi-am pastrat pentru frumusetea si eleganta drilului si un set de 4 bijuterii Prologic Tournament ( 3,90 M/2 segmente/3,5 lbs/inel 40). Daca stii sa le incarci arunca destul de departe cu plumb de 110 gr. si fir de 0.2-0.23.
La ora actuala ca lansete tari de distanta pentru crap si comportament impecabil si de loc dur in dril,raport calitate/pret recomand cu caldura Sonik SK 4( 3,90-3,5 lbs).
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de REMUSGL » 16 Noi 2012, 13:56

cristian505ro scrie:La ora actuala ca lansete tari de distanta pentru crap si comportament impecabil si de loc dur in dril,raport calitate/pret recomand cu caldura Sonik SK 4( 3,90-3,5 lbs).
Hmm adu-le la casting sa le incercam :D. As vrea sa arunc si cu HI-S 200 sa vedem ce diferenta scot eu si cu Basia, poate AeroTehnium.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de cristian505ro » 16 Noi 2012, 14:14

REMUSGL scrie: Hmm adu-le la casting sa le incercam :D. As vrea sa arunc si cu HI-S 200 sa vedem ce diferenta scot eu si cu Basia, poate AeroTehnium.
Eu personal,nu merg la casting. Si la concursuri am lasat-o mai moale. Merg in general la sesiuni lungi si numai dupa exemplare mari,cat mai mari. Si aruncat numai din mana. Cand o sa ai ocazia incearca un SK4(3,5 lbs/3,90 M) nu o sa-ti para rau.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
auslander
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 17 Feb 2013, 00:56

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de auslander » 15 Mar 2013, 00:47

Salut, ma bag si eu ca un incepator pe acest forum si vin cu o vorba batrineasca care spune ceva de genul ;tata pestele care a scapat ,na fost sa fie al tau ; poti sa ai mama monturii si lansetei parabolice daca este sa nu fie al tau nu e si basta . Vorba ceea Cine n-are noroc , nare . :-))) Lanseta perfecta ,montura perfecta ,firul perfect.... totul perfect.... de ce dracu mai pescuim ? Ma bucur ca nu este nimic perfect pe lumea asta si ca pestele care a scapat al dracu era unul din cei mai acatarii dar sa tinem totusi cont ca nu l-am vazut :-)) ..... si uite asa mai facem o nouo achizitie si parca nici aia nu e ce ne-am dorit si fratilor asta-i placerea mai si scapi mai si prinzi important e ca suntem toti infestati de acest virus placut (PESCUITUL ) si parerea mea in aceeasi apa pe acelasi loc cu aceeasi momeala sau mult mai buna daca nu maninca nu prinzi asa ca nici o zi la pescuit nu este asemanatoare si intotdeauna echipamentul alorlalti parca e mai misto . :-)))

Sa aveti numai fire intinse si cit mai putine rateuri .

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de REMUSGL » 15 Mar 2013, 09:15

Nici o montura nu este perfecta, toate au o marja mai mica sau mai mare de a scapa pestele. Intr-un concurs conteaza sa scapi cat mai putini pesti si sa elimini factorul "noroc" cat mai mult.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: lansete tari de distanta pentru crap

Mesaj de Costel Jambu » 16 Mar 2013, 15:20

Factorul NOROC(in proportie mare)=tragere la sorti, nu? :-SS
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”